https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/utok-aktivistu-na-raffaeluv-obraz-v-drazdanech-zpusobil-peticifernou-skodu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Útok aktivistů na Raffaelův obraz v Drážďanech způsobil pěticifernou škodu

26.10.2022 15:09 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Srpnový útok ekologických aktivistů ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) na obraz Sixtinské madony italského malíře Raffaela Santiho způsobil pěticifernou škodu v eurech. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na provozovatele drážďanských muzeí a galerií.
 

Náklady na restaurování rámu obrazu, k němuž se aktivisté při své protestní akci z 23. srpna přilepili, dosahují až 5000 eur (123 000 korun), uvedly dnes Státní umělecké sbírky Drážďany (SKD). Další náklady ve výši 7000 eur (172 000 korun) podle provozovatele vznikly v důsledku nuceného uzavření galerie starých mistrů.

Mladá žena a mladý muž se každý jednou rukou přilepili k rámu Sixtinské madony, která je nejslavnějším dílem ve sbírce drážďanské obrazárny. Samotnou malbu renesančního umělce ze 16. století, která je zakrytá skleněnou tabulí, nepoškodili.

Ekologické organizace ve snaze přimět veřejnost k důraznějšímu boji proti klimatickým změnám v posledních měsících podnikly v Německu, Itálii, Británii či Francii řadu útoků proti známým uměleckým dílům. Cílem se staly například obrazy Mona Lisa od Leonarda da Vinciho či Slunečnice Vincenta van Gogha.

Mluvčí SKD Holger Liebs uvedl, že restaurátoři již stopy lepidla odstranili. Galerie bude podle něj vymáhat náhradu škody.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.10.2022 16:54
Není dne, aby výtržníci - ekomagoři nepodnikli pokus zničit obraz či sochu nesmírné hodnoty.
Výmluvou pak mají být kydy, že chtěli upozornit na blablabla..
I takové jednání docela dobře zapadá do dnešní doby, kdy ve jménu spásy lidstva je společnosti vnucován katastrofický scénář (upečeme se , budeme zaplaveni, a jiné bláboly) ,vycházející z neprůkazných Zpráv IPCC, které jsou zelenou inkvizicí využívány jako Kladivo na čarodějnice , aby nastolily ten jediný a správný názor.

V úterý 11. října byl předán Akademii věd ČR otevřený dopis její předsedkyni, v němž se upozorňuje na neudržitelnost expertního stanoviska Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (ÚVGZ) ke klimatickým změnám.
Je třeba naplno říci, že obrácení příčinných souvislostí a označení emisí CO2 za hlavní příčinu globálního oteplování se nezakládá na žádných vědecky naměřených datech, nýbrž je to pouhá neprokázaná hypotéza, založená na korelaci mezi globální teplotou a koncentrací CO2.


Odpovědět
PE

Petr Eliáš

26.10.2022 19:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
No jo no. Na čoklovi vyšel blábol od pokorného. To tam nesmíš chybět a musíš se toho chytnou jak h..no košile. A máš tam i kamarády odsud. :D

Už tam blábolíš ty, Mertan a ještě někdo další?

Ale zatím jste se vy dva zoufalci na moc nezmohli - jen blábolení o inkvizici, NSDAP a Mertanovo bagatelizování. Snažte se víc hoši. ;)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.10.2022 18:16
Planeta je v plamenech a je sympatické, že pachatelé jsou ochotni na její záchranu ze svého věnovat pětimístné částky.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

27.10.2022 18:20
Přilepit se na obraz, lehnout si na přechod atpod. vede jenom k odporu veřejnosti. Ta chce konzumovat zážitky, stihnout oslavičky, lyzovacky, koupanicko atd. Vyjít s málem není moderní. Potulovat se jen tak po přírodě není in. Však to na velké rozloze díky ochranářům není ani možné... Však nás k tomu směřuje výchova. Makat jako stroj, platit daně, konzumovat ty správné drogy... Společnost už je nemocná a záhuba je logickým cílem tak proč se lepit na obrazy? Pošetilé 😁
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist