https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brnenske-vodarenske-soustave-loni-dale-mirne-klesala-spotreba-vody?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V brněnské vodárenské soustavě loni dále mírně klesala spotřeba vody

4.10.2022 00:15 | BRNO (ČTK)
V brněnské vodárenské soustavě, která zásobuje pitnou vodou zhruba 415 000 lidí, loni nadále mírně klesala spotřeba vody. Brněnské vodárny a kanalizace vyrobily přes 29 milionů metrů krychlových pitné vody, což znamenalo, že do Brna potrubími přitékalo každou vteřinu 928 litrů. Spotřeba klesla meziročně také už předloni kvůli covidu, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Při stabilním růstu tržeb, které loni činily 2,12 miliardy korun, se firma vrátila po předloňském propadu na úroveň zisku let předchozích a činil 100 milionů korun.
 

Hlavním zdrojem pro Brno je březovské prameniště, kam se loni po extrémně vlhkém roce 2020 vrátilo sucho. Loňský úhrn srážek činil 508 milimetrů, což je o 108 milimetrů méně, než byl průměr v letech 1991 až 2020. Ale díky kombinaci s vodou z Vírské přehrady neklesly koncem loňského roku hladiny tak výrazně jako na konci roku 2019, kdy vrcholila pětiletá epizoda sucha. Z Březové loni mířilo do Brna 92 procent vody, z Víru osm procent. Vodárenská soustava zásobuje také řadu obcí pod Vírskou nádrží po proudu Svratky a obce v okolí Brna.

Právě pětileté období sucha v letech 2015 až 2019 bylo příčinou projektů, které mají zabezpečit lepší jímání vody u Březové, zvýšit její kvalitu. Firma také ve spolupráci s Pardubickým krajem chystá instalaci přírodě blízkých zařízení, která umožní vsakování přívalových srážek místo jejich odtoku pryč.

Společnost provozuje také 1244 kilometrů kanalizačních stok. Ve výroční zprávě upozorňuje na to, že obnova jde pomaleji, než by bylo potřeba a zhruba 200 kilometrů stok je teoreticky za hranicí životnosti. "Alarmující je rovněž stavební stav několika tisíc kusů kanalizačních přípojek ve vlastnictví majitelů připojených nemovitostí," uvádí se ve zprávě. Podle grafu je zhruba 60 kilometrů trubek z doby před rokem 1930.

I když stav infrastruktury není ideální, je nad republikovým průměrem. Například množství ztracené pitné vody se dlouhodobě pohybuje mezi sedmi a deseti procenty a cena vodného a stočného patří k republikovému podprůměru.

Pro firmu loni pracovalo téměř 530 zaměstnanců, což je dlouhodobě stabilní počet. Akcie vodáren vlastní z 51 procent Brno, 46 procent drží francouzská společnost SUEZ Group a zbytek drobní akcionáři.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist