https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-expozici-botanicke-zahrady-v-liberci-je-toulitka-jeden-z-nejvetsich-epifytu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V expozici Botanické zahrady v Liberci je toulitka, jeden z největších epifytů

16.4.2022 00:23 | LIBEREC (ČTK)
Zahrad, jež mají tento typ toulitky, mnoho není. Na obrázku toulitka anturie v Kew Gardens.
Zahrad, jež mají tento typ toulitky, mnoho není. Na obrázku toulitka anturie v Kew Gardens.
Do expozice Botanické zahrady v Liberci přibyla sazenice největšího druhu toulitky, známé i jako anturie (Anthurium salvinii). Jde zároveň o jeden z největších epifytů, neboli organismů, které rostou na žijících rostlinách, ale vyživují se samostatně a neparazitují na svých hostitelích. Její listy mohou být dlouhé i přes 190 centimetrů. Ředitel zahrady Miloslav Studnička ČTK řekl, že takové velikosti by listy libereckého exempláře mohly dosáhnout zhruba za pět let.
 

Toulitku zahradníci přenesli na konci března z pěstitelského skleníku do pavilonu E a umístili na kmen jednoho ze stromů. "Je to ještě mládě. Nyní bude sílit a časem bude udivovat návštěvníky," uvedl Studnička.

Ve volné přírodě podle něj roste jen v Guatemale a jižním Mexiku. Poprvé byla tato toulitka objevena v pralese na úbočí aktivního vulkánu El Fuego v Guatemale. "Je pozoruhodné, že tato a ještě jedna podobná menší toulitka se často vyskytují v pralesích kolem archeologických nalezišť mayských svatyní a nejednou se uchytí přímo někde na mayské pyramidě,“ řekl ředitel botanické zahrady. Výzkumu této rostliny přímo v přírodě se podle něj věnovali před třemi lety. "Měřili jsme v přírodě exemplář, který měl listy až 192 centimetrů dlouhé. A takový kolos se udrží uchycen pomocí pevných vzdušných kořenů na kmeni," dodal Studnička.

Zahrad, jež mají tento typ toulitky, mnoho není. V Evropě anthurium salvinii pěstuje podle Studničky několik německých botanických zahrad a v Česku ji mohou vidět návštěvníci skleníku Fata morgana v pražské botanické zahradě.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

16.4.2022 14:28
Tohle je kytka mých snů. Bohužel pro běžného pěstitele dost nedostupná.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist