https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-narodnim-parku-na-sumatre-se-narodilo-mlade-ohrozeneho-nosorozce-sumaterskeho?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V národním parku na Sumatře se narodilo mládě ohroženého nosorožce sumaterského

30.3.2022 11:24 (ČTK)
Nosorožci sumaterští jsou nejmenší z nosorožců. Váží do 800 kilogramů a jsou vysocí 145 centimetrů. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí ke kriticky ohroženým druhům.
Nosorožci sumaterští jsou nejmenší z nosorožců. Váží do 800 kilogramů a jsou vysocí 145 centimetrů. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí ke kriticky ohroženým druhům.
V rezervaci Way Kambas na indonéském ostrově Sumatra se narodilo mládě vzácného nosorožce sumaterského. Oznámilo to indonéské ministerstvo ochrany přírody. Jde podle něj o úspěch reprodukčního programu, který vznikl s cílem zachránit druh, jemuž hrozí vyhubení.
 

Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje, že na světě žije 80 jedinců nosorožce sumaterského. Kromě Sumatry jich je několik na Borneu.

Mládě v rezervaci Way Kambas porodila minulý čtvrtek samice jménem Rosa, která od roku 2005, kdy byla zařazena do reprodukčního programu, prodělala osm potratů.

"V kontextu snahy vlády a jejích partnerů o zvýšení populace tohoto druhu je to úžasná zpráva," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Malá samička ještě nedostala jméno a je osmou členkou svého druhu ve Way Kambas.

Porody nosorožců jsou v rezervacích vzácné. Jako první za 120 let se tam narodil Andatu, otec nového přírůstku, napsala agentura AFP.

Nosorožci sumaterští jsou nejmenší z nosorožců. Váží do 800 kilogramů a jsou vysocí 145 centimetrů. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí ke kriticky ohroženým druhům. Vymírají kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu lovu, za nímž je zájem o rohy používané v tradičním čínském léčitelství.

Indonésie usiluje i o záchranu dalšího kriticky ohroženého druhu - nosorožce jávského. V jihovýchodní Asii - po Indii a Čínu - kdysi žily tisíce jedinců tohoto druhu. Dnes zbývá ani ne osm desítek zvířat a většina z nich je národním parku na Jávě. Naději vzbudil úspěch z parku Ujung Kulon, kde se loni narodilo pět mláďat.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist