https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubicich-jednaji-zahradnici-o-novem-zpusobu-seceni-travy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubicích jednají zahradníci o novém způsobu sečení trávy

16.8.2023 12:34 | PARDUBICE (ČTK)
Pro městskou organizaci by to znamenalo, že musí častěji sekat. Potřebovala by víc sekaček bez sběrného koše. Ve výsledku by ale sekání mohlo být rychlejší a levnější. Obvody musí s postupem souhlasit. Ilustrační foto
Pro městskou organizaci by to znamenalo, že musí častěji sekat. Potřebovala by víc sekaček bez sběrného koše. Ve výsledku by ale sekání mohlo být rychlejší a levnější. Obvody musí s postupem souhlasit. Ilustrační foto
Foto | Jerry Zhang / Unsplash
Podnik Služby města Pardubic jedná s městskými obvody o jiném způsobu sečení trávníků. Posečená tráva by se neodvážela do kompostárny, ale zůstala na místě. Novinka by zlepšovala v obdobích sucha kvalitu trávy i podmínky pro živočichy. ČTK to řekl vedoucí divize péče o zeleň Služeb města Pardubice Vlastislav Šanda.
reklama

 

"Navrhujeme obvodům, aby se sekalo beze sběru, aby se hmota neodvážela na kompostárnu, ale sloužila na místě jako hnojivo, zlepšily by se půdní podmínky pro trávu, lépe by kořenila," řekl Šanda.

Pro městskou organizaci by to znamenalo, že musí častěji sekat. Potřebovala by víc sekaček bez sběrného koše. Ve výsledku by ale sekání mohlo být rychlejší a levnější. Obvody musí s postupem souhlasit.

"Jsou tam obavy, že se to nestihne posekat včas, že tráva přeroste a obávají se toho, jak na to budou reagovat lidí. Potravní řetězec začíná v půdě, vysušená půda a bez živin není dobře. Myslím, že by se mělo dát spíš na odborníky než na názory veřejnosti," řekl Šanda.

V létě se trávníky musí stejně sekat častěji, aby v nich nebujel plevel. Služby dělají odplevelovací seče šťovíků, ovsíku nebo ječmene myšího, který se rychle rozrůstá a dokáže zakrátko zaplevelit velké plochy, dodal Šanda.

Zaměstnanci městské firmy pečují o zeleň včetně zálivky v městském obvodu II v Polabinách, obvodu III na Dubině, obvodu IV, což jsou Pardubičky. Mají také na starosti květinové věže a truhlíky na třídě Míru a například na Pernštýnském městě zalévají květinové vázy. Ve městě je osm obvodů, ostatní si objednávají údržbu zeleně u soukromých firem.

Minulý týden pršelo, což pomohlo doplnit zásoby podzemní vody. Jindy uschlé trávníky byly zelenější. Stačilo ale pár dní tropických veder a místy opět usychají. "Tráva koření velmi mělce, stačí pár dní, aby v profilu, kde jsou kořeny, začala půda schnout," řekl Šanda.

Vodu pracovníci odebírají z Chrudimky, zatím jí je dostatek. Za červenec spotřebovali 243 metrů krychlových vody na zalévání stromů a další zeleně. Vaky, které jsou u některých stromů, zásobují z vodovodní sítě. Voda by měla být bez nečistot, aby neucpávala vodní pytle. Podle hlavní zahradnice Ivy Horákové nejsou vaky tak výhodné, jak by se mohlo zdát. Vodní vaky si ale nechaly instalovat obvody.

"Strom, když má závlahovou mísu, plně nahradí vak. Strom potřebuje při jedné zálivce 80 až 100 litrů vody, vak má objem jenom 57 litrů. Je to kapénková závlaha, která trvá pět až devět hodin. Někdy se dírka ve vaku ucpe, voda se ohřeje, což stromu neprospívá," řekla Horáková.

Kromě údržby současné zeleně každoročně přibývají v Pardubicích nové záhony. Liliové záhony přibyly například v ulici Kosmonautů v Polabinách. Je tam 4000 kusů lilií. Údržba je náročnější, než když jde o obyčejný záhon. "Dělá se to pro lidi, přírodu, aby sídliště bylo hezčí. Je to dobrý pocit, když poděkují, pochválí," dodala zahradnice.

Většinu zálivky obstarávají zaměstnanci městské firmy, je jich kolem 35. V sezoně od dubna do konce roku také podnik najímá brigádníky, stříhají živé ploty nebo plejí záhony, na podzim zametají spadané listí. Brigádníků bývá kolem pěti. Automatickou závlahu mají Tyršovy sady a park na Smetanově náměstí, které jsou v centru města.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Jeřábek

16.8.2023 15:52
Laicky - proč by se nemělo stíhat sečení, když posečená hmota hned padá na zem, a neztrácí se čas přejezdy na vysypání sběrného koše.
Pokud chtějí sekat častěji, znamená to, že neuvažují naopak o zakládání rozkvetlých trávníků a nevadí jim, že častým sečením/mulčování se zničí i poslední zbytky hmyzu - klíšťata jsou ale odolná.
A pokud chtějí nechávat trávu na zemi, předpokládám, že budou provzdušňovat trávníky a odstraňovat hmotu, která se přes léto a podzim nerozloží.
Ale jsem laik, tak věřím, že oni to vymyslí správně.
I když - jako laik bych naopak trávu odvážel, kompostoval, a potom kompost zpět vracel na intenzivně sečení trávníky. Alespoň jednou za tři roky plochy přejel provzdušňovačem
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.8.2023 16:30 Reaguje na Pavel Jeřábek
1*
Odpovědět
Pe

Petr

16.8.2023 19:09 Reaguje na Pavel Jeřábek
Protože beze sběru nejde nechat trávu příliš vyrůst, posekané trávy by pak na zemi bylo moc a mohla by hnít a dusit novou trávu. A ani to pak nevypadí pěkně.

Osobně v sekání beze sběru nevidím smysl a význam. Bude se sekat o to častěji se všemi negativy, které každé sekání přináší - likvidace hmyzu, vysychání půdy, nepořádek, hluk.
Jediné přínosné sekání je nesekání.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.8.2023 08:05 Reaguje na Petr
Přínosné je obojí. Jak kdy, jak kde a proč. V parku u zámku inzerovali, že budou sekat po částech koněm, což udrží květy i hmyz. Pokud někde roste na vysýchavé mělké půdě sveřep, nebo ječmen, no tak často a na krátko.
Odpovědět
Pe

Petr

17.8.2023 19:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já zaději sveřep. Vy raději suchou poušť?
Časté a nakrátko sečení na vysýchavé a mělké půdě není žádný přínos, ale zkáza.
Tam by mělo být zakázáno sekat víc jak dvakrát ročně. A zakázáno i cokoliv pást.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.8.2023 16:35
Zahradníci nebo státní úředníci, co ?
To je snad lepší méně častěji sekat a nechávat vyšší porost, samozřejmě posečenou trávu sbírat !
Anglickej trávník na golf, není v parcích potřebný.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2023 20:27
Trávník přežije všechno, jak vypálení stařiny, tak i ponechání posečené trávy na místě. Nová prorůstá pomaleji, pod chuchvalci se drží vlhkost, rozloží se během jednoho roku. Je to plus pro žížaly, bonusem úspora phm za ušetřený odvoz. Místy je vhodné uprostřed nechat ostrov vysoké trávy a tu posíct 1-2x a odvézt, ale ponechaná na místě též ničemu nevadí, nová vyroste zase.
Odpovědět

Jiří Řehounek

16.8.2023 20:31
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se už mnoho let v Českých Budějovicích zabýváme v neformální skupině občanů různých povolání možnostmi, jak ve městech udržet nebo vytvořit kvetoucí trávníky, mimo jiné i kvůli ochraně opylovačů, zkusím se stručně vyjádřit k obsahu článku.
Pokud chtějí v Pardubicích zlikvidovat v trávnících zbytky kvetoucích dvouděložných bylin, pořádně (ještě více než dnes) zatopit opylovačům a dalším skupinám hmyzu a odradit místní od sezení na trávnících, pak to Služby města Pardubice vymyslely výborně.
My to vidíme jinak:
http://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/brozura_motyli_web.pdf
http://calla.cz/prirodavemeste/
https://www.facebook.com/chcememotyly
S pozdravem a přáním pěkného léta
Jiří Řehounek
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.8.2023 08:06 Reaguje na Jiří Řehounek
Sekat často jednoleté sveřepy není až tak špatně.
Odpovědět

Jiří Řehounek

17.8.2023 09:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, s tím souhlasím. Plochu s převahou ječmenu myšího určitě nezařadíme do extenzivní mozaikové seče. Ale takové plochy podle mě v žádném městě nepřevažují. V každém městě jsou trávníky, které jdou lehce nechat rozkvést a stačí jim dvě seče ročně, a trávníky, které potřebujeme udržovat pro pobyt spousty lidí na festivalech nebo jiných veřejných akcích.
V článku se ale pardubická novinka prezentuje jako univerzální řešení pro městské trávníky (nebo to tak z článku přinejmenším vyznívá) a ještě navíc se argumentuje "zlepšováním podmínek pro živočichy". Ozval jsem se, protože každá unifikace péče je špatná.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.8.2023 10:46
to zase diskutují o hovnu na konferenci !!! hlavně že je zdarma oběd ! proč nezaloží tam kde to jde ty květnaté louky a že by měli nechávat posečenou trávu na místě jako mulč, to přece není žádná novina !
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.8.2023 10:48
pod fotkou je text že prý by potřebovali sekačky bez sběrných košů. a nejde snad ta koše odmontovat ?
Odpovědět
Pe

Petr

17.8.2023 19:50 Reaguje na radim buffalo tobias
Z některých opravdu ne, hlavně z těch velkých, profesionálních, používaných ve městech. A i kdyby koše odmontovat šly, kdo by stál o trávomet? Nechat trávu na místě většina městských sekaček neumí, zatím to nikdo nepotřeboval.

Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist