https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-je-nyni-21-rozprasovacu-mlhy-pro-ochlazeni-dalsi-pribudou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze je nyní 21 rozprašovačů mlhy pro ochlazení, další přibudou

21.7.2022 15:01 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pražské vodovody a kanalizace
Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) letos zatím v pražských ulicích nainstalovala 21 rozprašovačů mlhy pro ochlazení, takzvaných mlžítek. Dalších několik by mělo ještě přibýt, informoval mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka mají tvar brčka, které je spolu s nástavcem umístěno na hydrantový poklop. Loni PVK rozmístily po městě 25 mlžítek.
reklama

 

"Od začátku května jsme nainstalovali 21 mlžítek zejména v centrální části metropole, ale také na Vítkově či na Novém náměstí v Uhříněvsi," uvedl Mrázek. Dodal, že v nejbližší době budou nainstalována další dvě v Praze 8, na instalaci čeká i dalších šest mlžítek v Praze 3, 5 a 6. Další městské části, které mají o instalaci zájem, mohou firmu kontaktovat.

Mlžítka jsou umísťována na hydranty, které primárně neslouží hasičům při hašení požárů. PVK každý z nich posoudí z technického hlediska, kdy je třeba posuzován stav podzemní části hydrantu nebo tlakové poměry v konkrétním místě sítě.

Kromě osvěžení Pražanů přispívají zařízení k ochlazení města. "V městském prostředí vznikají v létě extrémní tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z jemné trysky mlžícího zařízení absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu," vysvětlil Mrázek princip mlžítek. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu.

V Praze funguje kromě mlžítek také řada pítek. Jsou například na Klárově u stanice metra A Malostranská, na Palackého náměstí u výstupu ze stanice metra B Karlovo náměstí nebo na Václavském náměstí. O pítka se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK). Přes zimu jsou mimo provoz.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

21.7.2022 20:23
Nejdřív vše do posledního místečka vydláždit. Pak se zjistí, že dlažba je v létě pekelně rozpálená a nedá se v tom žít. Tak se dají mlžítka a je vyřešeno.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

5.8.2022 16:29 Reaguje na Petr
komedie, hodná pražskému mentálu. I za Rakouska měli v Praze kropící vozy a tramvaje a to pro všechny hlavní ulice, dnes jim stačí mlžítka, na kterých hned odepíší 20 milionků za instalaci+provoz a je to zase doma, no to by nevymyslel ani brňák.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist