https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-usa-zakazali-kosmetiku-obsahujici-plastove-mikrokulicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V USA zakázali kosmetiku obsahující plastové mikrokuličky

6.1.2016 01:52 | PRAHA (Ecomonitor)
Plastové kuličky se biologicky nerozkládají a mohou být živočichy mylně považovány za potravu
Plastové kuličky se biologicky nerozkládají a mohou být živočichy mylně považovány za potravu
Nový zákon zakáže na území Spojených států malé kousky plastu přidávané do mýdel, sprchových šamponů a zubních past. Mikroperličky sice pomáhají umýt tělo od nečistot, po spláchnutí ale znečišťují vodu i půdu a mohou se šířit v potravinovém řetězci, píše Guardian.
 

Polyethylenové mikrokuličky jsou menší než špendlíková hlavička, způsobují ale velké problémy. Podle loňské studie se jen v USA každý den do řek a oceánů spláchne asi 8 bilionů mikroperliček, protože je čistírny odpadních vod nezachytí, upozorňuje Newsweek. A to je jen 1 % z celkového počtu denně vypuštěných mikročástic. Drtivou většinu kuliček sice čistírna zadrží, ale kousky plastu zůstanou mezi pevným organickým odpadem, který se už dál netřídí. Právě kal z čistíren se ale často používá jako hnojivo na polích. To znamená, že se plastové mikrokuličky dostávají spolu s ním i do půdy. Z ní je dokáže vymýt třeba déšť, ale pak i ony putují po dobře známé trase: potok, řeky, jezera a oceány.

Už v roce 2014 zakázal kosmetiku s plastovými mikroperlemi stát Illinois na severu USA. Právě soustava Velkých jezer v Americe totiž patří mezi plastem významně znečištěné oblasti
Už v roce 2014 zakázal kosmetiku s plastovými mikroperlemi stát Illinois na severu USA. Právě soustava Velkých jezer v Americe totiž patří mezi plastem významně znečištěné oblasti

Plastové kuličky se biologicky nerozkládají a mohou být živočichy mylně považovány za potravu. Společně s kuličkami se mohou do těl zvířat dostávat další toxiny uchycené na plastu. Po pozření mohou zůstávat v trávící soustavě vodních živočichů a dál putovat potravním řetězcem. Australští vědci odhadují, že dnes 90 % mořských ptáků někdy během života plast spolkne. Do roku 2050 by se to mohlo týkat až 99 % všech ptáků. Nejedná se pouze o plast z kosmetiky, ale i dalších lidských produktů: víčka, kousky syntetických vláken a textilií, úlomky polystyrenu nebo kusy obalů.

Prezident Barack Obama podepsal příslušný zákon o mikroperličkách v kosmetice minulý týden. Zákaz začne platit 1. července 2017. Už v roce 2014 zakázal kosmetiku s plastovými mikroperlemi stát Illinois na severu USA. Právě soustava Velkých jezer v Americe totiž patří mezi plastem významně znečištěné oblasti.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
zv
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist