https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-se-loni-narodilo-sest-zeber-z-toho-dve-velmi-vzacne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr se loni narodilo šest zeber, z toho dvě velmi vzácné

31.1.2021 02:00 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
U zeber bezhřívých jsou odchovy velmi vzácné. Safari park byl loni jedinou zahradou na světě, které se povedlo odchovat mláďata.
U zeber bezhřívých jsou odchovy velmi vzácné. Safari park byl loni jedinou zahradou na světě, které se povedlo odchovat mláďata.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se loni narodilo šest zeber, z toho dvě byly vzácné zebry bezhřívé. Letos se zatím 19. ledna narodila zebra Böhmova, která se stala 139. přírůstkem tohoto poddruhu zebry stepní ve Dvoře Králové, sdělil mluvčí safari parku Michal Šťastný. Nyní má dvorské stádo zeber 45 kusů, a to v šesti formách ve třech druzích.
 

Safari park patří mezi nejvýznamnějšího chovatele zeber na světě. "V současnosti není na světě jiné místo, kde by žilo tolik forem těchto lichokopytníků," uvedl Šťastný. Na různých místech areálu zoo žijí vedle zeber Böhmových a kriticky ohrožených zeber bezhřívých ještě ohrožené zebry Grévyho a dále zebry Chapmanovy, zebry Hartmannové a zebry Burchellovy.

U zeber bezhřívých jsou odchovy velmi vzácné. Safari park byl loni jedinou zahradou na světě, které se povedlo odchovat mláďata. Na jaře přišla nejprve na svět samice Priscilla a loni v prosinci se narodila další klisna Penelopa.

Zoo si 31. ledna připomene Mezinárodní den zeber. "Má připomenout stále se zhoršující situaci některých druhů zeber v divočině. Člověk již vyhubil jihoafrickou zebru kvagu a vážně ohrožené jsou například i zebra Grévyho nebo zebra bezhřívá. Právě chov zeber bezhřívých mimo Afriku zcela závisí na zvířatech ze Dvora Králové," uvedl mluvčí.

Jednotlivé druhy a poddruhy zeber lze rozlišit podle jejich černých pruhů na kůži. Pruhy jsou i jakými čárovým kódem pro každou zebru, protože na světě nejsou dvě zebry stejného druhu, které by měly pruhy shodné. Lidé si však zebry podle pruhů v zoo zatím porovnávat nemohou, protože zoo je nyní kvůli vládním epidemickým nařízením uzavřená.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist