https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vanocni-vatikan-mela-zdobit-jedle-ochranci-ale-zastavili-kaceni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční Vatikán měla zdobit jedle, ochránci ale zastavili kácení

15.11.2022 16:58 | ŘÍM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Svatopetrské náměstí ve Vatikánu měla letos o Vánocích zdobit 54 metrů vysoká jedle bělokorá z italských hor. Těsně před kácením ale ochránci přírody upozornili, že strom je přes 200 let starý, roste v přírodní rezervaci a tento druh je navíc zákonem chráněný. Dřevorubci od kácení na poslední chvíli upustili. Politici, kteří zanedbali administrativní stránku daru pro papeže, teď musí najít strom nový, uvedla agentura APA.
 

Obec Rosello v regionu Abruzzo chtěla věnovat papeži letošní vánoční strom. V regionu ale nerostly dostatečně majestátní stromy, a tak konkrétní strom obci věnovalo spřátelené město Agnone v sousedním regionu Molise. Tam už ale nesahalo povolení ke kácení, na což upozornila nezisková organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Na nesrovnalost stran vánočního stromu pro papeže upozornil právník a fotograf Dario Rapino už před dvěma lety, když politici tento konkrétní strom vybrali. Napsal v tomto smyslu také papeži, ale dodnes podle svých slov nedostal odpověď.

Vánoční strom pro papeže budil kontroverze i v minulosti. V roce 1989, kdy byl papežem Jan Pavel II., protestovali rakouští ochránci životního prostředí proti pokácení 32 metrů vysokého smrku z Kopfingu. Navzdory protestům strom nakonec putoval do Říma. Organizace WWF protestovala proti kácení jedle pro Vatikán i v roce 2006, kdy byl papežem Benedikt XVI.

Slavnostní svěcení betléma a rozsvícení vánočního stromu je na Svatopetrském náměstí naplánováno na 3. prosince. Strom podle tiskové zprávy Vatikánu ozdobí výrobky pacientů z rehabilitačního psychiatrického zařízení.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist