https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-mlyne-na-mladoboleslavsku-se-roztoci-nove-mlynske-kolo-vyrobi-i-cast-energie?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve mlýně na Mladoboleslavsku se roztočí nové mlýnské kolo, vyrobí i část energie

30.10.2022 00:35 (ČTK)
Foto | Petr1888 / Wikimeda Commons
V Buškovském mlýně v Ošťovicích nedaleko Dolního Bousova na Mladoboleslavsku uvedli do provozu nové mlýnské kolo na říčce Klenici. Majitelé mlýna, který pochází z druhé poloviny 16. století, chtějí obnovit tradici pečení chleba, nejprve zážitkovými kurzy, později pečením chleba pro veřejnost. Původní mlýnské kolo bylo ve mlýně naposledy v provozu zřejmě v roce 1945. Nové dubové kolo o průměru téměř tři metry, technologie do pekárny a další práce vyšly majitele mlýna na několik milionů korun, řekl ČTK za majitele Marek Váša.
 

"Pokud se nám podaří vyřídit úřední náležitosti, budeme péct od příštího roku i pro veřejnost a plánujeme i mletí vlastní mouky na kamenech ve staré mlýnici," řekl Váša. Před válkou se podle něj v mlýně peklo až 70 čtyřkilových bochníků chleba denně. Majitelé koupili mlýn v roce 2021, do jeho obnovy investovali několik milionů korun, nabízejí ho k pronájmům, ubytování, pořádání společenských a firemních akcí.

Klenice má pod kolem spád asi 3,6 metru a průtok 50 až 200 litrů za vteřinu. Kolo využívá náhon na původním místě, bude se otáčet desetkrát za minutu s výkonem 1,4 kW. "Výkon kola je velmi nízký, oproti možnostem například moderních turbín určitě poloviční nebo i třetinový. Ale voda teče stále, což je výhodou oproti třeba slunci," řekl Váša. Zdroj podle něj dokáže pokrýt spotřebu mlýna zhruba z 20 procent. "Síla vody se bude přenášet přes převodovku na dynamo a zřejmě frekvenční měnič, dále přímo přes rozvody ke spotřebičům, topení, světlům nebo pecím ve mlýnici," doplnil.

Původně poddanský mlýn pod hrází Buškovského rybníka na Klenici zřejmě fungoval do roku 1945, kdy se kolu zlomila hřídel. V roce 1953 byl mlýn znárodněn a předán JZD, později Státnímu rybářství, od roku 1964 zůstal neobydlený a chátral. V osmdesátých letech nový majitel mlýn částečně přebudoval pro rekreaci.

Nové mlýnské kolo, které vyrobil sekerník František Mikyška z Kojetína na Příbramsku, se poprvé roztočí v pátek 28. října ve 13:00. Jeho patronem bude herec Josef Dvořák, který ztvárnil několik vodnických rolí. Součástí akce bude i pečení chlebů v kamenné peci.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

30.10.2022 08:27
Pekne. Akorat ale te vody v Klenici v poslednich letech obvykle moc asi neni
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist