https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinarni-sprava-varuje-pred-zavlecenim-africkeho-moru-prasat-z-dovolene?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterinární správa varuje před zavlečením afrického moru prasat z dovolené

14.7.2023 12:34 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Veterinární správa varuje před možným zavlečením afrického moru prasat z Itálie a Chorvatska. Turisté mohou virus převézt v potravinách s obsahem vepřového masa nebo kontaminovanými materiály. Pokud si chtějí z dovolené dovézt výrobky z vepřového nebo masa divočáků, musí být označené oválnou značkou s číslem výrobního podniku, informovala veterinární správa.
reklama

 

"Kromě vzpomínek a fotografií si lidé z dovolené vozí rádi potraviny a suvenýry. Je však potřeba mít se na pozoru. Vzhledem k častému výskytu afrického moru prasat v oblíbených letních destinacích by turisté měli pamatovat na zvýšené nebezpečí možného přenosu této nemoci, ať už při agroturistice, nebo při dovozu potravin z vepřového masa zejména z Itálie a Chorvatska," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Africký mor prasat se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje mnohé země. V Česku byl zjištěn pouze u divokých prasat. V Itálii se nemoc vyskytuje jak v severních regionech Piemont a Liguria, tak i v okolí Říma a zavlečen byl i do jižních částí. V posledních týdnech veterináři evidují rovněž zavlečení viru do chovů domácích prasat v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a Srbsku.

Pokud si turisté chtějí z postižených regionů dovézt výrobky z vepřového nebo masa divočáků, veterináři radí vybírat takové produkty, které jsou označené oválnou značkou s číslem podniku, ve kterém byly vyrobeny. "Jakékoli jiné výrobky mohou být při silniční kontrole při návratu domů zabaveny," uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Africký mor prasat je nakažlivé onemocnění virového původu, které způsobuje téměř stoprocentní úmrtnost prasat. Na člověka se nepřenáší, člověk může virus pasivně přenášet na velké vzdálenosti. Kontaminovány virem mohou být třeba i dopravní prostředky, obuv či oblečení.

V ČR bylo onemocnění opět potvrzeno loni v prosinci v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Aktuálně se nákaza v Česku vyskytuje ve frýdlantské a českolipské oblasti.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist