https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodni-dilo-gabcikovo-na-slovensku-prochazi-rekonstrukci.34-metru-dlouhou-klapku-vyrabi-opavsky-ostroj?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodní dílo Gabčíkovo na Slovensku prochází rekonstrukcí. 34 metrů dlouhou klapku vyrábí opavský Ostroj

13.7.2021 11:33 | OPAVA (ČTK)
Gabčíkovo, které patří k největším vodním stavbám na Slovensku, funguje od roku 1992. Nynější modernizace obou plavebních komor je nejrozsáhlejší rekonstrukcí v historii díla.
Gabčíkovo, které patří k největším vodním stavbám na Slovensku, funguje od roku 1992. Nynější modernizace obou plavebních komor je nejrozsáhlejší rekonstrukcí v historii díla.
Firma Ostroj vyrábí 34 metrů dlouhou záskokovou klapku pro rozsáhlou modernizaci slovenského vodního díla Gabčíkovo. Pro strojírenskou divizi opavského výrobce jde o rekordní zakázku - klapka je vysoká 8,4 metru a spolu s díly pro uložení a těsnění váží 225 tun.
 

Záskoková klapka slouží jako náhradní uzávěr horního ohlaví plavební komory pro případ výpadku horních vrat. Generální ředitel Ostroje Aleš Martínek uvedl, že projekt je kromě rekordních rozměrů klapky specifický i celkovou složitostí výroby a zvýšenými požadavky na kvalitu a kontrolu průběžných výrobních prací.

"Vzhledem k obrovským rozměrům a hmotnosti vyrábíme klapku v osmi částech, které se budou svařovat do jednoho celku až přímo na místě stavby," uvedl ředitel divize Strojírna společnosti Ostroj Marek Jandačka.

Klapku a další regulační uzávěry pro levou plavební komoru vyrábí opavští strojaři pro společnost Metrostav, která má kompletní projekt modernizace plavebních komor Gabčíkova na starosti. Ostroj prestižní zakázku získal po úspěšném dodání regulačních uzávěrů pro pravou plavební komoru.

Gabčíkovo, které patří k největším vodním stavbám na Slovensku, funguje od roku 1992. Nynější modernizace obou plavebních komor je nejrozsáhlejší rekonstrukcí v historii díla. Jeho komorami dlouhými přes 275 metrů každoročně propluje na 15 000 lodí. Zdymadla patří k největším v Evropě a umožňují lodím překonat výškový rozdíl až 23 metrů. Modernizace přijde na 3,75 miliardy korun a hotova má být příští rok.

Ostroj je ryze českou akciovou společností. Dosahuje ročních tržeb mezi miliardou a 1,9 miliardy korun. Ve svém portfoliu má důlní stroje, hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce či ocelové zápustkové výkovky. Součástí výrobních aktivit je i galvanické zinkování a chromování. Firma má přibližně 800 zaměstnanců.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist