https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vrty-ukazou-znecisteni-v-arealu-byvaleho-benaru-v-hradku-n.n
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vrty ukážou znečištění půdy v areálu bývalé textilní továrny v Hrádku nad Nisou

2.4.2019 09:36 | HRÁDEK N.N. (ČTK)
Historie areálu Benaru sahá do poloviny 19. století, kdy se tu barvily nitě. V minulosti textilka zaměstnávala několik stovek lidí, výroba v ní ale skončila zhruba před 20 lety.
Historie areálu Benaru sahá do poloviny 19. století, kdy se tu barvily nitě. V minulosti textilka zaměstnávala několik stovek lidí, výroba v ní ale skončila zhruba před 20 lety.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Josef Horinka / facebook.com
Případné znečištění půdy v areálu bývalého Benaru v Hrádku nad Nisou na Liberecku mají odhalit zkušební vrty, na nichž se začalo pracovat. Pokračuje tak mapování znečištění bývalé textilní továrny, kterou by chtělo město v budoucnu využít i pro bydlení. Už loni se odebíraly vzorky z konstrukcí někdejší barevny nebo kotelny, letos průzkum pokračuje, řekl dnes ČTK starosta Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj). Takzvaná analýza rizik přijde zhruba na 830.000 korun, město na ni získalo státní dotaci.

 

"Když chceme připravovat studie na budoucí využití areálu, tak chceme vědět, s čím můžeme počítat. Když navrhneme třeba bytovou zástavbu, tak abychom ve fázi územního řízení třeba nezjistili, že je tam něco v zemi. Proto jsme začali analýzou rizik," řekl starosta. Výsledky rozborů by podle něj měly být k dispozici zhruba do měsíce. "Až laboratoře vyhodnotí výsledky, budeme řešit další postup, co a jak dál s Benarem," dodal. Výsledky ukážou, zda bude třeba některé části areálu zbourat, případně odtěžit i část zeminy v areálu.

Historie areálu Benaru sahá do poloviny 19. století, kdy se tu barvily nitě. V minulosti textilka zaměstnávala několik stovek lidí, výroba v ní ale skončila zhruba před 20 lety. Příhraniční město koupilo zchátralou továrnu v roce 2015 za šest milionů korun, aby mělo kontrolu nad jejím využitím. Radnice zatím nerozhodla, jak se zhruba dvacetihektarovým areálem nedaleko centra města naloží. Podle starosty k tomu potřebují vědět právě i to, jaké hrozby z minulosti po předchozí výrobě zůstaly. "Barvy, které se vypouštěly do Nisy, byly smíchané s jedy a kyselinami," dodal Horinka.

Využitím areálu se zabývali i studenti architektury liberecké univerzity. Všechny vypracované studie počítaly se zachováním šedesátimetrového továrního komínu a využitím některých budov, byť z mnohých by zůstaly jen obvodové zdi. Řadu z nich ale bude třeba zcela zbourat, protože jsou ve velmi špatném stavu. Objevil se například i návrh, že by se bývalá kotelna mohla přeměnit na horolezeckou stěnu. Areál by mohl sloužit jako podnikatelský inkubátor nebo parkoviště. Jednou z možností je využít část areálu k bydlení. Podle Horinky radnice zvažuje, že na řešení brownfieldu vypíše architektonickou soutěž.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist