https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysoka-voda-zaplavila-u-opravovaneho-staromestskeho-jezu-v-praze-jimku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysoká voda zpozdí opravu památkově chráněného Staroměstského jezu v Praze

18.5.2021 16:29 | PRAHA (ČTK)
Historický jez je památkově chráněný. Povodí již dříve uvedlo, že závěry prohlídek jezu odhalily závažné závady v jeho konstrukci, ničí se dřevěná roštová konstrukce. Oprava z konce 60. let minulého století sice jez stabilizovala, historický objekt ale na druhou stranu poškodila náhradou kamenných desek za beton. Rekonstrukce navrací jez do původní podoby.
Historický jez je památkově chráněný. Povodí již dříve uvedlo, že závěry prohlídek jezu odhalily závažné závady v jeho konstrukci, ničí se dřevěná roštová konstrukce. Oprava z konce 60. let minulého století sice jez stabilizovala, historický objekt ale na druhou stranu poškodila náhradou kamenných desek za beton. Rekonstrukce navrací jez do původní podoby.
Foto | Jan Polák / Wikimedia Commons
Zvýšená hladina Vltavy zaplavila o víkendu v Praze u opravovaného Staroměstského jezu stavební jímku. Práce na opravě se tak mírně zpozdí, dělníci se na stavbu nejspíš vrátí až v příštím týdnu. S podobnými incidenty se počítá, neměly by tak vzniknout žádné vícenáklady, řekl mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.
reklama

 

"Je tam stavební jímka z bílých pytlů naplněných nějakým materiálem a ta se zaplavila," uvedl mluvčí. Nyní se podle něj musí počkat, než opadne voda. "Je to však něco, s čím se při podobných stavbách počítá, stavební jímky mají jistou kapacitu. Nemůžeme stavět tak, že by je vysoký průtok nebo povodeň nezaplavila," dodal.

Stavbaři začali s pracemi na rekonstrukci historického Staroměstského jezu na Vltavě na začátku dubna. V tendru zvítězila firma Metrostav. Rekonstrukce by měla stát 112 milionů korun, potrvá do jara roku 2024. Podle mluvčího rekonstrukce nenaruší případnou plavbu po řece, práce budou dělníci dělat po etapách, aby plavební dráha zůstala prostupná.

Historický jez je památkově chráněný. Povodí již dříve uvedlo, že závěry prohlídek jezu odhalily závažné závady v jeho konstrukci, ničí se dřevěná roštová konstrukce. Oprava z konce 60. let minulého století sice jez stabilizovala, historický objekt ale na druhou stranu poškodila náhradou kamenných desek za beton. Rekonstrukce navrací jez do původní podoby. Obnoví se tak dubová roštová konstrukce, ve které bude kamenná výplň z velkých žulových kamenů.

Staroměstský jez se na řece nachází nejméně od 13. století. Jeho tradičním účelem bylo podle podniku vzdutí vody pro pohon mlýnů a vodárenské využití. Šlo o osm Staroměstských mlýnů a Staroměstskou vodárenskou věž, na malostranské břehu pak o mlýn sv. Jiří (později Sovovy mlýny) a tři mlýny na Čertovce.

Kvůli zvýšené hladině Vltavy byly od pátečního večera do pondělního poledne zavřené náplavky. Otevřela se také protipovodňová vrata na Čertovce. První povodňový stupeň byl v pražské Chuchli vyhlášený minulý týden v noci z pátku na sobotu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist