Za škody způsobené chráněnými druhy vyplatil stát v Libereckém kraji 4,9 milionu korun
I když jsou škody na chovech velké, podle Klápštěho vlk významně přispívá ke snížení škod v lesích. "Vlk působí jako významný faktor při redukci zvěře a tím snižuje škody, které by vznikaly v lese. V Libereckém kraji se bavíme o škodách ve výši stovek milionů korun, při srovnání náhrad za vlka a škod v lesích je to marginální položka, byť si uvědomuju, že vlk je šelma a páchá škody na hospodářských zvířatech," dodal Klápště.
Liberecký kraj se i proto letos rozhodl podpořit opatření na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlka ze svého dotačního programu. "V letošním roce se stát z hlediska financování preventivních opatření proti útokům vlků na hospodářská zvířata na chovatele prakticky vykašlal, nechceme je nechat ve štychu. Podporu budeme poskytovat od 20.000 do půl milionu korun," dodal Klápště. Peníze je podle něj možné použít například na budování oplocení, v programu je 5,5 milionu korun, v případě potřeby je ale podle něj možné přidat.
Podle zákona mají chovatelé nárok na náhradu škody způsobenou také bobrem evropským, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Většina z nich ale v Libereckém kraji nežije. Náhrady vyplácí MŽP poté, co škody ověří pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny.
reklama