https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-uloveni-divocaka-v-mistech-s-africkym-morem-prasat-obdrzi-myslivci-vic-penez?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za ulovení divočáka v místech s africkým morem prasat obdrží myslivci víc peněz

14.9.2023 22:05 | FRÝDLANT (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za ulovení divočáka v oblastech s výskytem afrického moru prasat na Frýdlantsku a Mimoňsku v Libereckém kraji dostanou myslivci vyšší odměnu. Naopak za nalezení uhynulého prasete se bude vyplácet méně než dosud. Nově je odměna pro takzvaná uzavřená pásma II v jednotné výši 2000 korun, před tím bylo zástřelné 1000 korun a nálezné 3000 Kč. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informoval zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
reklama

 

"V současné době dochází k tomu, že prasata divoká nakažená virem afrického moru prasat přežívají po infikování delší dobu, po kterou jsou zdrojem šíření infekce pro další prasata," uvedl Majer. Nakažení divočáci jsou tak stejně rizikovým potenciálním zdrojem šíření této nemoci jako již uhynulá zvířata (kadávery). "Z tohoto důvodu je lov prasat divokých stejně důležitým opatřením snižujícím riziko dalšího šíření afrického moru prasat jako aktivní vyhledávání kadáverů uhynulých prasat divokých a jejich odstraňování z prostředí. Proto jsme upravili výši příspěvku tak, aby na obě uvedené činnosti byla stejná," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V takzvaném uzavřeném pásmu I myslivci letos od začátku roku ulovili 1042 prasat divokých, ale v uzavřeném pásmu II jen 299. Na zástřelném bylo zatím vyplaceno 1,01 milionu korun. Uhynulých nebo sražených prasat divokých v uzavřeném pásmu I evidují veterináři od začátku roku 44 a v uzavřeném pásmu II dalších 73 kusů. Na nálezném bylo zatím vyplaceno 242.000 korun.

V Libereckém kraji jsou v souvislosti s nákazou zavedená dvě uzavřená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat - jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku. Pásma zahrnují dohromady katastry 44 obcí. Obklopuje je nárazníková oblast zvaná uzavřené pásmo I, které zahrnuje 166 katastrálních území a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou ve Středočeském kraji. V celé oblasti mohou divočáky lovit jen předem proškolení lovci a každý ulovený kus se musí vyšetřit na africký mor.

První případ afrického moru prasat potvrdili v kraji veterináři počátkem prosince loňského roku, od té doby se nákaza prokázala u více než 50 kusů nalezených nebo ulovených divočáků na Liberecku a jednoho kusu na Českolipsku.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale přenašeči nákazy.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

15.9.2023 10:49
už i myslivcům musíme platit, aby stříleli zvířata ...
Odpovědět
Hu

Hunter

15.9.2023 11:05 Reaguje na Michal Uhrovič
Však vám nikdo nebrání, udělejte si zkoušky, pořiďte si zbraň a další vybavení a huraas do toho 😀
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.9.2023 16:26 Reaguje na Hunter
1*
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist