https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranna-stanice-pro-zvirata-na-sumave-osetrila-za-deset-let-800-zvirat?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranná stanice pro zvířata na Šumavě ošetřila za deset let 800 zvířat

24.12.2022 01:15 | VIMPERK (ČTK)
V Klášterci poskytují péči různým druhům zvířat. Zdravotníci ošetřili například tetřevy, puštíky bělavé, orly mořské nebo potáplice severní. Nejznámějším klientem stanice pak byl rys ostrovid, který získal jméno David. V roce 2013 jej srazilo auto a poranilo mu zadní končetiny.
V Klášterci poskytují péči různým druhům zvířat. Zdravotníci ošetřili například tetřevy, puštíky bělavé, orly mořské nebo potáplice severní. Nejznámějším klientem stanice pak byl rys ostrovid, který získal jméno David. V roce 2013 jej srazilo auto a poranilo mu zadní končetiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku za deset let své existence ošetřila více než osm stovek zvířat. Řada z nich se po poskytnutí péče vrátila do volné přírody, uvedl Jan Dvořák, mluvčí šumavského národního parku, který stanici provozuje.
 

"Typickými pacienty jsou ptáci zranění elektrickým proudem od drátů vysokého napětí. Zvířata, která se střetnou s automobilem, ale také mláďata, která nám přinesou lidé v domnění, že strádají," uvedla ošetřovatelka Kristýna Falková.

Dodala, že ne všechna zvířata, která se do Klášterce dostanou, se povede zachránit. "Naštěstí těch, která se nám podařilo ošetřit a zpět úspěšně vypustit do přírody, je většina. Za dobu existence záchranné stanice jich evidujeme okolo čtyř stovek," uvedl zoolog šumavského parku Vladimír Dvořák.

V Klášterci poskytují péči různým druhům zvířat. Zdravotníci ošetřili například tetřevy, puštíky bělavé, orly mořské nebo potáplice severní. Nejznámějším klientem stanice pak byl rys ostrovid, který získal jméno David. V roce 2013 jej srazilo auto a poranilo mu zadní končetiny. "Po několika operacích se ho nakonec podařilo doslova znovu postavit na nohy, ale protože v době havárie byl velice mladý a dlouhodobé léčení nedovolilo ho znovu vypustit do volné přírody, uzpůsobil se mu jeden z výběhů v Klášterci. Po pár letech se připravil přírodní výběh v Návštěvnickém centru Kvilda. Díky tomu všemu jsme Davidovi zajistili deset let kvalitního života, který skončil letos na jaře," řekla Falková.

Správa šumavského parku při záchraně zraněných zvířat a opuštěných mláďat v minulosti spolupracovala se stanicí pro chráněné a handicapované živočichy v Kašperských Horách, jež vznikla v roce 1988. Stavba Ekologického centra v Klášterci v roce 2011 stála 15,5 milionu korun, z větší části náklady pokryla evropská dotace.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist