https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakaz-klecovych-chovu-slepic-asi-bude-platit-nejdriv-od-roku-2033?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív od roku 2033

5.7.2020 18:15 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | U.S. Department of Agriculture / Flickr.com
Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033. Zastánci zákazu argumentují tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Odpůrci zase poukazují na to, že by tento krok poškodil české chovatele vůči ostatním v EU a umožnil by dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.
 

Zastánci zachování současného stavu, k nimž patří ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nebo jeho předchůdce Marian Jurečka (KDU-ČSL), navrhují nechat na spotřebitelích, aby si sami vybrali, jaká vejce budou preferovat. Přívrženci zákazu uváděli, že lidé už sami dávají přednost vejcím od nosnic v halách nebo z volných chovů a že obchodní řetězce se tomu přizpůsobují. Vejce z klecových chovů chtějí přestat nabízet od roku 2025.

Zákaz klecových chovů v nadcházejícím desetiletí prosazuje skupina poslanců kolem Jana Pošváře (Piráti), podle něhož nosnice v klecích jsou týrané a trpí stresem a deprivací. Termín zákazu podle Pošváře souvisí s patnáctiletou životností klecí. Zákaz používání tzv. neobohacených klecí začal platit od roku 2012. Poslanec ANO Martin Kolovratník navrhl postupný zákaz v letech 2027 až 2033, který by se týkal i takzvaných obohacených klecí. Podle předsedy zemědělského výboru Jaroslava Faltýnka (ANO) tento návrh podpoří většina poslanců ANO. Za "nejmíň špatný" označil Kolovratníkův návrh i Toman.

Dalším sporným bodem novely o ochraně zvířat proti týrání je odškodnění majitelů zakázaných kožešinových farem. Podporu zřejmě nezíská původní návrh zemědělského výboru, aby dostali 6900 korun za norka a 5400 korun za lišku. Podle kritiků jsou to nedostatečně podložené a přehnané částky. Zemědělský výbor nakonec podpořil návrh pirátského poslance Jana Pošváře, aby se částky snížily na 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku.

Zemědělský výbor navrhl zakázat drezuru volně žijících zvířat v cirkusech a podobných zařízeních, a to u zvířata narozených od příštího roku. Nakonec ale podpořil návrh poslance Josefa Kotta (ANO), podle něhož by se zákaz drezury vztahoval na zvířata narozená od roku 2022. V případě primátů či delfínů by se zákaz vztahoval i na zvířata narozená v roce 2004 a mladší. Vládní novela počítá jen se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech a jejich venčení na veřejnosti. Novela má rovněž zakázat prodej nebo předání psa či kočky novému chovateli na veřejném prostranství, například na parkovišti.

Sněmovna bude rozhodovat také o zvýšení pokut a správních trestů za porušení zákona. Mohly by se podle návrhu Moniky Jarošové (SPD) zdvojnásobit až na jeden milion korun v návaznosti na zpřísnění trestů vězení za týrání zvířat. Podobný návrh přednesl i Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který chce ovšem maximální sazbu zčtyřnásobit na dva miliony korun. Podporu zemědělského výboru získaly návrhy poslance ANO Davida Pražáka, aby minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách byla v návaznosti na míru provinění 5000 korun a 10 000 korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

5.7.2020 22:12
Tady není o čem debatovat.Největší zájem má na této produkci vajec Babiš a tím je řečeno vše.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.7.2020 10:06 Reaguje na Václav Kain
Nesmysl. Zákaz klecových chovů by znamenal likvidaci řady Babišových konkurentů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.7.2020 10:05
Vítězství zdravého rozumu nad ekologickými bláboly, alespoň dočasné. V tom roce 2033 už nemusí být ani EU a nemusejí existovat ani ochranářské skupiny.

Jinak pochopitelně:
"Přívrženci zákazu uváděli, že lidé už sami dávají přednost vejcím od nosnic v halách nebo z volných chovů a že obchodní řetězce se tomu přizpůsobují."
je jen bezcenná lež, zákazníci chtějí levná a kvalitní vejce s minimálním zdravotním rizikem, a ta jsou prakticky jen z klecových chovů.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 11:52
Osobně nechápu co je zas tak špatného na těch klecových chovech. Chápu, že je to koncentrák a pro ty slípky žádná pohoda. Ale díky tomu zákazu máme všichni dražší vejce. P.S. Pokud to jde kupuji domácí vajíčka.
Odpovědět
JS

Jiří S

6.7.2020 12:25 Reaguje na Stanislav Chytrý
No ona to ve skutečnosti není o tolik horší pohoda, jak u volných chovů. U slepic je dosti značná hierarchie a těch chuděr oškubaných od krve bude nakonec stejné množství jak v těch klecích, navíc v těch klecích je lepší rozprostření krmiva i mezi ty hierarchicky slabší jedince, což u volných chovů nebude, takže tam bude skupina tlustých slepic a skupina hubených slepic a jediného čeho se docílí bude dražší produkce vajec, která nebudou vyrovnaná jako nyní (M, L), ale bude výrazně více těch (S, XL) a to navíc s nebezpečím nákazy salmonelou.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.7.2020 12:33 Reaguje na Jiří S
Ještě doplňte častější úhyny, větší míru stresu (vajíčka jsou pak méně hodnotná) a další negativní dopady volných chovů.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 13:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Děkuji Vám i panu Jířímu za upřesnění. Ono je to už taková klasika. Vybere se nějaké téma, kterému lidé zas tak moc nerozumí, ale vypadá to dobře. Ukáže se jaké, že jsou to chudinky slepičky a jak jsme hodní, že jim pomůžeme. Ale ve skutečnosti je to trošku jinak. Stejně jako třeba s biopalivy či OZE.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist