Zprávy / KlimaEvropský klimatický pakt hledá nové ambasadory pro boj s klimatickou krizí10.10.2024 01:09
(ČTK)
Platforma Evropský klimatický pakt otevřela nábor nových ambasadorů, kteří se chtějí aktivně podílet na řešení klimatických otázek. Zájemci se mohou registrovat na webových stránkách Evropského klimatického paktu do konce října. Pakt nabízí příležitost stát se součástí mezinárodní komunity, která propojuje odborníky a nadšence z celé Evropy s cílem podpořit udržitelnější budoucnost.
IEA: Obnovitelných zdrojů přibývá, za stanovenými cíli však vývoj zaostává9.10.2024 13:16
(ČTK)
Obnovitelné zdroje energie do roku 2030 ve světě pokryjí téměř polovinu veškeré poptávky po elektřině. Jen solární fotovoltaické elektrárny a větrná energie do konce desetiletí zdvojnásobí svůj podíl na celosvětovém mixu při výrobě elektřiny na 30 procent. Navzdory tomu ale vývoj zaostává za cíli, které si stanovila konference COP28 o ochraně klimatu. Ve svém výhledu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Krize autoprůmyslu: Vondra kritizuje Green Deal, Farský chce levné elektromobily Aktualizováno8.10.2024 18:43 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Automobilový průmysl v Evropské unii je v krizi, shodli se během dnešní debaty v Evropském parlamentu europoslanci napříč všemi stranami a politickými skupinami. Na řešení toho, jak obnovit konkurenceschopnost evropských výrobců, mají ale odlišné názory. Podle českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) je potřeba okamžitě revidovat Green Deal, tedy Zelenou dohodu pro Evropu, a zrušit zákaz spalovacích motorů, který EU naplánovala na rok 2035. Europoslanec Jan Farský (STAN) z frakce Evropské lidové strany (EPP) naopak vidí řešení ve větší dostupnosti levných evropských elektromobilů.
V řekách je nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, varuje WMO7.10.2024 13:52 | ŽENEVA
(ČTK)
Ve světových řekách je úhrnem nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, za která jsou známá data. Upozornila na to ve své dnes zveřejněné zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). V každém roce z uplynulých pěti let byly hladiny řek výrazně pod dlouhodobým průměrem, uvedla WMO.
Thyssenkrupp přehodnocuje plány na produkci takzvané zelené oceli7.10.2024 13:30 | BERLÍN
(ČTK)
Velkou cenu filmového festivalu Ekofilm získal francouzský snímek Low-Tech6.10.2024 19:13 | BRNO
(ČTK)
Velkou cenu festivalu filmů o životním prostředí Ekofilm získal francouzský snímek Low-Tech. Cena prezidenta festivalu míří do Španělska za dokument Obětované území. Bodovali také filmaři z Austrálie, Německa a Kanady. Výsledky 50. ročníku festivalu, který se od 1. do 6. října koná v Brně, poskytl jeho mluvčí Martin Gillár.
Při demonstraci v Bruselu policie zadržela aktivistku Thunbergovou6.10.2024 18:47 | BRUSEL
(ČTK)
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová byla včera zadržena belgickou policií na demonstraci proti dotacím Evropské unie na fosilní paliva. Informoval o tom zpravodajský server euronews.com.
ČR bude usilovat o úpravu cílů EU v automobilovém průmyslu, řekl Fiala4.10.2024 19:28 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika bude prosazovat úpravy cílů EU v automobilovém průmyslu. Mezi stěžejní úkoly bude patřit urychlení revize zákazu spalovacích motorů a také přehodnocení emisních limitů pro nová osobní auta a dodávky pro příští rok. Zároveň bude usilovat o zavedení mechanismů pro sledování vývoje na automobilovém trhu do strategie EU. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle nich jsou některé současné cíle EU nereálné a ohrožují konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu.
Francie chce uvalit vyšší daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky3.10.2024 13:09 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Nová francouzská vláda chce zvýšit daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky. Dotkne se to především aut se spalovacím motorem a letadel. Francii, která podle premiéra Michela Barniera trpí "kolosálním zadlužením", by tím do státní pokladny za rok 2025 mělo přibýt 1,5 miliardy eur (37,9 miliardy Kč). Informoval o tom francouzský deník Le Figaro.
Zellmer: Automobilkám v EU hrozí za emise sankce, které poškodí celé odvětví2.10.2024 15:39
(ČTK)
Evropským automobilkám hrozí, že v roce 2025 nesplní emisní cíle stanovené EU pro vyráběné vozy a případné sankce poškodí celé důležité odvětví. Důvodem je přitom klesající poptávka po bateriových vozech, které jsou pro výrobce nejefektivnějším způsobem, jak snížit průměrné emise CO2. O elektromobily není takový zájem, jak se původně očekávalo, protože jednotlivé země nevytvořily příznivé podmínky pro jejich používání. V rozhovoru s ČTK to uvedl předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer. Pro příští rok se emisní limit na jedno vyrobené vozidlo má snížit o 19 procent na průměr 93,6 gramu CO2 na kilometr, což v současnosti neplní téměř žádný výrobce.
Šakvice přetvořily 30 hektarů polí na živou krajinu. Za domy mají les i rybník1.10.2024 18:22
(ČTK)
Přes 30 hektarů monotónní zemědělské krajiny přetvořily v uplynulých deseti letech Šakvice na Břeclavsku. Místo polí mají nyní za posledními domy rybník, tůně, louky, cesty s alejemi a keři i lužní les. Do krajiny se vrátila řada živočišných druhů, začaly zde růst vzácné plevely a místní začali mnohem více chodit do okolí. Starosta David Tomášek (STAN) ČTK řekl, že obec plánuje ještě další zásahy do krajiny.
Švýcarsko a Itálie překreslí své hranice kvůli tajícím ledovcům1.10.2024 13:12
(ČTK)
Británie končí s produkcí elektřiny z uhlí. Jako první ze skupiny G730.9.2024 18:39 | RATCLIFFE-ON-SOAR
(ČTK)
Dnes ukončí provoz poslední uhelná elektrárna v Británii, která leží v Ratcliffe-on-Soar u Nottinghamu. Země považovaná za kolébku výroby elektřiny z uhlí tak bude první ze skupiny ekonomicky vyspělých států G7, která s touto produkcí po 142 letech skončí. Informuje o tom server britského deníku The Guardian.
V ČR se loni do ochrany prostředí investovalo 36,6 miliard korun, nejvíce od roku 201530.9.2024 11:13 | PRAHA
(ČTK)
Do ochrany životního prostředí se loni v České republice investovalo 36,6 miliardy korun. Je to nejvíce od roku 2015, kdy investice přesáhly 40 miliard korun. Meziroční nárůst byl zhruba 2,5 miliardy Kč. Neinvestiční náklady pak loni dosáhly rekordní úrovně 93,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Filmaři a televizní tvůrci chtějí být šetrnější k životnímu prostředí28.9.2024 01:26 | BRNO
(ČTK)
Zástupci českého audiovizuálního průmyslu včera v Brně podepsali memorandum o založení České platformy pro udržitelnou audiovizi. Bude sloužit jako centrum pro otázky udržitelnosti tohoto odvětví v ČR, uvedl předseda Asociace producentů v audiovizi (APA) Vratislav Šlajer. Cílem je minimalizovat environmentální dopad při výrobě filmů a dalších audiovizuálních děl. Mezi principy udržitelného natáčení patří využívání elektřiny ze sítě, nikoli z agregátů, či omezování využívání letecké dopravy.
Kupka chce v EU prosadit revizi zákazu spalovacích motorů již příští rok27.9.2024 12:29 | PRAHA
(ČTK)
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce navrhnout dřívější přezkum dopadů zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory v EU. Namísto původně plánovaného roku 2026 by se opatření mělo revidovat již v příštím roce. Důvodem je snaha o udržení konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu, zachování pracovních míst a zajištění dostupnosti dopravy.
NSS: Úřad nechyboval, když aktivistům neumožnil zablokovat magistrálu v Praze27.9.2024 12:14 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát neporušil práva aktivistů, když jim nedovolil zablokovat magistrálu před Národním muzeem, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Blokáda by znamenala intenzivní zásah do práv a svobod ostatních účastníků silničního provozu, navíc by přinesla riziko, že neprojedou sanitky nebo hasiči. "Výkon shromažďovacího práva není absolutní a v odůvodněných případech jej lze v souladu s platnými právními předpisy omezit," stojí v rozhodnutí NSS, které je dostupné na úřední desce.
Botswana po nevyřešeném sporu s Německem hrozí zabitím 20 000 slonů27.9.2024 01:03 | GABORONE
(ČTK)
Botswanský prezident Mokgweetsi Masisi chce nechat odstřelit 20 000 přemnožených slonů způsobujících škody na majetku a ztráty na životech. Vygradoval tak spor s Německem, které jakožto největší dovozce loveckých trofejí z těchto zvířat v Evropské unii zvažuje zpřísnit jejich import. Tím by podstatně klesly příjmy jihoafrického státu, napsal deník Die Welt.
Klimatická změna dopadá více na ženy než na muže26.9.2024 11:36
(ČTK)
Migrace matek s dětmi, méně času na vzdělávání či horší obživa jsou některé z důsledků klimatických změn, které dopadají podle humanitární organizace CARE ČR více na ženy než muže. Vychází z dat a zkušeností, které sbírala poslední tři roky na svých mezinárodních projektech. Její nová kampaň s názvem Klimatická změna diskriminuje se soustřeďuje na genderové aspekty a ukazuje na zhoršování nerovností mezi pohlavími. Tvrzení, že klimatické změny víc diskriminují ženy, potvrdil ČTK také ředitel Amnesty International ČR Pavel Grubner.
Italský ministr: Zákaz spalovacích motorů uvrhl automobilky v EU do vážné krize26.9.2024 01:24 | MILÁN
(ČTK)
Zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory po roce 2035, který přijala Evropské unie v rámci své zelené dohody, takzvaného Green Dealu, způsobil evropským automobilkám vážnou krizi a musí být urychleně přepracován. Listu Financial Times (FT) to řekl italský ministr průmyslu Adolfo Urso.
Studie: Elektřinu z českého uhlí brzy dokáží nahradit zahraniční levnější zdroje25.9.2024 11:30 | PRAHA
(ČTK)
Elektřinu z českých uhelných elektráren mohou v nejbližších letech dostatečně spolehlivě nahradit levnější zdroje z okolních států, vyplývá ze studie projektu Fakta o klimatu, kterou má ČTK k dispozici. Naopak v teplárenství se podle autorů studie bude v nejbližších letech uhlí dál spalovat a dekarbonizace bude pomalejší. Pro udržení nízké ceny elektřiny a tepla je při odklonu od uhlí důležitý rozvoj moderní energetiky založené na obnovitelných zdrojích, uvádí studie.
Zelená transformace ČR nemůže být financována pouze z dotací, řekl Hladík25.9.2024 02:08 | PRAHA
(ČTK)
Zelená transformace českého průmyslu nemůže být podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) financována pouze z dotací. Je nutné si uvědomit, že Česko nezajistí vyšší hrubý domácí produkt (HDP), zaměstnanost a efektivitu práce, když neinvestuje a nemodernizuje celé odvětví, řekl Hladík na konferenci Green Deal Summit Prague. Vystoupili na ní také zástupci průmyslu, energetiky a evropští politici. Před začátkem konference u vchodu protestovali ekologičtí aktivisté. Požadovali, aby se namísto proslovů na konferenci o udržitelnosti soustředila pozornost na skutečná řešení.
Vláda projedná novelu lesního zákona s cílem zvýšit odolnost a biodiverzitu lesů24.9.2024 19:47 | PRAHA
(ČTK)
Vláda se bude ve středu zabývat návrhem novely lesního zákona, která má přispět k lepší adaptaci lesů na klimatickou změnu a snížit administrativu pro jejich vlastníky lesů. Cílem zákona je také zvýšit biodiverzitu lesů, což přispěje k jejich obnově po kůrovcové kalamitě.
IEA: Ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů do roku 2030 je dosažitelné24.9.2024 01:47 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Cíl ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 a snížit spotřebu fosilních paliv je dosažitelný. Bude ale vyžadovat velký tlak na odstranění překážek, jako je vydávání povolení a připojení k síti. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Francouzské lyžařské středisko v pohoří Jura uzavře kvůli klimatu třetinu areálu23.9.2024 02:11
(ČTK)
Francouzské lyžařské středisko Métabief oznámilo, že v nadcházející sezoně kvůli klimatickým změnám neotevře skoro třetinu areálu. Největší středisko v horském masivu Jura na východě země tím u veřejnosti vyvolalo vlnu nespokojenosti. Petice proti uzavření části střediska už nasbírala téměř 4000 podpisů, uvedla agentura AFP.
Vědci analyzovali vliv klimatických změn na lužní lesy v povodí Dunaje22.9.2024 01:58
(ČTK)
Vědci a odborníci z osmi zemí dunajského povodí se shodli na tom, že je klíčové pravidelné zaplavování lužních lesů, jinak hrozí jejich zánik. Lužní lesy hrají důležitou roli ve vodním hospodářství a biodiverzitě tohoto regionu. Informovala o tom Česká zemědělská univerzita (ČZU). Ve Valticích se uskutečnilo mezi 11. a 13. zářím setkání vědců z mezinárodního projektu Dalia, jež se má zaměřit na ochranu lužních lesů. Jedním z prvních míst projektu je soutok Dyje a Moravy. Experti monitorovali vodní nádrže na tocích a vytvářeli predikce dopadů klimatických změn na okolní lužní lesy.
Na stromy a lesní školky poničené jarními mrazy poskytne MZe 40 milionů korun21.9.2024 00:13
(ČTK)
Lesníci a pěstitelé, kterým jarní mrazy poničily stromy v ovocných a lesních školkách, obdrží od ministerstva zemědělství (MZe) jako kompenzaci podporu v celkové výši zhruba 40 milionů korun. Peníze půjdou ze státního rozpočtu. Žádat o podporu bude možné letos od 2. do 15. prosince. Peníze pěstitelé dostanou, pokud jim mrazy na ovocných porostech a lesních školkách způsobily škody ve výši alespoň 50 procent. Ministerstvo zároveň zvýhodní pěstitele se sjednaným pojištěním, ostatním podporu zkrátí o polovinu.
V Berlíně lidé demonstrovali za klima a drželi minutu ticha za oběti záplav20.9.2024 20:08 | BERLÍN/MÁLAGA/NEW YORK
(ČTK)
Několik tisíc převážně mladých lidí se dnes sešlo v centru Berlína před budovou kancléřství, aby protestovali proti klimatické politice německé vlády. Akci svolala ekologická organizace Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Podobné demonstrace se konaly ve více než stovce dalších německých měst. Podle organizátorů se protestů zúčastnilo celkem 75 000 lidí, úřady oficiální odhad účasti nezveřejnily.
Jižní Amerika zažívá nejhorší požáry za 15 let, nejhůře je na tom Brazílie20.9.2024 12:43
(ČTK)
Jižní Amerika se letos potýká s nejhoršími lesními požáry za 15 let, podle brazilského institutu INPE bylo od ledna do poloviny září v tomto regionu zaznamenáno na 350 400 požárů, z toho víc než polovina v Brazílii. Kouř z lesních požárů zasáhl v posledních týdnech asi 60 procent území této největší latinskoamerické země. Podle deníku El País zaznamenali v Brazílii od začátku roku na 190 000 lesních požárů, což je už tolik, co za celý loňský rok.
Zákon zřejmě zaváže výnosy z povolenek na boj s následky změny klimatu19.9.2024 01:15 | PRAHA
(ČTK)
Vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami, podle které bude možné peníze z prodeje povolenek využít jen na boj s následky klimatické změny, míří ve Sněmovně k závěrečnému čtení. V něm bude čelit návrhu na zamítnutí. Včerejší druhé čtení doprovázela hlavně kritika z opozičních lavic na adresu vlády za to, že do zákona vkládá pouze část evropské směrnice a vynechala zavedení systému EU ETS 2. Tento systém zavádí emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění. Vláda ale bude chtít tento systém odložit.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávysouvisející kalendář akcí
12. října 2024 (sobota) 09:00 - 13. října 2024 (neděle) 19:00 Čalouníme křeslo (Dílny a workshopy, Praha 5 )
12. října 2024 (sobota) 11:00 - 16:00 Den s přírodou 2024 - EKODEN v Malešicích (Ostatní, Festivaly a slavnosti, Praha 10 )
12. října 2024 (sobota) 14:00 - 15:30
Prohlídka Toulcova dvora s průvodcem (Exkurze a vycházky, Praha 10 ) reklama |