Zprávy
25.3.2025 20:02 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Odstraňování téměř třímiliardových škod z loňských povodní na vodních tocích a nádržích státního podniku Lesy České republiky (LČR) potrvá nejméně do roku 2030. Loni podnik na odstranění škod dal 113 milionů korun, především šlo o čištění koryt potoků, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. LČR spravují téměř polovinu lesů v ČR, mají v nich také na starosti 38 500 kilometrů drobných vodních toků a bystřin a 1086 malých vodních nádrží. 
 Vzácná želva, která uvízla na pobřeží Walesu, čelí v návratu domů do Spojených států neočekávané překážce - prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. A to kvůli dekretu, kterým pozastavil mezinárodní pomoc, včetně ochrany mořských želv. Píše o tom server BBC. 
 Pražský městský soud vyhověl žalobě expertní skupiny Frank Bold na ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli nezveřejnění informací o dopadech těžby v polském uhelném dole Turów, ležícím u českých hranic, na životní prostředí. Soud podle rozsudku, který skupina poskytla ČTK, rozhodnutí ministerstva o neposkytnutí informací zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Ministerstvu podle právníků brání ve zveřejnění dat polská strana, podle které jsou údaje obchodním tajemstvím těžební společnosti PGE. Mluvčí MŽP Veronika Krejčí na dotaz ČTK uvedla, že ministerstvo respektuje usnesení soudu a bude dále postupovat v souladu s ním. 
 Ocelářská skupina ArcelorMittal čelí ve Francii obvinění, že na jihu země způsobila nebezpečné znečištění ovzduší, které ohrožuje životy, z falšování dokumentů a také jejich následného používání. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení francouzských žalobců. Firma obvinění odmítá. 
25.3.2025 10:10 | PŘÍBRAM
( ČTK)
 Příbram se odvolá proti zamítnutí registrace významného krajinného prvku na Fantově louce. Zastupitelé minulý týden uložili starostovi Janu Konvalinkovi (za ANO), aby podal odvolání ke krajskému úřadu proti příslušnému zamítavému rozhodnutí Městského úřadu v Dobříši, řekla ČTK mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová. Úředníci v Dobříši nevyhověli ochráncům přírody, podle nichž by využití Fantovy louky developery ohrozilo vzácné druhy rostlin a živočichů. 
 Vědci z Jihočeské univerzity spolu s odborníky z Polska, USA a Kanady zjistili, že mezi roky 2000 a 2020 vzniklo vlivem ustupujících ledovců 2500 kilometrů nového pobřeží, z toho asi dvě třetiny v Grónsku. Odkrývání nových pobřeží pak zásadně mění krajinu, ekosystém i ekonomiku. Článek, ve kterém vědci jev podrobně analyzují, publikoval vědecký časopis Nature Climate Change. 
 Kontaminovaná zemina nacházející se pod kolejištěm, kde na konci února vykolejily cisterny s toxickým benzenem, se začne odtěžovat tento týden, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Rychlé odstranění zeminy považují odborníci za klíčové, místo je po úniku toxické látky ohniskem znečištění. Rozšíření benzenu, který pronikl do podzemních vod, mají zamezit mimo jiné larsenové stěny. Hloubí se nadále do sedmi metrů v úseku o délce 210 metrů. Práce potrvají ještě déle než týden, uvedla mluvčí. 
24.3.2025 19:45 | VRCHLABÍ
( ČTK)
 Desítky lidí u sídla Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí dnes vyjádřily nesouhlas s developerským projektem na Jeleních Loukách v Peci pod Sněžkou a s postupem Správy KRNAP. Na transparentech měli nápisy "Ne apartmánové obludě na Jeleních loukách" nebo "Jelení louky nejsou lovecký revír developerů", zjistila na místě ČTK. Demonstraci svolali organizátoři petice Zachraňme Jelení louky. Záměr investora Bouda Jelení Potok schválila radnice i Správa KRNAP, úřady kritiku odmítají. 
24.3.2025 19:26 | LAČNOV
( ČTK)
 Vzácný šafrán bělokvětý rozkvetl na loukách a zahradách v Lačnově na Vsetínsku a okolních lokalitách. Květů jsou na některých místech tisíce, v posledních letech jich však ubývá. Důvodem je sucho, řekl ČTK ochránce přírody Milan Orálek. 
 Škoda na životním prostředí v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku několikanásobně přesáhne původně odhadovanou částku sto milionů korun. Její výše se bude odvíjet od rozsahu sanačních opatření. Jejich projekt má být dokončen na začátku dubna, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Další škoda ve výši 125 milionů korun na infrastruktuře a vlaku zůstává stejná, řekl dnes ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 
 Pět členů někdejšího ekologického hnutí Poslední generace čelí obžalobě z vytvoření zločinného spolčení. Vzneslo ji generální státní zastupitelství v Mnichově, informovala agentura DPA. Podle hnutí, které loni změnilo své jméno na Nová generace, je obžaloba útokem na občanskou společnost jako pilíř demokracie. 
 Obyvatelé Paříže se v nedělním referendu vyslovili pro zákaz vjezdu aut do dalších 500 ulic města. Pro rozšíření pěších zón podle oficiálních výsledků hlasovalo necelých 66 procent lidí, třetina byla proti. Referenda, které pořádalo město, se ale zúčastnily jen čtyři procenta z téměř 1,4 milionu registrovaných voličů, píší agentury Reuters a DPA. 
24.3.2025 11:45 | OLOMOUC
( ČTK)
 Pitnou vodu pro více než 12 000 lidí na východě Ukrajiny zajistila v uplynulých třech letech Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) pomocí humanitárního projektu zaměřeného na hloubení vodních vrtů. Díky novým vrtům lze ve válkou zasažených regionech provizorně nahradit provoz poničené vodohospodářské infrastruktury. ČTK to sdělil Martin Zamazal z ACHO. Vyzval veřejnost, aby u příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března, tento humanitární projekt finančně podpořila. 
 Vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty (LDF) Mendelovy univerzity zkoumají zvyky a chování holubů v Brně. Výsledky studie, včetně doporučení, jak postupovat při kontrole populace zdivočelého holuba ve městě, předají Technologické agentuře ČR a také úředníkům města Brna, kteří se problémy soužití holubů a lidí ve městě snaží řešit. Škola o tom informovala na svém webu. V Brně je odhadem 15 000 až 20 000 holubů. 
 Zásoby podzemních vod ovlivní množství srážek převážně na jaře. K důvodům patří to, že déšť je na jaře dlouhodobějšího charakteru a pomalu se rozpouští sníh, takže voda má čas se vsáknout do podzemí, přitom vegetace ještě není vzrostlá, díky čemuž si neodebírá tolik vody, řekl pro ČTK v rozhovoru Martin Zrzavecký s Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). To, zda bude letos nedostatek podzemní vody a Česko se bude potýkat se suchem, podle něj bude možné říci na konci jara. 
24.3.2025 01:28 | BRNO
( ČTK)
 Hydrogeologický průzkum artéského vrtu v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady potvrdil vhodnost výběru a užití pro nouzové zásobování obyvatel Brna pitnou vodou. Před dokončením je tak návrh technických úprav vrtu tak, aby z něj cisterny mohly čerpat vodu. Stavební úpravy budou následovat v příštích měsících, pokud nebude nutné povolení. ČTK to řekl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL). 
23.3.2025 19:20 | HRANICE
( ČTK)
 Luxusní sedmnáctimetrové čapí hnízdo v Hranicích na Přerovsku, které z ocelových plátů vytvořil sochař Jan Dostál, má už prvního nájemníka. Na vrcholu plastiky se uhnízdil dlouho očekávaný čáp v sobotu. Od té doby tak sedí na hlavě svého dvojníka, rozměrné sochy čápa o hmotnosti 15 tun. Díky jeho příletu si oddechli hlavně majitelé sochy, která nahradila jeho původní hnízdiště v podobě železobetonového sloupu. Čáp je totiž symbolem Hranic, přilétá tam každoročně už více než sto let. 
23.3.2025 01:52 | MIŘEJOVICE
( ČTK)
 V malé vodní elektrárně v Miřejovicích funguje i jedna z původních prvorepublikových turbín, takzvaný typ Francis. Další čtyři turbíny typu Kaplan jsou moderní, avšak mají kryt, který zapadá do interiéru památkově chráněné budovy, řekl strojník Pavel Chaloupka. V elektrárně působil i jeho otec a nyní i jeho syn. 
 Nejen zodpovědné nakládání s půdou, ale i snaha o snižování uhlíkové stopy je mezi vinaři v Česku stále častější. Vysazování zelených pásů v řádcích vinohradů či zachycování a opakované používání kvasných plynů se stává součástí práce ve vinohradech i ve sklepích, informoval Vinařský fond. Vinaři také víc pracují s biouhlem, tedy zuhelnatělou biomasou, která prospívá půdě. 
23.3.2025 00:46 | PRAHA
( ČTK)
 V pražské zoologické zahradě se vylíhlo pět mláďat vzácného vodního ptáka morčáka paranského. Pražské zoo se podařilo tento druh rybožravých kachen rozmnožit jako první zahradě v Evropě a kromě Brazílie jako první na světě. Mláďata se vylíhla v lednu a zatím podle chovatelů prospívají. Morčáci jsou kriticky ohroženým druhem, v přírodě jich podle odhadů existuje méně než 250 jedinců. 
 Tlustohlavec tasmánský, česky známý také jako sliznatá ryba, se kdysi dočkal přezdívky nejošklivější tvor na světě. Nyní ale slaví nečekaný návrat na výsluní - tento týden byl zvolen novozélandskou rybou roku. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. 
23.3.2025 00:31 | BRNO
( ČTK)
 Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) obnovují v těchto týdnech léta nepoužívané cesty v rozsáhlém brněnském lesoparku Wilsonův les. Dohromady asi kilometr dlouhé trasy budou plynule navazovat na galerii, která vznikla při stavbě velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. Pobytová plocha v blízkosti řeky Svratky se tak pro návštěvníky značně rozšíří, patrně od poloviny dubna, kdy mají být práce hotové. Revitalizace přispěje i k lepšímu hospodaření se srážkovou vodou, které je na skalnatém svahu nedostatek. ČTK to dnes řekla správkyně parku Alexandra Koutná. 
 Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích nad Bečvou, jen několik desítek metrů vzdáleného od místa únorové havárie cisteren s toxickou látkou, podle posledních výsledků měření výrazně klesly. Rybáři to uvedli na svých stránkách. Projevovat se mohou podle nich již opatření v podobě stavby larsenových zábran. Ty jsou hloubeny v prostoru mezi kolejištěm a jezerem až do sedmi metrů, instalují se v délce 210 metrů, zamezit mají mísení vod. Hasiči se dnes na místě soustředí na provzdušňování jezera, řekl ČTK jejich mluvčí Josef Koláček. 
 Medvěd dnes napadl na Slovensku dva muže, jednoho z nich vážně zranil. Starší z dvojice byl podle záchranné služby transportován vrtulníkem do nemocnice, informoval server Aktuality.sk. 
 V šumavském národním parku budou v letní sezoně opět jezdit autobusy určené hlavně pro turisty. Pětiměsíční provoz vyjde na tři miliony korun. Uhradí ho Plzeňský kraj, park a obce. Největší podíl zaplatí hejtmanství. Autobusy v parku jezdí od roku 1996. 
22.3.2025 01:34 | ZLÍN
( ČTK)
 Ornitologové objevili nové hnízdo vzácného orla mořského ve Zlínském kraji. Na území kraje jsou známé dva hnízdící páry tohoto druhu. Nově objevený pár orlů mořských hnízdí na území Vizovické vrchoviny, uvedl Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů. Na ochraně páru spolupracují odborníci ze Zlínského kraje s Lesy České republiky a Českou společností ornitologickou, která na výskyt páru poprvé upozornila. 
22.3.2025 01:30 | HLINCOVÁ HORA
( ČTK)
 Zastupitelé Hlincové Hory nedaleko Českých Budějovic jednomyslně podpořili vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Na jednání byli přítomni čtyři zastupitelé ze sedmi. Park se má rozkládat na ploše 131 hektarů na katastrech obcí Hlincová Hora, Jivno, Rudolfov a Zvíkov u Lišova. Pokryje tři čtvrtiny území Hlincové Hory, jejíž katastrální rozloha je 3,36 kilometru čtverečních a kde žije zhruba 500 lidí. Vymezení parku však neovlivní rozvoj obce, protože zahrnuje hlavně lesy a rybníky na katastru obce. 
 Lázeňské město Klimkovice u Ostravy vybuduje na hranici s Jistebníkem a Polankou nad Odrou biocentrum, které má přispět k obnově přirozeného prostředí a podpořit biodiverzitu. Na městském pozemku o rozloze osmi hektarů nechá vysadit 9175 stromů a 1306 keřů, sdělila mluvčí radnice Ivana Gračková. 
22.3.2025 00:28 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM
( ČTK)
 V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se na začátku března narodilo další mládě kriticky ohrožených antilop bongů horských. Předchozí mládě se narodilo letos 13. ledna, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný. Bongů v přírodě žije kolem 90 až 100 jedinců. Nynější mládě je opět samice a je 109. přírůstkem bongů v historii zoo Dvůr Králové. 
21.3.2025 22:48 | BRNO
( ČTK)
 Brněnské městské části, které sousedí s lesem, navštěvují v předjaří divoká prasata. Podle odborníků z Mendelovy univerzity je to běžná reakce na to, že volná příroda zatím neposkytuje dost potravy. Zvýšenou potřebu živin mají především bachyně kvůli rození a výchově selat. Střet divočáka s člověkem považují myslivci za nepravděpodobný. 
|
15.3.2025 | Radek Janoušek
12.3.2025 | Tereza Valchářová
26. března 2025 (středa) 17:00 - 19:00
NÁVRAT VLKŮ DO KRAJINY
(Konference, semináře, školení a stáže, Praha 15 )
27. března 2025 (čtvrtek) 09:00
Ukliďme Satalice
(Brigády, Tábory, výlety a pobytové akce, )
|