Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jakub Siňor: Druhá strana kybermince2.2.2000
29. 1. 2000 byl v příloze Lidových novin Věda otištěn článek Ivana Adamoviče o možnostech, které skýtá kyberkultura svým příznivcům. Nejsem odpůrcem této kultury, sám hojně využívám internetu k získávání všelijakých informací. Přesto si myslím, že má tato vymoženost více much, než jich stíháme vychytat.
![]() Viktor Hubert: Otevřený dopis moderátorkám televizního pořadu Na hraně17.1.2000
Vážené paní moderátorky, Váš diskusní generační program Na hraně pravidelně sleduji a je pro mne zajímavým průřezem názorů určité skupiny mládeže. Uvádím slovo určité, protože mládež je názorově a mentálně mnohem rozmanitější a pestřejší. Vaši, většinou stejní diskutující, jsou vyhraněnou skupinou liberálně-konzervativní resp. levicové mládeže. Bohužel se tím stává Váš zajímavý pořad strnulý a v této podobě málo perspektivní. Ale to je problém všech diskusních pořadů na obou televizích.
![]() Jindřich Hoření: Achillova pata ekologie14.1.2000
Moderní technická civilizace řeší ekologické problémy výzkumem a zaváděním do praxe moderních, vůči přírodě ohleduplnějších technologií, legislativními úpravami, ekologickými daněmi, dotacemi a půjčkami atd... Řeší tyto problémy tedy především technickými, technologickými nástroji a postupy. V tomto řešení však nemá mnoho úspěchů - ekologická situace naší planety se neustále zhoršuje.
![]() Claude Martin: Málo učení může mít velký dopad4.1.2000
V každé společnosti vzdělávání patří mezi politicky citlivé oblasti. Tak proč dovolila komunistická Čína WWF zahrnout enviromentální prvky do svého centrálně kontrolovaného základního a středního školství? Protože čínská vláda uznává, že výchova lidí k úctě k přírodním zdrojům je důležitá pro budoucí prosperitu a společenskou soudržnost.
![]() Julius Pekárek: Žabomyší války - velmi častá překážka v řešení problému4.1.2000
Líbí se mi výraz žabomyší války: velmi častá překážka v řešení problému, nebo zájmu. Jak to udělat, aby žába pochopila myš? To asi nelze. Neuvědomují si své postavení v prostředí. Za ně uvažuje miliony let příroda, jedinečná, pouze jedna! Nevede s nikým zpomalující diskuse. A člověk? Není jen jeden a každý je schopen uvažovat samostatně. Jak může příroda přehlasovat tolik jedinců se samostatnou inteligencí, jež obdařila stejnou schopností, jako má ONA?
![]() Pavel Jůza: Brezina si dal opravdu záležet!13.12.1999
Michael Pondělíček: Jaká je situace aktuálně ohledně těžby ve Velkolomu Čertovy schody a.s.?26.11.1999
V minulém týdnu proběhlo jednání vedené Ob.Ú.Kladno k prodloužení povolení těžby a dobývání vápence v prostoru lomu Čertovy schody - západ, pro VLČS a.s.
![]() prof. Erazim Kohák, PhD.: Žofínské úvahy na konci tisíciletí19.11.1999
Vážení přátelé
Děkuji vám za pozvání, abychom společně s vámi vzpomenuli výročí znovuzrození české státnosti 28. října 1918. Bohužel došlo k menšímu nedorozumění. Přátelé pořadatelé se mě nezeptali, čím se to vlastně zabývám, a pozvali mě jako historika. Tím nejsem a nechci se za něho vydávat. Celoživotní činností jsem filosof a mohu to doložit celou řadou knih, nejnověji odbornou studií Zelená svatozář a populární knížečkou Hesla mladých svišťů. Ty vám dosvědčí, že filosofie je opravdu o něčem jiném. Dr. Ing. Jan Pivec: O zvyklostech10.11.1999
Domnívám se, že fórum Ekolistu, jako ostatně jakékoliv diskusní fórum, slouží především k výměně názorů a nikoliv osobních údajů. Je jistě na osobě lesníka Půlpána, co ve svém článku o sobě sdělí veřejnosti a za koho se pokládá či nepokládá. Mně osobně zajímá názor, s kterým lze polemizovat, nápad, přinášející něco nového, něco, čemu lze oponovat nebo z čeho si lze vzít poučení. Třeba i z pouček, když je neznám. Čím jsou obecnější, tím víc moje chyba, neznám-li je či je ignoruji. Pro ty, kterým se zdají mé domněnky ničím nepodložené: zde jsou data (do roku 1998 z ročenek Správy NP a CHKO, 1999 ústní sdělení) o nahodilých těžbách, která mne vedla k úvaze o stimulačním efektu kůrovcové těžby na dalších poškozeních porostů v NP Šumava.
![]() Ing. Vladimír Pelíšek: Již delší čas sleduji se zájmem spor o zásah proti kůrovci na Šumavě9.11.1999
Již delší čas sleduji se zájmem zostřující se spor kolem asanačních zásahů proti kůrovci v NP Šumava. Diskutována bývá nejčastěji vhodnost zásahů, jejich forma a míra. Co však bývá, a to především ze strany lesníků, opomíjeno, je otázka budoucího pravděpodobného vývoje smrkových porostů, a to nejen na Šumavě, ale v celé střední Evropě. Smrk osídlil území našeho státu pravděpodobně od západu po skončení poslední doby ledové a ve svém výraznějším přirozeném rozšíření byl, při rostoucích teplotách, omezován stále lepší podmínky nalézajícími listnatými dřevinami, jedlí a na půdně chudých lokalitách borovicí.
![]() |
komentáře nejnovější nejčtenější![]() Luboš Pavlovič24.4.2025 Evropská unie zpřísní pravidla pro bezpečnost hraček. Zakáže v nich látky PFAS a bisfenoly
reklama |