Ctění čtenáři,

Dřív, než vám představím sebe a změny, které vás a EkoList se mnou čekají, musím se omluvit za překlep v minulém čísle. V krátkých zprávách na s. 6 jsme napsali, že podle Zprávy o stavu životního prostředí za rok 1996 se díky dopravě zvýšily emise SOX o 5%. Je to samozřejmě nesmysl, jde o oxidy dusíku, tedy NOX. Omlouváme se všem, které tento překlep zmátl.

A jedna smutná zpráva. Zdá se, že se na stránkách EkoListu setkáváte již naposled se zprávami podepsanými zkratkou ČTI. Tato agentura zemřela náhle v polovině listopadu a my, pozůstalí, jsme tu osiřeli. Doufáme, že se nám podaří její služby nahradit s pomocí ČTK a že tedy nebudete ochuzeni o aktuální zpravodajství.

Kdo je nový šéfredaktor? Jmenuji se Jakub Kašpar. Narodil jsem se v Hradci Králové před více než 22 lety. Vystudoval jsem humanitní vědy na Institutu základů vzdělanosti (IZV) UK a kromě toho, že dělám šéfredaktora EkoListu, studuji obecnou antropologii na Fakultě sociálních věd a IZV UK v Praze. Možná mě budou znát některé Děti Země, od nichž jsem zběhl v roce 1995 do EkoListu, který se tehdy jmenoval ještě Pecka. Od té doby jsem z redakce v Malířské téměř nevyšel a zdá se, že mě to v nejbližší době ani nečeká.

Teď tedy k těm změnám. EkoList na Internetu má novou (a jednodušší) adresu: http://www.ecn.cz/ekolist.

Doufám, že se vám minulé číslo, které jsem již připravoval coby designovaný šéfredaktor já, líbilo aspoň tak jako ta předchozí. Nechtěl bych, aby výměna šéfredaktora přinesla změnu k horšímu, a proto uvítám každou reakci, kterou nám pošlete. Další personální změny se udály v rubrice Zelená domácnost, kterou od nynějška bude spravovat Zuzana Terčová. Rubriku Vyšlo, vychází, vyjde povede Veronika Forková.

EkoListu se nevyhnou ani změny obsahové. Od lednového čísla zavedeme pravidelnou rubriku Rozhovor, kde budeme přinášet každý měsíc interview se zajímavými lidmi ze státní správy, politiky, průmyslu a nevládních organizací. Další novou rubrikou bude Legislativa. Sem se soustředí všechny informace o zákonech a předpisech, které dosud byly součástí Vyšlo, vychází, vyjde a Dokumentů. Navíc tu najdete i úplně novou podrubriku Otázka pro…, kde se budeme na připravované předpisy ptát těch nejpovolanějších. A do třetice všeho dobrého, i v Zelené domácnosti a ve Vyšlo, vychází, vyjde se připravují jisté změny. O těch se dozvíte příště.

Hodně štěstí a držím vám palce, ať to se mnou vydržíte.

INFORMACE O PŘEDPLATNÉM

Milí čtenáři, jistě všichni z vás tušili, že cena EkoListu nezůstane navždy stejná. Je to tak. Pro ty z vás, kteří si stihnou (nebo stihli) předplatit do konce roku 1997 se cena nemění (viz informace na poslední straně). Po 1. lednu 1998 jsme ale nuceni cenu zvýšit. Důvody jsou asi jasné, ale pro jistotu je zopakuji. Zvyšuje se cena papíru, stoupají náklady na tisk a distribuci a samozřejmě i technické náklady na přípravu časopisu. Proto se musí zvýšit i cena EkoListu. Snažili jsme se, aby to bylo jen tolik, co je opravdu nezbytné. Těšíme se proto, že vaši přízeň neztratíme.

Ceny EkoListu po 1. lednu 1998
1 číslo 12 Kč
Půl roku (6 čísel) 72 Kč
1 rok (11 čísel) 132 Kč
1 a půl roku (17 čísel) 204 Kč