Monitor


Václav Klaus na skleníkový efekt nevěří

V této rubrice se tentokrát výjimečně věnujeme jedinému tématu.
V době, kdy se světoví státníci chystali na sérii konferencí o životním prostředí, přispěl do diskuse o globálních ekologických problémech i český premiér Václav Klaus.
Dejme napřed slovo Mladé frontě Dnes z 14. června. Premiér Václav Klaus včera předhodil další argument těm, kteří jej obviňují, že nerozumí problémům ohrožujícím životní prostředí a že se je snaží bagatelizovat. Před zraky desítek novinářů a odborníků české Akademie věd včera na Bílém Kříži v Beskydech označil za nesmyslnou teorii takzvaného skleníkového efektu, který odborníci řadí k nejvážnějším ekologickým hrozbám. „Vy opravdu podléháte těmto módním antivědeckým teoriím? My vědci přece víme, že pro ně nemáte žádné důkazy. Jsou to jen šarlatánské hypotézy“, zpražil hned v úvodu skupinku odborníků, když mu chtěli vysvětlit, že se pokoušejí zjistit, jaký vliv by mohl mít skleníkový efekt na smrkové lesy v Beskydech. (…) Mezi těmi, které Klaus svými větami uvedl do rozpaků, byli například ředitel Ústavu ekologie krajiny Akademie věd Milan Peňaz nebo vedoucí projektu Michal Marek. Ti premiéra do Beskyd pozvali, aby ho seznámili se svou prací. (…) „Snahou vědců je zblbnout svými pokusy zbytek společnosti, aby jim dával stále více peněz,“ prohlásil Klaus, když se ho vedoucí experimentu Michal Marek pokusil přesvědčovat, že podobné studie mají smysl.
Příhoda se přihodila v pátek, MFD o ní referovala v sobotu a v úterý ráno odletěl Václav Klaus na (poněkud tajemnou, ale to sem nepatří) návštěvu Velké Británie. Přečtěme si, co o jeho návštěvě napsal Jan Čulík v internetových Britských listech (příloha Neviditelného psa - http://pes.eunet.cz) z 19. června. Ivan [Ivan Kytka, londýnský zpravodaj České televize] mi vyprávěl, jak se na tiskové konferenci v Londýně jeden britský novinář Václava Klause zeptal, co myslel těmi výroky o popření skleníkového efektu na Bílém Kříži. Pokud interpretuji Ivanovo povídání přesně, Klaus byl šokován tím, že britský novinář o té věci věděl. „Prosím vás, jak to víte,“ řekl. Britský novinář konstatoval, že kolega si věc přečetl v Mladé frontě Dnes a že mu to přeložil.
Klaus uvedl, že prý to byl s tím popíráním skleníkového efektu od něho na Bílém Kříži v podstatě vtip. Jenže se toho zmocnily české sdělovací prostředky a on už prý neměl možnost to uvést na pravou míru. Takže, konstatoval Ivan Kytka, musel český premiér odjet až do Londýna, aby se mu podařilo věc vysvětlit?
Je z toho zjevné, dodal Ivan Kytka, že čeští politikové si nejsou vědomi obrovské moci Internetu, který zprostředkovává lidem informace - lidé jsou dnes daleko informovanější, než si o nich politikové myslí. (…) Existuje paralelní proud informací, který nemají vlády pod kontrolou. Některé vlády, jak se ukazuje, ani nemají příliš tušení, že tento proud existuje.
Na článek v Britských listech reagoval ing. Jan Zahradil, poradce Václava Klause. V Britských listech z 24. června vyšel tato jeho odpověď. Vzkaz všem, kteří věří v globální oteplování a skleníkový efekt: Svého času bylo v určitých zemích nebezpečné vtipkovat o smrtelně vážných věcech jako revoluční světové hnutí, třídní boj nebo světlé socialistické zítřky. Člověk se za to dokonce mohl dostat do vězení. Ta stará smrtelně vážná témata zmizela v propadlišti dějin.
Objevila se sice znova smrtelně vážná témata, o nichž se nevtipkuje - např. skleníkový efekt - ale situace se přece jenom zlepšila. Za vtipkování o nich už vtipálka nikdo nezavře. Čeká ho maximálně mediální ,poprava jako se to stalo premiéru Klausovi. Plyne z toho poučení, především pro premiéry : 1) Nevtipkovat o ničem, především v přítomnosti novinářů. Někteří zástupci tohoto živočišného druhu nemají rádi vtipy, především o smrtelně vážných tématech, naopak milují schéma ,chytrý novinář/hloupý premiér.
2) Když už vtipkovat, tak pouze lidsky, srozumitelně a čelem k masám, jako to dělá Miloš Zeman. V tom případě se není čeho bát - novináři jsou rádi, že vtip pochopili a vtipkujícímu za odměnu nic neudělají.
K tomu napsal ing. Zahradilovi z americké Urbany Ladislav Nedbal:
„Vážený pane inženýre, pan Čulík z Glasgowa mi poslal Vaše vysvětlení „žertu“ pana premiéra o skleníkovém efektu na Bílém Kříži. Vůbec nepovažuji skleníkový efekt za předmět svaté úcty a dokonce se domnívám, ze mám smysl pro humor. Nějak mi ale unikla vtipnost toho, co se poté objevilo v tisku. Jestli tam pan premiér skutečně jen řekl, ze skleníkový efekt je antivědecká teorie a ze se vědci těmito pokusy snaží zblbnout veřejnost, aby jim dala více peněz, pak na tom při veškeré snaze neshledávám nic vtipného. To je přeci běžná „lidová moudrost typu čelem k masám ,ala Zeman“, ne? Takové věci Vám, svými slovy, řekne každá tetka na návsi a rozhodně to nepovažuje za vtip. Mělo být tedy vtipně to, že stejnou věc řekl pan premiér? Z každého vtipu unikne pointa, pokud ho interpretuje někdo neschopný říkat vtipy. V našem případě novinář. Byl bych Vám proto velmi vděčný, kdybyste mi ten vtip zopakoval z první ruky.
Myslím, ze byste panu premiérovi velmi pomohli, kdybyste do tisku protlačili i zprávu o tom, že v těch Beskydech se kromě nepochopeného vtipkování stalo také něco jiného“.(dek)

Klaus popřel existenci globálního oteplování již loni

PRAHA - Za neuvěřitelný teplotní výkyv označil počasí v letošním chladném únoru na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády její předseda Václav Klaus. Jak připomněl, podle údajů Českého statistického ústavu byla průměrná teplota o osm stupňů nižší než před rokem.
Premiér konstatoval, že výkyv řádově o tři stupně bývá pokládán za významný posun a zmíněné meziroční ochlazení za mimořádné. „Pro všechny přesvědčené obhájce teorie globálního oteplování to je zdrcující zpráva“, řekl V. Klaus.