Zelená domácnost


Kosmetické firmy netestující na zvířatech

Skupina pro zvířata ZO ČSOP 01/90 vydala v lednu 1997 brožuru nazvanou Seznam firem netestujících kosmetiku na zvířatech. Přinášíme vám první část této publikace. Seznam vznikl s využitím údajů organizací PETA, BUAV, RSPCA, Proefkoneen, Animal Aid a BWCC. Uvedené údaje se průběžně aktualizují. Nejnovější verze by měla být k dispozici koncem prosince tohoto roku. Brožurku je možno obdržet za poštovné a 15 Kč.

Skupina vznikla v létě 1996. K hlavním činnostem této organizace patří především osvětová a výchovná činnost, podpora humánního řešení problémů s opuštěnými zvířaty, rozšiřování alternativních metod k pokusům na zvířatech, řešení případů týrání zvířat a ničení přírody.

S případnými dotazy se obracejte na adresu: Skupina pro zvířata, Jugoslávských partyzánů 1580, 166 29 Praha 6, tel. a fax 02/311929, e-mail cech.oh@ecn.cz. Uvítají také jakoukoliv Vaši pomoc - materiální, finanční, překladatelskou i morální.

Finační pomoc můžete zasílat složenkou na adresu Skupiny nebo na číslo účtu České Spořitelny, Praha 8: 252950-088/0800.

VYSVĚTLIVKY K SEZNAMU:

Tučně - vhodná pro vegany.
Podtržené - je k dostání na českém trhu

ABBA Products Inc.
ABEnterprises
Abercrombie-Fitch
Abracadabra,Inc
Actiprotin
A-creme
Active Herbal Skin Care
Adrien Arpel Inc.
Advanage Wonder CleanerAmerica
African
BioBotanica Inc.
Ahimsa Natural Care
Alba Botanica Cosmetics
Albert Heijn Eigen Mark
Alexandra Avery Purely Natural Body Care
Alexandra de Markoff
Alexia Alexander Corp.
Allison of Denmark - péče o pleť a o vlasy, dekorativní kosmetika
All - Salve
Allens Naturally
Almay
Aloegen Natural Cosmetics
Aloe Gold (Green Moutain)
Aloe Care
Aloette Cosmetics
Aloe Up, Inc.
Aloe Vera of America Inc.
Alvin Last
Alyssa Ashley, Inc.
Amazon Products
Amber Aromatherapy - krémy, mýdla a sprchové gely, koupel. oleje a vůně, péče o vlasy
Am Care
American Formulating - Manufacturing
American International
American Safety Razor
America´s Finest Products Corp.
Ami - hud & hár
Amitée Cosmetics Inc.
Amoresse Labs
Amway
Amyris - péče o pleť, vonné oleje
The Ananda Collection
Ancient Formulas, Inc.
Andrea International Industries
Animal Aid
Animal Shield
Annemarie Börlind
A Nelson-Co Ltd -péče o zdraví
Annemarie Börlind
Anita Philips Aromatherapy Ltd - (Aromatique, Body & Soul)
An-Tech
Apis cosmetica
Apotheker Dr Scheller Naturmittel GmbH
Apperance Matters
Applewoods International - krémy, šampóny, mýdla, parfémy, kosmetika po holení
Aqua Natural Ltd - depilátory
Aramis Inc.
Araya Laya
Arbonne International Inc.
Arbone UK Ltd. - krémy, mýdla, šampóny, opalovací krémy, vitamíny
Ardell International
Arche De Vie
Arizona Natural Resources
Ark Campaigns (UK) - čistící prostředky
Aromaland Inc.
Aroma Vera Co.
Aromatherapy Products Ltd - (Tisserand)
Arora Body Shop
Arrowmed Limited
Aruba Aloe
Arya Laya
Assisi Ltd - (Ganymede, Natural Pet Care)
Astley Dye & Chemical Co - čistící prostředky (Acdo, Glo - White)
Astonish Industries
ATMOSA Brand Aromatherapy Products
Atta Lavi
Aubrey Organics
Aunt Bee´s Skin Care
Aura Cacia
Aura - Soma Products
Auroma International
Auromére Ayurvedic Imports
Austrian Moor Products Ltd - krémy, kosmetika po holení, mýdla a sprch. gely, péče o vlasy, zub. pasty, org. zahradnické prostředky (Moor-Life, Flora Moor)
Australian Body Care
The Australasian College of Herbal Studies
Australian Emu oil
Autumn - Harp Inc.
Avanza Corp.
Aveda Cosmetics
Avigal Henna
Avon
Ayurherbal Corp.
Ayurveda Holistic Center
Ayus/Oshadhi
Azimuth - péče o pleť, šampóny, mýdla, parfémy, kosmetika po holení, opalovací krémy
Baby Massage
Baby Naturals
Bach Flower Remedies - péče o zdraví
Back to Front Body Care
Badgequo Ltd - make-up
(Body Collection, Tomorrows Girl)
Baja Beach
Balzame
Barbara Bort
Barbizon International Inc.
Bare Escentuals
Barry M Cosmetics Ltd - krémy, šampóny, mýdla, parfémy, kosm. po holení, make-up
Basically Natural
Basic Elements Hair Care System, Inc.
Basis (Beiersdorf)
Bath - Body Works
Bath Island, Inc.
Bath´seba
Baudelaire, Inc.
Bay House Aromatics - krémy, šampóny, mýdla, vonná terapie
Bbox
BeautiControl Cosmetics
Beautimatic International Ltd - parfémy
Beuaty Choice
Beauty & Nature
Beauty For All Seasons
Beautyland - pleťová a dekorativní kosmetika, parfémy, vonné oleje,
Beauty Naturally
Beauty Through Herbs ltd. - šampóny, krémy, mýdla, parfémy, kosm. po holení, vonná terapie (Skin Therapy, Botanical, Phytocare, Fruits of the Forest, Marine)
Beauty Works
Beauty Wise
Beauty Without Cruelty (BWC) - krémy, make-up, parfémy, kosmetika po holení, mýdla a sprch. gely, péče o vlasy, deodoranty, kosmet. zásyp, opalovací krémy
Beehive Botanicals, Inc.
Beiersdorf, Inc. - (Nivea, Eucerin, Basis)
Bella´s Secret Garden
Belle Star, Inc.
Bergland - Pharma
Bernard Cassiére
Berenger Jeune

„Pokusný“ králík

Testování podráždění pokožky na králících.

Ilustrační foto: Body Basics


Bodlináči potřebují maso

Před zimou občas nacházíme ježky, kteří zapomněli zazimovat. Pokusíme se vám poradit, jak jim pomoci.

U nás žijící ježci (ježek západní - Erinaceus europaeus a řidčeji se na našem území vyskytující ježek východní -Erinaceus concolor) jsou zákonem chránění užiteční hmyzožravci ničící velké množství škodlivého hmyzu. Tyto dva druhy najdeme v červené knize pod označením ohrožení.

Ježci se rozmnožují od dubna do srpna, březost trvá 31-35 dní a samice vrhne 4-6 mláďat jednou za sezónu. Mláďata jsou po narození slepá, ostny mají ukryté v kůži. Vychlipují se teprve za několik hodin a za několik dnů se prodlužují. Zprvu jsou bílé a postupně nabývají své obvyklé tmavé barvy. Oči se jim otvírají asi za 2 týdny a za 3 týdny opouští hnízdo. Kojení trvá 4-6 týdnů. Úmrtnost ježků (hlavně mláďat) je vysoká - přes zimu zahynou dvě třetiny a v létě 20 % populace. Hlavní příčinou je automobilismus. Maximální délka života je 6-7 let, v přírodě se dožívají 2-3 let.

Zimu přespávají v hlubokém zimním spánku. Během něj (září-duben) ztratí 15-20 % své hmotnosti.

Problémy mívají mláďata narozená v srpnu a v září (tj. z druhých a opožděných vrhů). Aby mohli přežít zimu, kdy pro udržení energie pro zachování životních funkcí ježci čerpají z tukových zásob, musí dosáhnout alespoň hmotnosti 70 dkg. Tato mláďata většinou nestihnou potřebnou váhu nabrat.

Pokud má takové mládě přežít, je třeba ho svěřit odborníkům (viz např. seznam stanic handicapovaných živočichů ČSOP v minulém čísle), nebo se o jeho záchranu pokusit sám. Jak o ježka pečovat se vám pokusíme poradit podle návodu paní Růženy Studené z ježčí stanice v Praze 4.

V místnosti s možností větrání, kde ale není průvan, s teplotou 18-20 C se umístí bednička nebo kartónová krabice s vlezovým otvorem 109 cm a s odnímatelným víkem. Vyplníme ji zmačkaným měkkým papírem nebo netřepivými hadříky. Pokud je třeba, zateplíme podlahu (nejlepší je starší linoleum či podobná podlahová krytina, ne polystyren), na níž pokládáme papír, který se dá sbalit a nahradit novým při úklidu. Krabičku umístíme v ohrádce se 40 cm vysokými stěnami o rozloze 1-2 m2, 10 cm od stěny ohrádky (tento prostor je nezbytný pro jeho pohyb a udržení kondice). Pelíšek jim uklízíme ráno.

Nalezeného ježka musíme nejprve zbavit vnějších parazitů (odstranit klíšťata a blechy). Klíšťata vykroutíme nebo je odtrhneme pomocí pinzety. Blechy (blecha ježčí - archeopsylla erinacei- potřebuje k životu ježčí krev, člověku neškodí) zaženeme, když použijeme spray Difusil či šampón Orthosan. Přípravky nesmí přijít do očí či do čumáčku. Po koupeli je potřeba ježka řádně osušit.

Dalším krokem je dokrmení mláděte na potřebných 70 dkg. Týdně by měl ježek přibrat asi 5-7 dkg. Strava musí být pestrá a výživná. Základem je maso (nedáváme jim žížaly ani šneky, neboť přenáší parazity). Jídlo podáváme pokud možno ve stejnou hodinu večer, popř. ještě menší porci ráno. Nesmíme zapomínat ani na pravidelný přísun vitamínů - ježkovi podáváme Pangamin, sirup Spofavit, Roboran (2 týdně na špičku nože), Plastin (na špičku nože 1 týdně).

Pokud je již ježek dostatečně vykrmený, můžeme přistoupit k zazimování. Přeneseme ježka do chladného prostředí - usne při teplotě 6-7 C. I v době, kdy ježek spí, necháváme před doupětem misku se suchým krmivem (ovesné vločky, piškot, ořechové jádro…) a misku s převařenou nebo odstátou vodou, kterou vyměňujeme.

Když se v březnu či v dubnu probudí, je potřeba ho opět dokrmit do váhy

70-100 dkg. Doporučená denní dávka stravy je 12-15 dkg. Zvířata jsou aktivní především v noci, ale dokrmovaná mláďata jsou často čilá i přes den.

Zdravotní stav kontrolujeme vizuálně a vážením. Pokud ježek odmítá potravu, kašle, špatně se pohybuje; či jí, ale nepřibývá na hmotnosti, pak je nejspíše nemocný. Poraďte se u ježčí stanice nebo u veterináře.

Nejvhodnější doba pro návrat ježka zpět do přírody je první polovina května. Vypouštíme zásadně večer za teplého počasí, ne za deště, nejlépe do míst, kde byl nalezen (pokud mu tam nehrozí nějaké nebezpečí). Vybereme křovinatý terén, či starší neudržovanou zahradu, listnatý nebo smíšený les - ne vysoký jehličnatý. Zde mu pro prvních pár dnů uděláme pelíšek z navršeného suchého listí nebo suché trávy a přidáme mu tam několik piškotů nebo sušenek.

Jídla pro ježka

Nevhodná: mléko, tučné maso, lůj, maso silně zamřelé, vepřové maso, uzeniny, uzené ryby, masa solená, příliš sladká, kořeněná a slaná jídla, čerstvé pečivo, čerstvý chléb, tekuté omáčky, polévky, syrová vejce.

Vhodná: maso: vařené libové hovězí, telecí, a drůbeží maso, vařené vnitřnosti - játra, slezina, pajšl (pouze 1 týdně), mouční červi (1-2 týdně dva až tři), drůbeží maso (ne kůži, protože je tučná, a vnitřnosti, neboť způsobují průjem), konzervy pro psy, králičí, jehněčí, vařené či syrové dobře vykostěné ryby, vařené těstoviny, rýže, ovesné vločky, vařená mrkev, strouhaná houska, suché kočičí krmivo Whiskas a Kitekat, strouhaný ne příliš slaný sýr, ovoce (banán, vyprané rozinky, ořechová jádra).

Pochoutky: tvaroh, tavený nemazlavý sýr, burisony, vařená nebo míchaná vejce bez tuku, 1-2 týdně 1-2 dětské piškoty.