LetošnĂ tuhĂ© mrazy naznaÄŤujĂ, Ĺľe zima hned tak neskonÄŤĂ. Co nasypeme do krmĂtek našemu zpÄ›vnĂ©mu ptactvu nenĂ tak ĂşplnÄ› jedno.
PĹ™Ătomnost pĹ™edevšĂm hmyzoĹľravĂ˝ch ptákĹŻ v co nejvÄ›tšà mĂĹ™e a co nejvÄ›tšĂho poÄŤtu druhĹŻ na našich zahradách je opravdu žádoucĂ. Na tom se pravdÄ›podobnÄ› všichni shodneme. VĹľdyĹĄ napĹ™Ăklad sĂ˝kora koĹadra, která vážà v dospÄ›losti 17 aĹľ 20 g, sama zkonzumuje dennÄ› aĹľ 130 housenek. MládÄ› je ještÄ› hladovÄ›jšĂ. OrnitologovĂ© vypozorovali, Ĺľe kdyĹľ je mládÄ› deset dnĂ starĂ©, donesou mu rodiÄŤe sousto aĹľ 600krát za den. KdyĹľ si ještÄ› navĂc uvÄ›domĂme, Ĺľe sĂ˝kory hnĂzdĂ pravidelnÄ› dvakrát do roka, zjistĂme, Ĺľe v jejich zobáčcĂch zmizĂ ĂşctyhodnĂ© mnoĹľstvĂ hmyzu. Podle informacĂ J. Ĺ afránka z MoravskĂ©ho ornitologickĂ©ho spolku mohou tito drobnĂ ptáčci ulehÄŤit zahradÄ› aĹľ o 75 kg nevĂtanĂ˝ch hostĂ za rok. To je pomoc vpravdÄ› vydatná a mám za to, Ĺľe si zasloužà vdÄ›k a odplatu.
ZimnĂ pĹ™ikrmovánĂ mĹŻĹľe bĂ˝t vydatnou pomocĂ. ÄŚastou námitkou proti sypánĂ do krmĂtek bĂ˝vá to, Ĺľe zima je pĹ™ece pĹ™ĂrodnĂ proces a nemÄ›lo by se tedy zasahovat do jeho následkĹŻ (je vÄ›cĂ sĂ˝korek samotnĂ˝ch, zda pĹ™eĹľijĂ, ÄŤi ne). Ti, kdo se tÄ›mito argumenty ohánÄ›jĂ, zapomĂnajĂ ovšem na to, Ĺľe lidĂ© pĹ™ipravili mnoho druhĹŻ o jejich pĹ™irozenĂ© zdroje potravy. DĂky našim silnicĂm, chodnĂkĹŻm a ostatnĂm zastavÄ›nĂ˝m plochám je pro nÄ› shánÄ›nĂ potravy ÄŤasto velice ztĂĹľenĂ© nebo dokonce znemoĹľnÄ›nĂ©. Proto chceme-li, aby z našich zahrad nezmizely, musĂme jim v nejtěžšĂm obdobĂ - v zimÄ› - pomoci.
Co tedy do krmĂtek patĹ™Ă. VÄ›tšina z ptákĹŻ, kteřà žijĂ ve mÄ›stech, si ráda pochutná na sluneÄŤnicovĂ˝ch semĂncĂch, semenech dĂ˝nÄ› ÄŤi okurky, rĹŻznĂ˝ch travnĂch semenech, prosu, lesknici, konopnĂ©m semĂnku, jáhlech, semĂncĂch Ĺ™epky olejky nebo jádrech z jablek a hrušek. Zvonek zelenĂ˝ pĹ™ivĂtá nastrouhaná ÄŤi nakrájená jádra vlašskĂ˝ch i lĂskovĂ˝ch ořÚkĹŻ, ÄŤi podzemnice olejnĂ© (burákĹŻ). SĂ˝korky a brhlĂci milujĂ mák, ovesnĂ© a pšeniÄŤnĂ© vloÄŤky a vepĹ™ovĂ© sádlo (nikoli slaninu!). Vrabci a kosi nepohrdnou ani strouhankou ÄŤi chlebovĂ˝mi drobeÄŤky. NádhernĂ˝m hostem je strakapoud, kterĂ˝ vedle sebe na krmĂtku nestrpĂ nikoho jinĂ©ho a všechny nedĹŻtklivÄ› odhánĂ.
Jsou ale i vÄ›ci, kterĂ© do krmĂtek nepatĹ™Ă, kterĂ© nepomĹŻĹľou, ale uškodĂ a mohou i zabĂt. Tekutiny jsou samozĹ™ejmÄ› nutnĂ©. Dodávat je lze ale napĹ™Ăklad ovocem, drobnĂ˝mi plody, jako jsou šĂpky ÄŤi jeĹ™abiny. V zimÄ›, a zvláštÄ› kdyĹľ mrzne jako letos, nedávejte ptákĹŻm na krmĂtko nikdy napájeÄŤku s vodou. NepĹ™ĂpustnĂ© je i mÄ›kkĂ© peÄŤivo, zbytky knedlĂkĹŻ a brambor. Na krmĂtko nepatřà ani slanĂ© a sladkĂ© (slanina, ÄŤi zbytky vánoÄŤnĂho cukrovĂ).
OdmÄ›nou tÄ›m, kdo pravidelnÄ› svá krmĂtka zásobujĂ, je mnoĹľstvĂ krásnĂ˝ch pozorovánĂ, která mu ptaÄŤĂ návštÄ›vnĂci nabĂdnou.
Tak jako po noci den, i po nejtužšà zimÄ› pĹ™ijde jednou jaro. JelikoĹľ vÄ›tšina našich ptákĹŻ zaÄŤĂná uĹľ v bĹ™eznu stavÄ›t svá hnĂzda, je nejvyššà čas vyvÄ›sit poslednĂ ptaÄŤĂ budky.
Nejlepšà čas pro vĂ˝robu a rozvěšovánĂ ptaÄŤĂch budek je sice podzim, aby si ptaÄŤĂ rodiny mohli na svá nová obydlĂ pĹ™es zimu postupnÄ› zvykat, ovšem ten, kdo zaspal, se nemusĂ bát. I budky, vyvěšenĂ© teÄŹ, pĹ™ed začátkem jara, majĂ velkou šanci, Ĺľe najdou svĂ© obyvatele.
Jak má správná budka vypadat a jakĂ© má mĂt náleĹľitosti? Za prvĂ© musĂ mĂt potĹ™ebnĂ© rozmÄ›ry vnitĹ™nĂ dutiny a vle-tovĂ©ho otvoru (viz tabulka). Budka musĂ bĂ˝t otvĂracĂ, kvĹŻli kontrole a ÄŤištÄ›nĂ. To lze zajistit buÄŹ odklopnou pĹ™ednĂ stÄ›nou ÄŤi odsouvacĂ boÄŤnicĂ. Budky vyvěšujeme na svÄ›tlá ÄŤi polostinná mĂsta (v zimÄ› dbáme na to, Ĺľe stromĹŻm naroste listĂ), nejlĂ©pe na staršà stromy. Obvykle se pĹ™ibĂjejĂ na strom pomocĂ lišty do výšky 2 aĹľ 5 metrĹŻ (pro špaÄŤky vyšplhejte s budkou aĹľ do 6 m). Budku je dobrĂ© pĹ™ed pověšenĂm naimpregnovat fermežà a natĹ™Ăt nenápadnĂ˝m odstĂnem olejovĂ© ÄŤi emailovĂ© barvy. HodnÄ› štÄ›stĂ.
Všechny rozmÄ›ry v cm modĹ™inka sĂ˝kory, rehci, brhlĂci špaÄŤci sýček, dudek doupĹák, kavka puštĂk PrĹŻmÄ›r vletovĂ©ho otvoru 2,7 3,2 4,6 6,5 9 13 Velikost vnitĹ™nĂ dutiny 12x12 12x12 15x15 20x20 20x20 22x22 Výška dutiny 26 28 32 40 45 48
SchĂ©ma nejběžnÄ›jšà ptaÄŤĂ budky (pohled zpĹ™edu). RozmÄ›ry se Ĺ™ĂdĂ druhem obyvatele (viz tabulku). PĹ™ednĂ stÄ›na musĂ bĂ˝t vĂ˝klopná, aby bylo moĹľnĂ© budku ÄŤistit a kontrolovat.
Benešovská firma Ekotron zvĂtÄ›zila ve vĂ˝bÄ›rovĂ©m Ĺ™ĂzenĂ MĹ˝P na nejlepšà projekt sbÄ›ru a recyklace freonĹŻ ze starĂ˝ch chladniÄŤek.
VÄ›tšina ledniÄŤek v našich domácnostech ještÄ› stále uĹľĂvá jako chladivo tzv. tvrdĂ© freony, tj. látky, narušujĂcĂ ozĂłnovou vrstvu. NakládánĂ s tÄ›mito látkami upravuje zákon ÄŤ. 86/1995 Sb. o ochranÄ› ozĂłnovĂ© vrstvy. Podle tohoto zákona je zatĂĹľen kaĹľdĂ˝ kilogram vyrobenĂ©, vyskladnÄ›nĂ© nebo dovezenĂ© látky poplatkem 200 KÄŤ (6 odst. 1). Tyto penĂze putujĂ do pokladny StátnĂho fondu ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ (SFĹ˝P) pro účelovĂ© vyuĹľitĂ k ochranÄ› ozĂłnovĂ© vrstvy ZemÄ› (6 odst. 2). RecyklovanĂ©, tedy sebranĂ© a vyÄŤištÄ›nĂ©, freony, napĹ™Ăklad z chladniÄŤek jsou velmi dĹŻleĹľitou a cenÄ›nou surovinou (za vyÄŤištÄ›nĂ˝ freon se platĂ kolem 300 KÄŤ za kilogram, za nevyÄŤištÄ›nĂ˝ asi o polovinu mĂ©nÄ›), pouĹľĂvanou tĹ™eba ve farmaceutickĂ©m prĹŻmyslu. V ÄŚR se ovšem touto ÄŤinnostĂ dosud nikdo systematicky nezabĂ˝val.
Ministerstvo ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ (MĹ˝P) a SFĹ˝P vyhlásily vĂ˝bÄ›rovĂ© Ĺ™ĂzenĂ na nejlepšà projekt, kterĂ˝ by tento problĂ©m Ĺ™ešil. Konkursem prošla vĂtÄ›znÄ› firma Ekotron Benešov. Podle projektu má firma zpracovat 175 tisĂc starĂ˝ch ledniÄŤek roÄŤnÄ› a po dostavbÄ› recyklaÄŤnĂ linky v KácovÄ› u Benešova aĹľ 350 tisĂc kusĹŻ za rok. Technologie firmy by mÄ›la zajistit odebránĂ a vyÄŤištÄ›nĂ 99 procent všech freonĹŻ jak z chladĂcĂ soustavy, tak i z izolacĂ. Materiál, ze kterĂ©ho jsou ledniÄŤky vyrobeny (rĹŻznĂ© kovy a plasty) hodlá Ekotron druhotnÄ› vyuĹľĂvat jako surovinu.
SbÄ›r vyslouĹľilĂ˝ch chladniÄŤek bude Ekotron organizovat ve spolupráci s rĹŻznĂ˝mi firmami z jednotlivĂ˝ch regionĹŻ, ÄŤĂmĹľ by mÄ›la vzniknout jakási sĂĹĄ s centrem v BenešovÄ›. Podle zástupcĹŻ firmy by se mÄ›la sbÄ›rná mĂsta objevit na celĂ©m ĂşzemĂ republiky v prĹŻbÄ›hu roku 1997. Tato mĂsta budou oznaÄŤena zĹ™etelnÄ› plakáty. Jejich seznam by mÄ›l bĂ˝t pro obÄŤany k dispozici na ĂşzemnĂch odborech MĹ˝P. Do doby, neĹľ bude celĂ˝ systĂ©m kompletnĂ, ruÄŤĂ za osud tohoto odpadu podle Ekotronu ze zákona jednotlivĂ© obce. CelĂ˝ sbÄ›r dotuje SFĹ˝P. OdevzdánĂ starĂ© ledniÄŤky v oznaÄŤenĂ© sbÄ›rnÄ› bude pro obÄŤana nejen bezplatnĂ©, ale navĂc za kaĹľdĂ˝ pĹ™Ăstroj bude vyplácena stokoruna. Podobnou motivaci pouĹľĂvajĂ jenom Dánsko. V ostatnĂch zemĂch je zvykem, Ĺľe obÄŤan za likvidaci svĂ©ho odpadu platĂ. ŽádnĂ© penĂze ale nedostanete za ledniÄŤku poškozenou napĹ™Ăklad neodbornou manipulacĂ. I proto je lĂ©pe zajĂt pĹ™i opravách za odbornĂkem a nesvěřovat se zbyteÄŤnÄ› amatĂ©rĹŻm.
Stát prostĹ™ednictvĂm Fondu hradĂ ovšem nejen jednorázovÄ› vyplácenĂ˝ch 100 KÄŤ, ale navĂc ještÄ› dopravnĂ náklady a náklady na vlastnĂ recyklaci. Celá částka se potom vyšplhá na 500 korun na jednu ledniÄŤku. Tyto penĂze ovšem nejdou z kapes daĹovĂ˝ch poplatnĂkĹŻ, ale právÄ› ze zmĂnÄ›nĂ˝ch poplatkĹŻ z freonĹŻ, zajištÄ›nĂ˝ch zákonem o ochranÄ› ozĂłnosfĂ©ry. Fakticky tedy budou celou akci financovat vĂ˝robci freonĹŻ a ti, kteřà je ve svĂ˝ch vĂ˝robcĂch pouĹľĂvajĂ.
Náklady na dopravu se bude snaĹľit firma Ekotron snĂĹľit takĂ© zapojenĂm jednotlivĂ˝ch prodejcĹŻ chladniÄŤek, kteřà majĂ zároveĹ jako sluĹľbu zákaznĂkĹŻm ÄŤasto i rozvoz zboĹľĂ. Jejich náklady by tedy nezvýšilo (prakticky spĂše naopak ještÄ› snĂĹľilo), kdyby na zpáteÄŤnĂ cestÄ› vezli vĂ˝mÄ›nou starou ledniÄŤku ke zpracovánĂ.
Recyklaci samotnĂ˝ch freonĹŻ bude provádÄ›t Spolek pro chemickou a hutnĂ vĂ˝robu v ĂšstĂ nad Labem, kterĂ˝ disponuje potĹ™ebnĂ˝mi technologiemi. Nad dodrĹľovánĂm pravidel bude bdĂt ÄŚeská inspekce ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ.
Zdá se, Ĺľe i v tĂ©to oblasti se zaÄŤĂná blĂ˝skat na lepšà časy.
MlĂ©kárna v Praze-Troji pĹ™estala vyrábÄ›t jogurty ve vratnĂ˝ch sklenÄ›nĂ˝ch lahvĂch. JedinĂ˝m druhem obalu tedy zĹŻstávajĂ plastikovĂ© kelĂmky, popĹ™ĂpadÄ› kombinovanĂ© krabice na mlĂ©ko (Pure Pack). ProÄŤ se tak stalo, jsme se zeptali ing. NovotnĂ©ho, námÄ›stka Ĺ™editele s.r.o. Trojská mlĂ©kárna. Jak nám potvrdil, vĂ˝roba jogurtĹŻ ve vratnĂ˝ch sklenicĂch byla skuteÄŤnÄ› zastavena. AÄŤkoli je, podle jeho slov, o tento typ vĂ˝robku mezi spotĹ™ebiteli stále velkĂ˝ zájem, vĂ˝roba se pro mlĂ©kárnu stala nerentabilnĂ. DĹŻvodem je podle NovotnĂ©ho fakt, Ĺľe "se obchodnĂci ve vÄ›tšà mĂĹ™e rozhodli nevykupovat prázdnĂ© obaly." VelkĂ© firmy, jako napĹ™Ăklad obchodnĂ dĹŻm Kotva, by rády jogurt ve skle dále prodávaly, ale malĂ obchodnĂci nemajĂ lahve kde skladovat a mlĂ©kárnÄ› se nevyplatĂ kvĹŻli nÄ›kolika málo zákaznĂkĹŻm spouštÄ›t linku. Podle vyjádĹ™enĂ ing. NovotnĂ©ho byla vĂ˝robnĂ linka pouze zastavena, nikoli rozebrána. (kaš)