Zelená domácnost


Starosta středočeských Žižic hodlá zásobovat obec energií ze slunce a větru

Malé Žižice mají velké plány

Slunce a vítr jako zdroje energie jsou v současných Čechách zatím stále ještě spíše fantazií. Ale v Žižicích, malé obci kousek od Slaného, zkoušejí změnit fantazii ve skutečnost.
Malá vesnička na první pohled nevypadá nijak zvláštně. Na návsi tradiční rybníček, nad ním samoobsluha a nad obcí patrová budova mateřské školy a obecního úřadu.
Obecní úřad obývá jednu z bývalých tříd. Vítá mě sympatický chlapík, na němž je na první pohled vidět, že jen tak před něčím necouvne - starosta Žižic František Vondra. Obecní úřad má na starosti kromě Žižic také vsi Drnov, Osluchov, Luníkov, Vítov a osadu Barborka. Celkem tu žije 496 lidí.
„V Osluchově žije člověk, zamilovaný do slunce a větru. Ten za mnou přišel vloni s nápadem, který později vyústil v náš Ekologický program“, vzpomíná starosta Vondra na počátky projektu. Tím člověkem je majitel pražské firmy EkoTep Jindřich Beneš.
Podle projektu, který předložil J. Beneš radnici, mělo být osluchovské veřejné osvětlení napájeno energií vyrobenou ze slunce. Malá větrná elektrárna o výkonu 3 kW má pak dodávat energii domácím spotřebičům.
Od rána sněží, i když jsou pouhé dva dny do kalendářního začátku jara. Spolu se starostou Vondrou pomalu přijíždíme do Osluchova. Už zdálky vidím lopatky rychle se točící vrtule malé elektrárničky. „To víte, že to nebylo jednoduché. Zastupitelstvo by bylo pro, ale hned se v obci objevila spousta odborníků, kteří najednou rozuměli všemu, co se větru a slunce týká. Že prý ,vrtule' ruší příjem televize, že pod ní neporoste obilí nebo že nám pojdou slepice“. Pánové Vondra a Beneš se ale nehodlali jen tak vzdát. Pronajali autobus a jelo se do Ostružné v Jeseníkách, kde už vítr elektřinu nějakou dobu vyrábí. „Řidič zaparkoval přímo pod stožárem a zapnul televizi. Lidi se chvíli dívali na zprávy. Venku byl pak slyšet jen tichý šelest, jak listy vrtule kloužou vzduchem“. Když se vrátili, vyhlásila obec referendum - a mohlo se začít stavět.
Zastavujeme před malým domkem na kraji vesnice. Za ním stojí stožár s vrtulí, na střeše sluneční kolektory a ve štítě nápis Ekocentrum. Tady se pořádají přednášky pro architekty, energetiky a hlavně starosty obcí z rozličných koutů Čech a Moravy. Starosta mi pyšně ukazuje ,kotelnu'. Voda ohřátá dnešním ,zasněženým sluníčkem' proudí do radiátoru a displej na přívodu ukazuje 60 C! Větru je dnes dost a tak půlmetrové listy vrtule snadno vytočí až 260 voltů.
Na osluchovské návsi stojí k nebi obrácený panel fotovoltaických článků, které vyrábějí přes den elektrickou energii, aby se v noci rozsvítilo 12 speciálních úsporných zářivek veřejného osvětlení. „Dřív jsme zaplatili za osvětlení 69 korun za noc. Dnes jsou náklady asi 9,60 Kč“, usmívá se starosta. Vyrobená elektřina se ve dne střádá v akumulátorech, aby v noci svítila na obecní ulice. „To je dnes už nemoderní, neefektivní a zbytečně drahá metoda. Chceme se napojit na veřejnou síť, kam budeme ve dne energii dodávat a v noci z ní odebírat. Půl dne půjdou ,hodiny' jedním směrem a půl zpátky“.
Nemyslí ale jen na Osluchov. V Luníkově už je k osazení připraven náhon pro malou vodní elektrárnu. „Ta nám tu bude svítit. V Drnově stojí větrná elektrárnička, která bude svítit tam. Budeme využívat slunce, vodu i vítr“. V osadě Barborka by měly v budoucnu stát další dvě vrtule, kolektorové pole a fotovoltaický panel. K tomu bude patřit nová obecní kotelna. Uvnitř bude vodní nádrž o objemu 200 hl. Voda bude ohřívána v kolektorech, a pak sloužit jako médium veřejného vytápění. Čerpadla bude pohánět energie z fotovoltaiky a ,vrtulí'.
Jako by to nestačilo, přichází starosta s plánem ekologické naučné stezky. „Chtěli bychom spojit všechna naše zařízení a také ukázat lidem, že tady na Slánsku je toho hodně k vidění“. Na turisty ve zdejší romantické krajině čeká třeba pohádková Slánská hora či chrám Sv. Gotharda.
„To, co jste dnes viděl, by nebylo, kdyby to lidé nechtěli a sami si nepomohli. Dnes je tu vlastně víc akcí Z, než za komunistů“, říká starosta předtím, než odjede do slánské školy vítat norskou královnu Sonju.

Kontaktní adresa:František Vondra, Obecní úřad Žižice, 274 01. Telefon: 0314/52 23 86.

Fotovoltaický panel

Fotovoltaický panel na návsi v Osluchově. Tady se vyrábí elektřina pro obecní veřejné osvětlení.

Foto: Jakub Kašpar/EkoList