Zelená domácnost


Když to tělo začne přehánět ...

Alergie je podle některých zdrojů řazena mezi choroby sociální. Pro jejich definici platí mimo jiné pravidlo, že se jedná o nemoci ovlivněné nezdravými důsledky průmyslové civilizace, zvláště narušeným životním prostředím nebo také škodlivými životními návyky.

Podle odborníků trpí u nás alergií každý čtvrtý člověk. V rámci Evropy je to dokonce každý třetí. Za posledních dvacet let se pak počet lidí trpících alergií zdvojnásobil. Podle MUDr. Václava Špičáka, alergologa z dětského oddělení nemocnice Bulovka, se v evropské populaci vyskytuje 30-50% atopiků (atopie - geneticky daná reakce imunitního systému zvýšeně reagovat na alergeny kolem nás). Čtyřicet až padesát procent z těchto lidí onemocní astmatem. I kvůli těmto údajům vypracovalo 22 předních evropských alergologů takzvanou Bílou knihu alergií a předložilo ji Evropskému parlamentu v Bruselu. Lékaři tak chtějí upozornit odpovědné činitele na problémy miliónů lidí, jimž choroba výrazně zhoršuje kvalitu života.

Alergie vznikají na základě vrozených dispozic- atopie. Aby došlo k projevům alergických onemocnění, je nutný kontakt s látkami, které vyvolávají alergické reakce (alergeny). Alergická reakce je vlastně nepřiměřeně silnou odezvou imunitního systému. Mezi alergeny patří pyly některých rostlin, například plevely jako pýr plazivý, pelyněk černobýl, lebeda lesklá, či kostřava černá. Pylová sezóna trvá přibližně od března do září. Významným druhem alergenů jsou rovněž exhalace - oxidy síry a dusíku, domácí prach, roztoči, houby, plísně, ale i pasivní kouření nebo alergeny ze zvířat - nejnebezpečnějšími se jeví látky obsažené ve slinách a v moči zvířat. V rámci alergického onemocnění může dojít k nejrůznějším projevům alergie (například atopický ekzém, sezónní nebo celoroční alergická rýma). Mezi nejtěžší alergické projevy patří bronchiální astma. Prakticky každý alergik je v nebezpečí anafylaktického šoku. To je vážná alergická reakce organizmu, při níž se voda z cévního řečiště dostane do tkáňových struktur. Postižený člověk je v krátké době podchlazen, začnou vážné problémy s dýcháním a zejména se začne hroutit krevní oběh. Při nedostatečně rychlém poskytnutí pomoci může dojít až k nejhoršímu.

Takzvaná pylová alergie zaznamenala rozmach za posledních 30 let, především ve velkých průmyslových celcích. Jednou z příčin nárůstu alergií je působení škodlivin z automobilové dopravy. Exhalace dieselových motorů narušují povrchovou strukturu pylového zrna (a to se stává rozpustnější na sliznici). Také samy škodliviny poškozují sliznici. Podle MUDr. Špičáka jsou pylová zrna ve spojení se znečištěným životním prostředím agresivnější. Oxidy síry zhoršují i funkci řasinkového epitelu. Pro alergiky jsou pak inverzní dny a smogová situace velmi nepříjemné. Škodliviny však nepůsobí jen v prostředí ulic, ale pronikají i do lidských obydlí.

Zejména u dětí je třeba věnovat více pozornosti prevenci vzniku alergických onemocnění. Už budoucí maminka by měla omezit kontakty s domácími zvířaty a hlavně by neměla kouřit. Ohleduplné by mělo být i její okolí a kuřáci by se měli ovládnout tak, aby se nemusela pohybovat v zakouřeném prostředí. K dalším zásadám patří co nejdelší doba kojení. Potom je třeba poradit se s lékařem odborníkem o tom, jakou nejvhodnější stravu by dítěti doporučil. Do konce prvního roku života by neměl malý človíček jíst vejce a pít kravské mléko. Při koupání je důležité používat jen kojenecká pH neutrální a neparfémovaná mýdla. A samozřejmě, v dětském pokojíku i ve všech ostatních místnostech, kde se dítě pohybuje, je třeba řádně vysávat prach, nejlépe při otevřeném okně a větrat jak v místnosti, tak i postýlku a peřinky, v nichž dítě spí. Pro prevenci i léčbu je klíčová ekologická intervence. Tedy aktivní zásah do životního prostředí pacienta, který toto prostředí zlepší a vyloučí z něj co nejvyšší množství alergenů.


Nejčastějším alergickým onemocněním je pylová alergie, přehnaná reakce imunitního systému organizmu na pyl alergenních rostlin. Pylová alergie je sezónním onemocněním. Zde je přehled nejagresivnějších rostlin (v závorce doba květu):

BYLINY

Bojínek (květen-červenec), drnavec (duben-září), jetel (květen-září), jílek (květen -srpen), jitrocel (duben-říjen), kostřava (květen-červenec), kukuřice (červen-září), lipnice (květen-srpen), medyněk (červen-září), pelyněk (červenec-září), psárka (květen-červenec), pýr (červen-srpen), rákos (květen-červenec), řepka a hořčice (duben-květen), sedmikráska (březen-září), srha (duben-září), vojtěška (květen-červen).

STROMY

Bříza (duben-květen), buk (duben-květen), cypřiš (duben-květen), dub (duben-květen), habr (duben-květen), jasan (duben-květen), javor (duben-květen), jilm (duben-květen), jírovec (duben-květen), kaštanovník (duben-květen), lípa (červen-červenec), líska (leden-duben), olivovník (květen-červen), ořešák (duben-květen), platan (duben-květen), topol (březen-duben).


Konečně tácky k sežrání

Dejte si klobásu s hořčicí a tácek nechte psovi. A že si pochutná. Tácek ovšem nesmí být z polystyrenu.

Na letošním ročníku veletrhu potravinářské techniky Salima v Brně představila firma Naturamyl Pohledští Dvořáci svůj nový výrobek - biodegradabilní (biologicky rozložitelné) tácky. O něčem takovém se u nás dosud jen mluvilo jako o vzdálené budoucnosti. Dnes se ale zdá, že závisí jen na rychlosti majitelů bufetů a stánků, kdy si z takového tácku dáme pečeného buřta. A jako zákusek potom tácek samotný.

Tácky jsou vyrobeny z 95 procent z bramborového škrobu. Zbylých pět procent tvoří plnidlo, které se do tácků přidává, aby držely tvar. Plnidlem je směs minerálu, přírodní pryskyřice a přírodního hydrokoloidu. Tácek můžete sníst bez obav o své zdraví, příliš si ale nepochutnáte. Je ale možné je bez problémů kompostovat, splachovat do WC (rozlámané), nebo jimi krmit domácí zvířata.

Na tácky je možné pokládat jakékoli suché potraviny. Problémem je právě nízká odolnost proti vlhku. Ve styku s vodou se tácky začnou relativně rychle rozkládat. Jak EkoListu řekl ing. Pavel Kolář, ředitel Naturamylu, tuto potíž se právě snaží v Pohledských Dvořácích řešit.

V současné době společnost Naturamyl veškerou produkci biologicky rozložitelných tácků vyváží za hranice. Žádný formální problém ale v cestě rozšíření tácků po vlastech českých nestojí. Výrobek je státní zkušebnou schválen pro prodej v ČR. Naturamyl nabízí tácky dvou rozměrů (typ 41: 194 x 136 mm a typ 60: 235 x 147 mm). Menší z nich stojí 1,50 Kč, větší pak 1,70 Kč. Případní zájemci o tento výrobek se mohou obracet přímo na výrobce:

Naturamyl a.s., Pohledští Dvořáci
580 01 Havlíčkův Brod
Tel.: 0451/23872, 0451/25936
Fax: 0451/25309

Škrobové tácky

Dva rozměry škrobových tácků - novinky z Naturamylu Pohledští Dvořáci.

Foto: Jakub Kašpar/EkoList