Zprávy


PoÄŤet obyvatel planety ZemÄ›

V příštĂ­ch tĹ™iceti letech zĹŻstane poÄŤet obyvatel v prĹŻmyslovĂ˝ch zemĂ­ch na souÄŤasnĂ© Ăşrovni, ale v Africe a Asii velikost populace dramaticky vzroste. Ve svĂ© vĂ˝roÄŤnĂ­ zprávÄ› to uvádĂ­ soukromá americká organizace Úřad pro studium populace (The Population Reference Bureau), která se populaÄŤnĂ­mi trendy zabĂ˝vá tĂ©měř 70 let. Zpráva vycházĂ­ z pĹ™edpokladu, Ĺľe budou pokraÄŤovat souÄŤasnĂ© trendy vĂ˝voje porodnosti a Ăşmrtnosti. Evropská populace zestárne, coĹľ bude znamenat zejmĂ©na menší penze a zmÄ›nu ve struktuĹ™e poptávky po zboží a sluĹľbách. NejvĂ­ce obyvatel na svÄ›tÄ› - 1,25 miliardy - má ÄŚĂ­na. Ale mĂ­ra porodnosti v ÄŚĂ­nÄ› je nynĂ­ dokonce o trochu nižší neĹľ v USA a tĹ™ikrát menší neĹľ v Indii. V roce 2025 by tak v ÄŚĂ­nÄ› mohlo žít 1,5 miliardy lidĂ­ a v Indii 1,4 miliardy. Africká populace prudce poroste. Podle zprávy se do roku 2025 poÄŤet obyvatel Afriky zdvojnásobĂ­ a NigĂ©rie bude po Pákistánu a IndonĂ©sii šestou nejlidnatÄ›jší zemĂ­ svÄ›ta. Dodejme, Ĺľe podle jinĂ© zprávy dosáhl k letošnĂ­mu Dni ZemÄ› poÄŤet obyvatel naší planety 5 819 940 000. (voa, dek)

Dětský parlament v Senátu

PRAHA-V zasedacĂ­m sále Senátu Parlamentu ÄŚeskĂ© republiky v praĹľskĂ©m ValdštejnskĂ©m paláci probÄ›hlo další zasedánĂ­ SnÄ›mu dÄ›tĂ­ ÄŚeskĂ© republiky pro ĹľivotnĂ­ prostĹ™edĂ­. MladĂ© sleÄŤny poslankynÄ› a páni poslanci se ptali neohroĹľenÄ›, ale hlavnÄ› velice konkrĂ©tnÄ› a vÄ›cnÄ›. Na jejich otázky odpovĂ­dali zástupci jednotlivĂ˝ch resortĹŻ ÄŤeskĂ© vlády, například námÄ›stek ministra ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­ Vladislav BĂ­zek nebo Petr Nouza z Ministerstva prĹŻmyslu a obchodu. Ĺ koda, Ĺľe nebyli přítomni poslanci ze skuteÄŤnĂ© SnÄ›movny. MnozĂ­ z nich by si mohli z tÄ›chto dÄ›tĂ­ vzĂ­t příklad. MinistĹ™i SkalickĂ˝ a Lux, kteří mÄ›li pĹŻvodnÄ› takĂ© ÄŤelit dotazĹŻm zástupcĹŻ SnÄ›mu, nakonec nepĹ™išli kvĹŻli jednánĂ­ PoslaneckĂ© SnÄ›movny. (kaš)

Ministr DlouhĂ˝ rezignoval

PRAHA-SouÄŤasná politická a ekonomická nestabilita bude mĂ­t zĹ™ejmÄ› vliv i na politiku státu v oblasti ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­. Na svĹŻj post uĹľ rezignoval ministr prĹŻmyslu a obchodu VladimĂ­r DlouhĂ˝ (ODA), tedy muĹľ, kterĂ©mu byl v minulosti udÄ›len titul Ropáka a kterĂ©mu ekologickĂ© organizace vyÄŤĂ­taly prosazovánĂ­ dostavby TemelĂ­na. VladimĂ­r DlouhĂ˝ tak zĹ™ejmÄ› nesplnĂ­ svĹŻj slib zahájit s ekology dialog o TemelĂ­nu a poskytnout jim dosud utajovanĂ© informace o vlivu budovanĂ© jadernĂ© elektrárny na ĹľivotnĂ­ prostĹ™edĂ­. JakĂ˝ bude postoj jeho nástupce, právnĂ­ka Karla KĂĽhnla, je velkou neznámou. Ekonomická krize a z nĂ­ vyplĂ˝vajĂ­cĂ­ rozpoÄŤtovĂ© škrty se samozĹ™ejmÄ› mohou dotknout například vĂ˝stavby dálnic nebo naopak dotacĂ­ do veĹ™ejnĂ© dopravy. HnutĂ­ DUHA jiĹľ poukázalo na to, Ĺľe pokles kursu koruny zvýší náklady na dostavbu TemelĂ­na. OhlášenĂ© sniĹľovánĂ­ ĹľivotnĂ­ ĂşrovnÄ› mĹŻĹľe vĂ©st k tlaku na odloĹľenĂ­ plánovanĂ© deregulace cen energiĂ­. (dek)

Genetika podle zákona

PRAHA-Návrh zákona o nakládánĂ­ s geneticky modifikovanĂ˝mi organismy by mÄ›l bĂ˝t dokonÄŤen v letošnĂ­m roce Ministerstvem ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­ ÄŚR. VyplĂ˝vá to ze zprávy Kanceláře Akademie vÄ›d ÄŚR. Zákon má podle tÄ›chto informacĂ­ umoĹľnit v ÄŚR vyuĹľitĂ­ všech přínosĹŻ modernĂ­ biotechnologie pĹ™i zachovánĂ­ pravidel pĹ™edběžnĂ© opatrnosti, zajistit nejkvalifikovanÄ›jší dohled nad všemi bezpeÄŤnostnĂ­mi pĹ™edpisy a odstranit moĹľnost omezenĂ­ vĂ˝vozu našich zemÄ›dÄ›lskĂ˝ch i prĹŻmyslovĂ˝ch produktĹŻ. Skupina odbornĂ­kĹŻ, která na podobÄ› zákona spolupracuje, má podle tĂ©to zprávy zabezpeÄŤit, aby nebyl ovlivnÄ›n souběžnou přípravou zákona o nebezpeÄŤnĂ˝ch látkách. Od roku 1975 probÄ›hly na svÄ›tÄ› statisĂ­ce genovĂ˝ch manipulacĂ­, byly vytvoĹ™eny desetitisĂ­ce geneticky modifikovanĂ˝ch organismĹŻ a mnoho jich je běžnÄ› v prodejnĂ­ sĂ­ti. Doposud nebyly zjištÄ›ny žádnĂ© negativnĂ­ účinky tÄ›chto organismĹŻ ani na ÄŤlovÄ›ka, ani na přírodu, uvádĂ­ se ve zprávÄ› Kanceláře Akademie vÄ›d. (ÄŤti)

Přehrada ve Vesci

Odbor ochrany přírody Ministerstva ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­ ÄŚR pĹ™erušil řízenĂ­ o vĂ˝jimce, která by umoĹľnila firmÄ› AKVA KB postavit pĹ™ehradu ve Vesci nedaleko Liberce. Proti projektu se stavĂ­ ekologická organizace DÄ›ti ZemÄ›. Podle stanoviska Agentury ochrany přírody a krajiny, která je poradnĂ­ orgánem MĹ˝P, je lokalita (na snĂ­mku) z botanickĂ©ho a krajinnĂ©ho hlediska velmi cenná a ĹľijĂ­ v nĂ­ zvlášť chránÄ›nĂ© druhy ĹľivoÄŤichĹŻ. Náhrada pĹ™irozenĂ©ho meandru potoka rekreaÄŤnĂ­ nádrží je proto nežádoucĂ­. MĹ˝P nynĂ­ firmÄ› AKVA KB nařídilo provedenĂ­ komplexnĂ­ho biologickĂ©ho prĹŻzkumu, kterĂ˝ bude trvat nejmĂ©nÄ› rok. (dek)

Dopravní strategie České republiky nemá být posouzena podle vlivů na životní prostředí

Poruší Ministerstvo dopravy zákon?

Ministerstvo dopravy definitivnÄ› potvrdilo, Ĺľe nehodlá dopustit, aby byla pĹ™ipravovaná dopravnĂ­ politika posouzena z hlediska vlivĹŻ na ĹľivotnĂ­ prostĹ™edĂ­ podle zákona ÄŤ. 244/92 Sb.
V odpovÄ›di na memorandum zástupcĹŻ ekologickĂ˝ch organizacĂ­ a nezávislĂ˝ch dopravnĂ­ch odbornĂ­kĹŻ to uvedl ministr Říman. (Text memoranda jsme otiskli v EkoListu 4/97). Bude tomu tak prĂ˝ z vÄ›cnĂ˝ch a formálnĂ­ch dĹŻvodĹŻ. Tyto dĹŻvody uĹľ ministr nijak dále nespecifikoval.
Vedoucí jednoho z odborů ministerstva dopravy ing. Zubek 20. května na tiskové konferenci stanovisko ministerstva potvrdil. Zubek nepopřel, že ministerstvo se tím dopustí porušení zákona, prohlásil ale, že ani ministerstvo životního prostředí nenechalo svůj materiál Politika životního prostředí procesem posouzení vlivů na životní prostředí projít. Ing. Zubek bohužel zapomněl na to, že orgán státní správy, který proces posouzení vlivů na životní prostředí vede (tedy MŽP), neposuzuje podle paragrafu 14 odstavce 4 tohoto zákona koncepce, které sám předloží.
Ministerstvo dopravy se tímto nezákonným postupem vystavuje nebezpečí, že Ústavní soud v budoucnosti platnost dopravní koncepce zruší.
Ministerstvo již zmíněnou koncepci, kterou nazvalo Dopravní strategie České republiky, vypracovalo, zatím ji však oficiálně nezveřejnilo. Redakci EkoListu se dokument podařilo získat. Pro uživatele Internetu je materiál přístupný na stránkách EkoListu na adrese <http://www.ecn.cz/env/organ/bezk/ekolist/stratuvo.htm>.
Lze očekávat, že pokud by zákon byl dodržen, nebyla by role překladatele posuzované koncepce, tedy ministerstva dopravy, vůbec jednoduchá. Stát v tomto návrhu dopravní koncepce očekává do roku 2005 nárůst nákladní silniční dopravy o dalších více než 50%, individuální automobilové dopravy pak o jednu čtvrtinu. Tomuto trendu hodlá stát vyjít vstříc budováním dalších kapacitních silnic a dálnic. Návrh koncepce výslovně doporučuje financovat tyto stavby z půjček.
TĹ™etina ĹľelezniÄŤnĂ­ sĂ­tÄ›, tedy všechny regionálnĂ­ tratÄ›, majĂ­ bĂ˝t nabĂ­dnuty k privatizaci bez stanovenĂ­ podmĂ­nky zachovánĂ­ provozu. TratÄ›, o kterĂ© nebude mĂ­t nikdo zájem, budou zrušeny. MajitelĹŻm zprivatizovanĂ˝ch tratĂ­ má bĂ˝t na provozovánĂ­ osobnĂ­ dopravy poskytnuta dotace do výše příspÄ›vku na dopravu autobusovou. Ĺ˝elezniÄŤnĂ­ dopravce si pĹ™itom bude i nadále nucen plnÄ› hradit náklady na svojĂ­ dopravnĂ­ cestu.
Harmonizace podmĂ­nek pro jednotlivĂ© druhy dopravy zahrnujĂ­cĂ­ i poplatky za dopady na ĹľivotnĂ­ prostĹ™edĂ­ nemá bĂ˝t do roku 2005 naším cĂ­lem. Vzhledem k tomu, Ĺľe harmonizace podmĂ­nek je oficiálnĂ­m plánem EvropskĂ© unie, má se prominutĂ­ tĂ©to podmĂ­nky stát dokonce pĹ™edmÄ›tem vyjednávánĂ­ o podmĂ­nkách našeho ÄŤlenstvĂ­ v EU.
V pondÄ›lĂ­ 19. kvÄ›tna pĹ™edloĹľil ministr Říman poradÄ› ekonomickĂ˝ch ministrĹŻ Teze reformy Ĺľeleznice a ÄŚeskĂ˝ch drah, kterĂ© jeho úřad zpracovává z vlastnĂ­ iniciativy paralelnÄ› s koncepcĂ­ dopravnĂ­. O obsahu tohoto materiálu jsme informovali v minulĂ©m ÄŤĂ­sle EkoListu. MinistĹ™i teze projednali a vrátili Ing.. Římanovi k dopracovánĂ­ s tĂ­m, Ĺľe schválili jeho postoj k dalšímu osudu regionálnĂ­ch tratĂ­.
Proti záměrům ministerstva dopravy protestuje kromě železničních odborů také celá řada ekologických organizací. Ústav pro ekopolitiku předložil 20. května na tiskové konferenci požadavky na obsah dopravní koncepce. Jejich součástí je i posouzení vlivů navrhované koncepce na životní prostředí. Hnutí DUHA začalo před jednáním vlády 19. května distribuovat po české železniční síti letáčky upozorňující na vládní záměry zrušit jednu třetinu tratí. Těsně před jednáním ministrů uskutečnilo Hnutí DUHA před budovou Úřadu vlády happening s cílem vyjádřit svůj nesouhlas s prosazovanou dopravní politikou.

ProtestujĂ­cĂ­ HnutĂ­ DUHA

Členky Hnutí DUHA protestují před Úřadem vlády v Praze na Klárově proti plánům ministra Římana.

Foto: Radek SvĂ­til /EkoList


„Bystřička“ pronajmuta

PRAHA - O pronájmu ĂşzkokolejnĂ© tratÄ› JindĹ™ichĹŻv Hradec - Nová BystĹ™ice spoleÄŤnosti JindĹ™ichohradeckĂ© mĂ­stnĂ­ dráhy (JHMD) do dokonÄŤenĂ­ privatizace tĂ©to trati rozhodla 16. kvÄ›tna SprávnĂ­ rada ÄŚeskĂ˝ch drah. Privatizaci tĂ©to trati odsouhlasila Vláda ÄŚR koncem bĹ™ezna letošnĂ­ho roku. Majitelem trati by se mÄ›la stát právÄ› JHMD, která zde jiĹľ nÄ›kolik let provozuje dopravu vlastnĂ­mi vlaky. Na uvedenĂ© trati vyhlásil jejĂ­ dosavadnĂ­ provozovatel ÄŚeskĂ© dráhy počátkem letošnĂ­ho roku dlouhodobou vĂ˝luku. Tento postup se setkal s odmĂ­tavĂ˝m stanoviskem JHMD, která argumentovala, Ĺľe pĹ™erušenĂ­m provozu na tĂ©to trati hrozĂ­ celková devastace majetku a technickĂ©ho zařízenĂ­. (ÄŤti)

Jedy tečou přímo do Labe

Jako hodně tmavé červené víno vypadala tekutina ve skleněné baňce, která stála na stole při tiskové konferenci české pobočky organizace Greenpeace.
Baňka ale ve skutečnosti obsahovala odpadní vodu ze Synthesie Pardubice. Vodu, které je tak znečištěná, že ji firma raději vypouští přímo do Labe, aby si nezničila čističku odpadních vod.
Aktivisté Greenpeace při své nedávné plavbě po Labi odebrali celkem 57 vzorků odpadních vod z výpustních kanálů chemických závodů Spolchemie Ústí nad Labem, Sepap Štětí, Spolana Neratovice a Synthesia Pardubice a zároveň osm vzorků říčních sedimentů nad a pod výpustěmi těchto podniků.
LaboratoĹ™ na univerzitÄ› v Exeteru v Británii provedla orientaÄŤnĂ­ rozbor vzorkĹŻ a urÄŤila, na jakĂ© látky je tĹ™eba se zaměřit. ÄŚeská laboratoĹ™ Ecochem provedla detailnĂ­ kvantitativnĂ­ rozbory. Organizace Greenpeace se tak za vĂ­ce neĹľ 60 tisĂ­c korun, dozvÄ›dÄ›la smutnou pravdu o vodÄ› v Labi.
PrvnĂ­ šok jsme zaĹľili, kdyĹľ jsme pĹ™i odbÄ›rech jednotlivĂ˝ch vzorkĹŻ vidÄ›li, jakĂ© svinstvo teÄŤe do Ĺ™eky, z nĂ­Ĺľ lidĂ© pijĂ­. DruhĂ˝ šok jsme utrpÄ›li, kdyĹľ jsme se dozvÄ›dÄ›li, Ĺľe to všechno mĹŻĹľe bĂ˝t v souladu se zákonem, prohlásil tiskovĂ˝ mluvÄŤĂ­ Greenpeace Václav VaškĹŻ.
Legislativa je v této oblasti zatím velice chatrná. Podle Ing. Čestmíra Hrdinky, koordinátora toxické kampaně Greenpeace, posuzujeme čistotu v našich řekách podle velmi obecných ukazatelů, jako je například pH nebo biologická spotřeba kyslíku. Vůbec se nebere v potaz přítomnost těch největších jedů, mezi něž patří zejména chlororganické látky jako dioxiny, PCB, hexachlorbenzen nebo DDT, vysvětlil Čestmír Hrdinka, koordinátor toxické kampaně Greenpeace.
Za nejzávažnější považuje Greenpeace následující zjištění:
Podnik Synthesia Pardubice vypouští nejtoxičtější část svých odpadních vod bez čištění přímo do Labe. Hodnoty škodlivin naměřených ve vzorcích odpadních vod ze Synthesie přitom dosahují enormně vysokých hodnot. To vše se děje s plným vědomím a souhlasem Okresního úřadu v Pardubicích.
PĹ™i měřenĂ­ koncentrace toxickĂ˝ch látek (chloroform) z odpadnĂ­ vĂ˝pustÄ› Spolchemie se naměřenĂ© hodnoty mezi jednotlivĂ˝mi odbÄ›ry lišily aĹľ 650krát. To v praxi mĹŻĹľe znamenat, Ĺľe i v případech, kdy tzv. slĂ©vanĂ© 8 nebo 24 hodinovĂ© vzorky vyhovujĂ­ limitĹŻm, náhlá zvýšenĂ­ koncentrace jedĹŻ v odpadnĂ­ch vodách mohou poškodit vodnĂ­ ekosystĂ©m. AlarmujĂ­cĂ­ je rovněž přítomnost vysoce toxickĂ©ho karcinogenu hexachlorbenzenu v odpadnĂ­ch vodách Spolchemie. Hexachlorbenzen je pĹ™itom jeden z jedĹŻ, kvĹŻli nimĹľ labskĂ© ryby stále ještÄ› nejsou jedlĂ©.
Podle Václava VaškĹŻ pĹ™estane Greenpeace se svĂ˝m ĂşsilĂ­m aĹľ tehdy, kdy bude voda v Labi znovu pitná a ryby z nÄ›j poĹľivatelnĂ©.

Graf

Na grafu nahoře vidíte výsledky rozboru odpadních vod vytékajících z retenční nádrže v Synthesii Pardubice přímo do Labe. Z množství látek jsme vybrali tři organické látky (benzen, chlorbenzen a dichlorbenzen) a jeden těžký kov (kadmium). Interpretace tohoto grafu není zrovna jednoduchá.
VládnĂ­ nařízenĂ­ 171/1992 Sb., kterĂ˝m se stanovĂ­ ukazatele přípustnĂ©ho stupnÄ› zneÄŤištÄ›nĂ­ vod, nestanovuje pro chemickĂ˝ prĹŻmysl žádnĂ© limity vypouštÄ›nĂ­ látek uvedenĂ˝ch v našem grafu. UkazatelĂ© podle 171/92 uvedenĂ© v grafu jsou hodnoty pro ostatnĂ­ [tj. nevodárenskĂ©] povrchovĂ© vody. Ty udávajĂ­ přípustnĂ© zneÄŤištÄ›nĂ­ povrchovĂ˝ch vod po smíšenĂ­ s odpadnĂ­mi vodami. Vzhledem k tomu, Ĺľe nařízenĂ­ nestanovuje, v jakĂ© vzdálenosti od vĂ˝pusti jsou vody jiĹľ smíšenĂ©, nelze prakticky říci, zda podnik tento ukazatel pĹ™ekraÄŤuje. Náš graf je tedy jen orientaÄŤnĂ­ - porovnává koncentrace přípustnĂ© ve smĂ­chanĂ˝ch vodách s tĂ­m, co Synthesia vypouštĂ­.

Aktivisté Greenpeace

Aktivisté Greenpeace nabírají vzorky odpadních vod, které Synthesia vypouští přímo do Labe.

Foto: Václav Vašků/Greenpeace


V Temelíně už je jaderné palivo

S maximálním utajením a za mimořádných opatření byla 21. května brzy ráno do jaderné elektrárny Temelín dopravena první zásilka jaderného paliva.
Stalo se tak o čtyři měsíce dříve než České energetické závody původně ohlásily, zástupci elektrárny však prohlašují, že palivo dorazilo přesně podle smlouvy s firmou Westinghouse z roku 1993. Již v listopadu 1996 dodala firma Westinghouse do Temelína místo cvičných palivových proutků naplněných olovem palivové články s uranem. Omyl byl zjištěn až v polovině dubna, nicméně podle ČEZu nebyl nikdo ohrožen.
Palivo bylo do elektrárny pĹ™ivezeno ve stejnĂ˝ den, kdy se pĹ™edseda PoslaneckĂ© snÄ›movny (PS) Miloš Zeman (ÄŚSSD) setkal se zástupci HnutĂ­ DUHA, kteří mu pĹ™edali petici nazvanou Demokracii a právo i pro TemelĂ­n. PĹ™edsedu PS prĂ˝ v petici oslovila pĹ™edevším skuteÄŤnost, Ĺľe ministr prĹŻmyslu VladimĂ­r DlouhĂ˝ (ODA) svĂ©ho ÄŤasu nÄ›kolikrát závaznÄ› prohlásil, Ĺľe rozpoÄŤtovĂ© náklady i dokonÄŤenĂ­ vĂ˝stavby TemelĂ­na budou dodrĹľeny a nikdy se mu tento slib nepodaĹ™ilo splnit. M. Zeman se domnĂ­vá, Ĺľe zmĂ­nÄ›nou petici by mÄ›l projednat nejen petiÄŤnĂ­ vĂ˝bor PS, ale takĂ© vĂ˝bor pro ĹľivotnĂ­ prostĹ™edĂ­ a hospodářskĂ˝ vĂ˝bor.
ÄŚlen HnutĂ­ DUHA Jan Beránek petici pĹ™edal takĂ© pĹ™edsedovi Senátu Petru Pithartovi. Prezident Václav Havel a pĹ™edseda vlády Václav Klaus (ODS), jimĹľ je petice takĂ© adresována, zatĂ­m na vĂ˝zvu ekologĹŻ nereagovali.
Petici Demokracii a právo i pro TemelĂ­n, která žádá mj. zpřístupnÄ›nĂ­ dokumentace o JE TemelĂ­n a jejĂ­ veĹ™ejnĂ© projednánĂ­, bÄ›hem jedinĂ©ho tĂ˝dne podepsalo 5414 obÄŤanĹŻ. Mezi signatáři jsou i vĂ­ce neĹľ dvÄ› desĂ­tky poslancĹŻ a senátorĹŻ, mj. Libor Ambrozek (KDU-ÄŚSL), Petra Buzková, Pavel RychetskĂ˝, VladimĂ­r Ĺ pidla a Vlasta Ĺ tÄ›pová (ÄŚSSD), ÄŚestmĂ­r Hofhanzl a Ivan Mašek (ODA) ÄŤi Richard Falbr (nezávislĂ˝). Petici podepsala takĂ© Ĺ™ada vĂ˝znamnĂ˝ch osobnostĂ­ kulturnĂ­ho a politickĂ©ho Ĺľivota, mj. 14 profesorĹŻ a docentĹŻ právnickĂ© fakulty MU v BrnÄ›, spisovatelĂ© LudvĂ­k VaculĂ­k a Jiří StránskĂ˝ (pĹ™edseda PEN-Klubu), herci Vlasta Chramostová a Jiří SuchĂ˝, sociolog Ivan Gabal, publicistĂ© PĹ™emysl JanĂ˝r a Petr Uhl, dále napĹ™. Tomáš HalĂ­k (prezident ÄŚeskĂ© kĹ™esĹĄanskĂ© akademie) ÄŤi Karel Schwarzenberg (bĂ˝valĂ˝ kancléř prezidenta Havla).
Libor Ambrozek, poslanec (KDU-ČSL), ke svému podpisu řekl: JETE je poslední stavbou socialismu. Její dostavba je nehorázným plýtváním zvláště nyní v době škrtů ve státním rozpočtu. Na stavbě došlo k závažné změně bezpečnostních systémů, požadavky petice na zveřejnění informací, vypracování studií atd. jsou nejlepší možnou cestou, jak odstranit nedůvěru veřejnosti k jaderným elektrárnám. (čti a dek)

Dotace na energetiku ničí životní prostředí

PRAHA - Na dotace energetickĂ˝ch systĂ©mĹŻ, kterĂ© zpĹŻsobujĂ­ globálnĂ­ oteplovánĂ­, klimatickĂ© zmÄ›ny a zvyšujĂ­ riziko jadernĂ© katastrofy, pĹ™ipadne kaĹľdoroÄŤnÄ› tĂ©měř 15 miliard dolarĹŻ. VyplĂ˝vá to ze zprávy Greenpeace, kterou pĹ™ipravil Institut pro environmentálnĂ­ studia pĹ™i univerzitÄ› Vrije v Amsterodamu a která byla zveĹ™ejnÄ›na 20. kvÄ›tna v Bruselu. ÄŚTI o tom informoval tiskovĂ˝ mluvÄŤĂ­ Greenpeace ÄŚR Václav VaškĹŻ.
Zpráva nazvaná Dotace na energetiku v EvropÄ› uvádĂ­, Ĺľe vĂ­ce neĹľ 90 procent přímĂ˝ch dotacĂ­, jimiĹľ evropskĂ© vlády podporujĂ­ energetickĂ˝ prĹŻmysl, jde na fosilnĂ­ paliva a jadernou energetiku. Jaderná energetika pĹ™itom dostává 28 procent a prĹŻmysl fosilnĂ­ch paliv dokonce 63 procent veškerĂ˝ch dotacĂ­. Pro rozvoj ÄŤistĂ˝ch, obnovitelnĂ˝ch zdrojĹŻ energie, jako jsou vÄ›trná energie, využívánĂ­ biomasy, solárnĂ­ ÄŤlánky a ĂşspornĂ© technologie, tak zĹŻstává pouhĂ˝ch 9 procent z dotacĂ­. PĹ™itom právÄ› tyto zdroje jsou do budoucna jedinou cestou, jak zabránit globálnĂ­mu oteplovánĂ­ a klimatickĂ˝m zmÄ›nám.
Je naprosto zjevnĂ©, Ĺľe penĂ­ze evropskĂ˝ch daňovĂ˝ch poplatnĂ­kĹŻ jsou nynĂ­ používány k podpoĹ™e odvÄ›tvĂ­, která mohou nastartovat katastrofu v podobÄ› klimatickĂ˝ch zmÄ›n, uvedla Kirsty Hamiltonová, zabĂ˝vajĂ­cĂ­ se v Greenpeace International problematikou klimatu s tĂ­m, Ĺľe pokud budou Evropská unie (EU) a jejĂ­ ÄŤlenskĂ© státy i nadále poskytovat masĂ­vnĂ­ dotace prĹŻmyslu fosilnĂ­ch paliv, nebudou moci dostát svĂ˝m závazkĹŻm zredukovat emise sklenĂ­kovĂ˝ch plynĹŻ o 15 procent do roku 2010. Greenpeace proto vyzĂ˝vá Evropu, aby pĹ™esmÄ›rovala dotace od fosilnĂ­ch paliv a jadernĂ© energie do solárnĂ­ch technologiĂ­ a energetickĂ© účinnosti.
Podle HamiltonovĂ© by EU a jejĂ­m ÄŤlenskĂ˝m státĹŻm staÄŤilo mĂ©nÄ› neĹľ 650 milionĹŻ dolarĹŻ k tomu, aby do roku 2010 postavily milion solárnĂ­ch domĹŻ, coĹľ by jednak vytvoĹ™ilo nÄ›kolik tisĂ­c pracovnĂ­ch mĂ­st, jednak ušetĹ™ilo dva miliony tun emisĂ­ oxidu uhliÄŤitĂ©ho roÄŤnÄ›. I návrh tohoto programu pĹ™edloĹľilo Greenpeace na tiskovĂ© konferenci v Bruselu.
Podle koordinátora klimatickĂ© kampanÄ› Greenpeace v ÄŚR Tomáše NeniÄŤky kaĹľdĂ˝ obÄŤan ÄŚR podpoĹ™il v letech 1990 aĹľ 1995 nechtÄ›nÄ› ze svĂ©ho částkou 10 tisĂ­c korun hrozbu klimatickĂ˝ch zmÄ›n, jejichĹľ příznaky se v podobÄ› tánĂ­ ledovcĹŻ projevujĂ­ dnes v AntarktidÄ›. Tato částka totiĹľ tvoří přímĂ© státnĂ­ dotace z penÄ›z kaĹľdĂ©ho z daňovĂ˝ch poplatnĂ­kĹŻ na levnĂ© ceny energie za poslednĂ­ch pÄ›t let. Podle NeniÄŤky dotuje ÄŤeská vláda kaĹľdoroÄŤnÄ› částkou 20 miliard korun vĂ˝robu elektĹ™iny a tepla z uhlĂ­, zemnĂ­ho plynu a případnÄ› ropy. TÄ›mito dotacemi pĹŻsobĂ­ vláda pĹ™esnÄ› proti tÄ›m cĂ­lĹŻm, kterĂ© jako účastnickĂ˝ stát RámcovĂ© Ăşmluvy spojenĂ˝ch národĹŻ o zmÄ›nách klimatu deklarovala - pĹ™edejĂ­t nebezpeÄŤnĂ˝m dĹŻsledkĹŻm klimatickĂ˝ch zmÄ›n, upozornil NeniÄŤka.


Čeští sokolníci lapeni na Choči s orlími vejci

TĹ™i ÄŤeštĂ­ obÄŤanĂ© byli zadrĹľeni 5. kvÄ›tna 1997 v okrese DolnĂ˝ KubĂ­n zanedlouho potĂ©, co odcizili dvÄ› vejce vzácnĂ©ho orla skalnĂ­ho z hnĂ­zda na vrchu ChoÄŤ v NárodnĂ­ přírodnĂ­ rezervaci ChoÄŤskĂ© pohoří. PachatelĂ©, ÄŤlenovĂ© Klubu ÄŤeskĂ˝ch sokolnĂ­kĹŻ, byli zajištÄ›ni na základÄ› upozornÄ›nĂ­ pracovnĂ­kĹŻ Slovenskej agentury ĹľivotnĂ©ho prostredia LiptovskĂ˝ Mikuláš právÄ› ve chvĂ­li, kdy se chystali se svĂ˝m lupem odjet zpÄ›t do ÄŚeskĂ© republiky. Oba zárodky pĹ™es snahu ochranářů uhynuly.
Všichni obvinÄ›nĂ­ byli vyhoštÄ›ni z ĂşzemĂ­ SR se zákazem vstupu na 10 let. PachatelĂ© jsou podle mezinárodnĂ­ch dohod za svĹŻj skutek stĂ­háni orgány ÄŚR. Celková vzniklá škoda byla OkresnĂ˝m Ăşradem vyšetrovania DolnĂ˝ KubĂ­n odhadnutá na 480 000 Sk, pĹ™iÄŤemĹľ podle ÄŤeskĂ˝ch zákonĹŻ je ještÄ› vyšší.
Za poslednĂ­ch pÄ›t let bylo na ĂşzemĂ­ SR vykradeno 23 hnĂ­zd orla skalnĂ­ho a desĂ­tky hnĂ­zd dalších sokolnicky atraktivnĂ­ch ptákĹŻ. Tito ptáci jsou využíváni ke komerÄŤnĂ­m účelĹŻm. PachatelĹŻm tĂ©to trestnĂ© ÄŤinnosti hrozĂ­ v SR aĹľ 8 let odnÄ›tĂ­ svobody. V mnoha případech se podle ÄŚSOP na tomto rabovánĂ­ podĂ­leli ÄŤeštĂ­ sokolnĂ­ci, avšak kvĹŻli nedostateÄŤnĂ© legislativÄ› jim tato ÄŤinnost nebyla prokázána.
ÄŚeskĂ˝ svaz ochráncĹŻ přírody (ÄŚSOP) v tĂ©to souvislosti upozornil na trend nÄ›kterĂ˝ch severoevropskĂ˝ch státĹŻ směřujĂ­cĂ­ k ĂşplnĂ©mu zákazu sokolnictvĂ­ na svĂ©m ĂşzemĂ­. Na druhĂ© stranÄ› však ÄŚSOP se sokolnĂ­ky spolupracuje napĹ™. na  projektu zavádÄ›nĂ­ sokola stÄ›hovavĂ©ho do mÄ›stskĂ˝ch aglomeracĂ­.
ÄŚSOP poĹľaduje, aby MĹ˝P a další státnĂ­ orgány urychlenÄ› pĹ™ijaly opatĹ™enĂ­ proti niÄŤenĂ­ hnĂ­zd dravcĹŻ v ÄŚR a okolnĂ­ch státech ÄŤeskĂ˝mi sokolnĂ­ky. KonkrĂ©tnÄ› navrhujĂ­ provádÄ›nĂ­ DNA testĹŻ u všech drĹľenĂ˝ch jedincĹŻ, aby se podaĹ™ilo zmapovat skuteÄŤnĂ˝ pĹŻvod všech chovanĂ˝ch jedincĹŻ i zpÄ›tnÄ›. Na Slovensku si tento test v hodnotÄ› asi 1400 Sk hradĂ­ kaĹľdĂ˝ chovatel ve vlastnĂ­m zájmu sám.

Postup českých sokolníků při rabování (podle ČSOP)
1. SokolnĂ­k oznámĂ­, Ĺľe jeho legálnÄ› drĹľená orlĂ­ samice se spářila s jinĂ˝m legálnÄ› drĹľenĂ˝m orlem a lze oÄŤekávat, Ĺľe bude mĂ­t mláďata.
2. PotĂ© brzy z jara prohledá mĂ­sta (moĹľná známá z minulosti) vĂ˝skytu orla. Ve chvĂ­li, kdy nalezne obsazenĂ© hnĂ­zdo, za pomoci horolezeckĂ© techniky k nÄ›mu vyšplhá a vybere jeho obsah - vÄ›tšinou nasezená vejce v dobÄ› tÄ›snÄ› pĹ™ed vylĂ­hnutĂ­m mláďat.
3. Vejce ÄŤi mláďata uloží do inkubátoru a automobilem co nejrychleji dopravĂ­ pĹ™es relativnÄ› nestĹ™eĹľenĂ© hranice.
4. SokolnĂ­k potĂ© oficiálnÄ› oznámĂ­ příslušnĂ˝m úřadĹŻm, Ĺľe se jeho orlici skuteÄŤnÄ› vylĂ­hla mláďata (ÄŤi, Ĺľe snesla vejce). PříslušnĂ˝ úřednĂ­k referátu ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­, MĹ˝P ÄŤi ÄŚIĹ˝P pĹ™ijde tuto vÄ›c ověřit a skuteÄŤnÄ› mu jsou ukázána vejce ÄŤi mladĂ­ orlĂ­ci. TĂ­m je celá vÄ›c zlegalizována, novĂ­ orli jsou zaneseni do databáze a mohou bĂ˝t bez problĂ©mu nabĂ­dnutĂ­ k prodeji jinĂ˝m sokolnĂ­kĹŻm.

Orel skalnĂ­

Foto: archĂ­v


Zákon o odpadech definitivně schválen

PRAHA - Po téměř dvouletém pobytu v parlamentu byl 13. května definitivně schválen nový zákon o odpadech. Pokud ho prezident Havel podepíše (a to je téměř jisté), vstoupí zákon v platnost 1. ledna 1998. Téměř okamžitě po jeho schválení náměstek ministra životního prostředí Ing. Vladislav Bízek, CSc., přiznal, že zákon není v souladu s legislativou Evropské unie. Harmonizace s předpisy Evropské unie přitom byla podle důvodové zprávy jedním z důvodů, proč Ministerstvo životního prostředí nový zákon o odpadech navrhlo.
V novĂ©m zákonu například chybĂ­ povinnost pĹŻvodcĹŻ odpadĹŻ zpracovávat tzv. programy odpadovĂ©ho hospodářstvĂ­ (POH). Tuto povinnost obsahoval dosud platnĂ˝ zákon o odpadech z roku 1991 a poĹľaduje ji i legislativa EvropskĂ© unie. Na novĂ˝ zákon se velmi dlouho ÄŤekalo, proto jsme jeho zdrĹľenĂ­ nechtÄ›li pozdrĹľet tĂ­m, Ĺľe bychom ho ještÄ› upravovali, Ĺ™ekl podle MladĂ© fronty Dnes V. BĂ­zek. DosavadnĂ­ praxe [ohlednÄ› POH] byla nešťastná a vedla ke zbyteÄŤnĂ© byrokracii a k formalismu. Do budoucna budeme muset najĂ­t rozumnĂ˝ kompromis, dodal BĂ­zek.
Kompromisu, kterĂ˝ schválil VĂ˝bor pro veĹ™ejnou správu, regionálnĂ­ rozvoj a ĹľivotnĂ­ prostĹ™edĂ­ PoslaneckĂ© snÄ›movny, však do poslednĂ­ chvĂ­le ĂşspěšnÄ› bránil BĂ­zkĹŻv nadřízenĂ˝, ministr a poslanec Jiří SkalickĂ˝ (ODA). VĂ˝bor navrhoval zachovat POH s tĂ­m, Ĺľe by je okresnĂ­ úřad nemusel schvalovat. PĹ™i hlasovánĂ­ o pozměňovacĂ­ch návrzĂ­ch v PoslaneckĂ© snÄ›movnÄ› však ministr SkalickĂ˝ doporuÄŤil, aby tento návrh nebyl schválen, coĹľ se i stalo.
Nový zákon o odpadech dále mj. zavádí zákaz obalů z PVC od 1. ledna 2001.

Obrázek

Zvýšení poplatků za skládkování navržené v novém zákoně považují mnozí odborníci i ekologické iniciativy za nedostatečné.

IlustraÄŤnĂ­ foto: Jan BranÄŤ


Krátké zprávy

Svou podporu záměrům současného vedení Českých drahzbavit se jedné třetiny tratí vyslovil 26. května ministr životního prostředí Jiří Skalický. Zachování regionálních tratí v rámci Českých drah by položilo železniční dopravu jako celek, uvedl podle Hospodářských novin ministr. (čti)
Odsiřovací jednotky v Elektrárně Prunéřov II
,na dvou blocĂ­ch v ElektrárnÄ› Ledvice a na tĹ™ech v ElektrárnÄ› PoÄŤerady pĹ™ibyly v letošnĂ­m roce k jiĹľ provozovanĂ˝m odsiĹ™ovacĂ­m zařízenĂ­m v elektrárnách Prunéřov I. a PoÄŤerady. V souÄŤasnĂ© dobÄ› je do provozu uvádÄ›no odsĂ­Ĺ™enĂ­ ÄŤtyĹ™ blokĹŻ v ElektrárnÄ› Tušimice. PlnĂ˝ provoz by mÄ›l bĂ˝t zajištÄ›n do poloviny tohoto roku. (ÄŤti)
Plán instalovat v Evropě do roku 2010 půl milionu jednotek
na zĂ­skávánĂ­ elektrickĂ© energie ze sluneÄŤnĂ­ho zářenĂ­ oznámil 5. kvÄ›tna komisaĹ™ EvropskĂ© unie pro energii Christos Papoutsis. Ch. Papoutsis zároveň prohlásil, Ĺľe EU pĹ™ijme strategii, která povede ke zdvojnásobenĂ­ podĂ­lu využívánĂ­ obnovitelnĂ˝ch zdrojĹŻ energie na krytĂ­ celkovĂ© potĹ™eby energie v EvropskĂ© unii na dvanáct procent. Do roku 2010 by se dĂ­ky tomu mÄ›lo vytvoĹ™it 294 tisĂ­c novĂ˝ch pracovnĂ­ch mĂ­st. AmerickĂ˝ viceprezident Al Gore jiĹľ na příštĂ­ch deset let oznámil program využívánĂ­ solárnĂ­ energie v jednom milionu budov. Japonsko financuje program na vĂ˝stavbu 70 000 sluneÄŤnĂ­ch kolektorĹŻ na stĹ™echách budov, kterĂ˝ by mÄ›l vyĂşstit v zĂ­skávánĂ­ 400 MW elektrickĂ© energie ze sluneÄŤnĂ­ho zářenĂ­ do roku 2000 a 4600 MW elektrickĂ© energie do roku 2010. (ÄŤti, reuter)
Malé elektromobily pro jízdu ve městě vyvinuly japonské automobilky
Toyota Motor a Honda Motor. Toyota vyrobila dvousedadlový model, jehož maximální rychlost je 80 km/hod. Auto ujede na jedno nabití baterií asi 100 kilometrů. Honda vyvinula modely dva. Prvním je jednomístné hybridní vozidlo ICV-1, které může být poháněno jak elektřinou, tak benzinem. Dvoumístný model ICV-2 pak může jezdit pouze na elektřinu. (čti, afp)
Na dvacet měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky
byl 15. kvÄ›tna OkresnĂ­m soudem v Olomouci odsouzen dÄ›lnĂ­k Pavel Werner (55 let), kterĂ˝ byl jedinĂ˝m obĹľalovanĂ˝m v cause havárie v podniku Farmak. Werner v bĹ™eznu 1996 pĹ™eÄŤerpával kyselinu sĂ­rovou a nedbalostĂ­ zpĹŻsobil Ăşnik chemikálie na volnou plochu. V dĹŻsledku havárie zemĹ™eli dva lidĂ©. (ÄŤti)
Energetická politika České republiky je stále diskutována
s pĹ™ednĂ­mi podnikatelskĂ˝mi subjekty v tĂ©to oblasti. ÄŚTI to 28. dubna sdÄ›lil mluvÄŤĂ­ ministerstva prĹŻmyslu a obchodu (MPO) Miroslav Konvalina s tĂ­m, Ĺľe teprve potĂ© bude koncepce bude pĹ™edloĹľena k posouzenĂ­ VládÄ› ÄŚR. Materiál energetickĂ© politiky by mÄ›l podle nÄ›j rovněž obsahovat dokonÄŤenĂ­ privatizace osmi energetickĂ˝ch spoleÄŤnostĂ­, ve kterĂ˝ch má stát prostĹ™ednictvĂ­m Fondu národnĂ­ho majetku vĂ˝znamnĂ© podĂ­ly. (ÄŤti)
O odchycení a záchranu čápa, který sídlí na komínu lihovaru v Blatné
na Strakonicku, zatĂ­m marnÄ› bojujĂ­ rybáři spoleÄŤnosti BlatenskĂ© ryby. Čáp si pĹ™i hledánĂ­ materiálu na jarnĂ­ Ăşpravu hnĂ­zda omotal kolem krku a zobáku provázek, kterĂ˝ mu znemožňuje příjem potravy a pokraÄŤovánĂ­ v pracĂ­ch na hnĂ­zdÄ›. Má problĂ©my i s lĂ©tánĂ­m, protoĹľe nemĹŻĹľe obvyklĂ˝m zpĹŻsobem natáhnout krk. Rybářům se plachĂ©ho čápa nepodaĹ™ilo chytit ani pomocĂ­ sĂ­tĂ­. Podle vedoucĂ­ho referátu ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­ OkresnĂ­ho úřadu ve StrakonicĂ­ch OldĹ™icha PazdernĂ­ka nezbĂ˝vá neĹľ ÄŤekat, aĹľ bude čáp natolik vyÄŤerpanĂ˝, Ĺľe nebude moci ulĂ©tnout.(ÄŤti)