Monitor


EU vadí česká energetika

Fin Matti Wuori je právnĂ­k EvropskĂ© unie pro ekologii. DotaznĂ­k unie o ĹľivotnĂ­m prostĹ™edĂ­, kterĂ˝ ÄŚR v rámci svĂ© kandidatury na pĹ™ijetĂ­ zaslala do Bruselu, posuzoval právÄ› on.
Co vytĂ˝káte faktĹŻm, která ÄŚR v dotaznĂ­ku uvedla?
Nejde jen o fakta. Mám pocit, Ĺľe vaše zemÄ› nebrala otázky tĂ˝kajĂ­cĂ­ se ĹľivotnĂ­ho prostĹ™edĂ­ dostateÄŤnÄ› vážnÄ›. V dotaznĂ­ku zdĹŻraznila pouze ekonomická hlediska pohledu na přírodu. HlavnĂ­ problĂ©m u vás je pak energetická politika.
To je u nás obecně bráno jako daň kapitalismu. Narůstá výroba, narůstá spotřeba energie...
Pravdou je, že se ČR zapojuje do soutěže s hospodářstvím EU a zvyšuje a zkvalitňuje výrobu. Ve státech vyspělé Evropy jsou ale nejvíce ceněny výrobky, jejichž výroba vyžaduje energie minimum. Nejjednodušší cestou ke zlepšení energetické politiky je tedy důsledné využívání nynější produkce elektráren. Také zanedbáváte využívání alternativních zdrojů energie, například větrné a sluneční.
Jak ale chcete přesvědčit podnik, aby investoval do strojů s nízkou spotřebou energie?
Podnik těžko, ani myšlení ČEZ se změnit nedá. Ty chtějí co nejvíce energie vyrábět a prodávat, aby co nejvíce vydělaly. Je třeba ovlivnit spotřebitele. Vysvětlit jim, že nadměrnou spotřebu energie zaplatí špatným vzduchem nebo předraženými výrobky. Podnikatele pak ovlivní oni svými požadavky.
Co kromě energetiky bychom podle vás měli změnit?
Pro přírodu v ÄŚR jsou nejvÄ›tším problĂ©mem toxickĂ© látky ve vodách a zneÄŤištÄ›nĂ© ovzduší. Ale o tom vĂ­te a snažíte se s tĂ­m nÄ›co dÄ›lat. O ÄŤem se ale obecnÄ› mnoho nevĂ­, je problĂ©m chloru. Máte jej kolem sebe ve všem, poÄŤĂ­naje plastickĂ˝mi hmotami a konÄŤe papĂ­rem. PĹ™itom všechny renomovanĂ© evropskĂ© trhy vĂ˝robky obsahujĂ­cĂ­ chlor pĹ™ijĂ­majĂ­ minimálnÄ› nebo vĹŻbec ne. StávajĂ­ se neprodejnĂ˝mi, protoĹľe západnĂ­ spotĹ™ebitelĂ© si stále vĂ­ce uvÄ›domujĂ­ nebezpeÄŤnost chloru. (LidovĂ© noviny, 11. prosince 1996)