ZajĂmavĂ˝ je však vztah polskĂ© veĹ™ejnosti a tisku k tĂ©to skuteÄŤnosti. ProhlĂĹľĂme-li si svÄ›tovĂ© ÄŤasopisy, ochrana ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ nebo informace o ekologickĂ˝ch aktivitách majĂ na stránkách ÄŤasopisĹŻ jako jsou Time, Newsweek ÄŤi Der Spiegel vĹľdy dost prostoru. Tento trend je v zásadÄ› dodrĹľován u prestiĹľnÄ›jšĂch periodik i u nás. NajĂt však podobnĂ© ÄŤlánky v polskĂ©m Wprostu (kterĂ˝ i vzhledem pĹ™ipomĂná Time) nebo v Polityce dá pÄ›knou práci. A kdyĹľ uĹľ takovĂ˝ ÄŤlánek najdete, vÄ›tšinou vás zarazĂ ponÄ›kud odlišnĂ˝ postoj k problĂ©mu. Všude se volá po vÄ›tšà ochranÄ› pĹ™Ărody. ZatĂmco však ve svÄ›tÄ› ÄŤi u nás voláme po ochranÄ› pĹ™Ărody, protoĹľe jednoduše nemáme morálnĂ právo ji niÄŤit, polskĂ˝ tisk hlásá: chraĹme ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ, neboĹĄ je to ekonomicky vĂ˝hodnĂ©. Nechci podporovat nepravdivĂ˝ ÄŤeskĂ˝ stereotyp v nazĂránĂ PolákĹŻ jako pochybnĂ˝ch obchodnĂÄŤkĹŻ. Ale aĹĄ mi kamarádi z Polska prominou, ani v ÄŚechách by nebyla vĂtána nejvÄ›tšà stĹ™edoevropská továrna na hlinĂkovĂ© plechovky pro Coca-colu s takovou nekritickou radostĂ, jak to asi pĹ™ed rokem dÄ›lala napĹ™. Gazeta Wyborcza (nejvÄ›tšà polskĂ˝ denĂk).
ÄŚlánek v tĂ˝denĂku Wprost z 10. bĹ™ezna letošnĂho roku má jako hlavnĂ tezi fakt, Ĺľe katastrofálnĂ stav ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ v Polsku stojĂ daĹovĂ© poplatnĂky nÄ›kolik desĂtek biliĂłnĹŻ starĂ˝ch zlotĂ˝ch. Ztráty zpĹŻsobenĂ© zneÄŤištÄ›nĂm pohltĂ kolem 10-20% hrubĂ©ho národnĂho produktu, zatĂmco v rozvinutĂ˝ch zemĂch pouze kolem 1,5%. Z toho plnĂ˝ch 32% je zpĹŻsobeno pĹ™edÄŤasnou korozĂ a vĂ˝daje státu na jejich pokrytĂ jsou vÄ›tšà neĹľ na osvÄ›tu, zdravotnictvĂ a obranu dohromady! 92% polskĂ˝ch Ĺ™ek je tak zneÄŤištÄ›no, Ĺľe se voda nehodĂ ani pro prĹŻmyslovĂ© vyuĹľitĂ. V tĂ©měř 60 procentech vesnickĂ˝ch studnĂ nesplĹuje voda pĹ™edepsanĂ© limity zneÄŤištÄ›nĂ, jenom 6% vesnic má dokonÄŤenou kanalizaci (v Polsku je mezi venkovem a mÄ›sty propastnĂ˝ rozdĂl). 95% lesĹŻ je poškozenĂ˝ch, a to v zemi, kde jsou poslednĂ zbytky pĹŻvodnĂch evropskĂ˝ch pralesĹŻ. A ty jsou, jako napĹ™Ăklad BÄ›lověžskĂ˝ prales, ohroĹľeny těžbou. PrĹŻmÄ›rná dĂ©lka Ĺľivota je na prĹŻmyslovĂ©m jihu o osm let kratšà oproti celopolskĂ©mu prĹŻmÄ›ru.
Legislativa ani ekonomickĂ˝ tlak v životnĂm prostĹ™edĂ nefungujĂ, souÄŤasná vláda nevyvĂjà žádnĂ© vÄ›tšà úsilĂ vÄ›ci zmÄ›nit. Avšak i z ekonomickĂ˝ch ukazatelĹŻ je jasnĂ©, Ĺľe by se postoj k ĹľivotnĂmu prostĹ™edĂ moĹľná zmÄ›nit mÄ›l.
(sti)