Monitor


O ÄŤem psal ÄŤeskĂ˝ a slovenskĂ˝ tisk

Řada komentátorĹŻ reagovala na diskusi mezi Václavem Klausem a Tomášem JeĹľkem (oba ODS) v  poĹ™adu Novy 7 ÄŤili sedm dnĂ­ v nedÄ›li 13. dubna.
Podle Ježka je hlavní náplní práce ajznboňáků odhánět slepice z kolejí, popisuje debatu Pavel Verner z Ústavu pro ekopolitiku v Práci ze 17. dubna. Podle Klause se na to lidi vykašlou, aby chodili někam na nádraží, když do auta nasednou hned před barákem. Nějaké ty tratě u Lomnice nad Popelkou, po kterých nejede vlak, když tudy zrovna projíždí premiér, patří ke zrušení. Chce to jen postavit víc silnic.
Ĺ˝eleznice je technická špiÄŤka 19. stoletĂ­, prohlásil Tomáš JeĹľek - to uĹľ citujeme z ÄŤlánku Petra Uhla v Právu z 15. dubna. Do dnešnĂ­ho svÄ›ta se ale podle JeĹľka Ĺľeleznice uĹľ moc nehodĂ­, moc se totiĹľ nevyplácĂ­ a mÄ›la by se proto stát jen doplňkovĂ˝m druhem dopravy. A takĂ© Ĺľelezničáři moc vyskakujĂ­, jak se JeĹľek vyjádĹ™il. PĹ™ednost má podle JeĹľka mĂ­t silniÄŤnĂ­ doprava, urÄŤitÄ› aĹľ do doby, říkám já, neĹľ budou stávkovat Ĺ™idiÄŤi kamiĂłnĹŻ, jako nedávno ve Francii. Za rušenĂ­ tratĂ­ se pĹ™imlouval i Václav Klaus. KonkrĂ©tnÄ› se mu nelĂ­bĂ­ dráha z Lomnice nad Popelkou, ležícĂ­ hned vedle silnice, po nĂ­Ĺľ jel autem do Prahy. Lekl jsem se, Ĺľe dráhy tu traĹĄ hned zĂ­tra zruší, ale pak jsem si uvÄ›domil, Ĺľe uĹľ neĹľijeme v dobÄ› Chruščova, kdy se všichni řídili vkusem pĹ™edsedy vlády (…). V dobÄ›, kdy pánovĂ© z ODS pĹ™esvÄ›dÄŤovali diváky, Ĺľe jeĹľdÄ›nĂ­ autem je ekonomiÄŤtÄ›jší neĹľ vlakem, konala se v LondĂ˝nÄ› manifestace iniciativy VraĹĄte nám ulice. BritovĂ© protestujĂ­ proti nadmÄ›rnĂ©mu automobilovĂ©mu provozu ve mÄ›stech, ulicemi se uĹľ nedá ani chodit, nedá se na nich dĂ˝chat. Jdu-li z praĹľskĂ©ho Karlova námÄ›stĂ­ nahoru Ĺ˝itnou, takĂ© se mi chce volat, aby mi tu ulici vrátili, ale myšlenku rychle zapudĂ­m, abych se zase neocitl spolu s ekology na seznamu extremistĹŻ. (…) Nevolám po rušenĂ­ silnic a aut, pokud budou mĂ­t katalyzátory. PĹ™imlouvám se jen za reformu daňovĂ©ho systĂ©mu, aby si podnikatelĂ© nezahrnovali účty za projetĂ˝ benzĂ­n do nákladĹŻ, takĹľe pojĂ­ĹľdÄ›nĂ­ po mÄ›stÄ› jim pĹ™ijde levnÄ›ji neĹľ hromadná doprava. O tĂ©to absurdnosti (…) museli rozhodnout lidĂ© jako JeĹľek a Klaus. Z nelásky k Ĺľelezničářům, nebo k vláčkĹŻm, kvĹŻli kterĂ˝m musejĂ­ na pĹ™ejezdu ÄŤekat. Ze snu o krajinÄ›, rozjeĹľdÄ›nĂ© tiráky z celĂ© Evropy. TechnokratĂ© bez Ăşcty k Ĺľivotu a tradicĂ­m. (…)
U Ĺľeleznic ještÄ› zĹŻstaneme, ale pĹ™esuneme se do sousednĂ­ho NÄ›mecka. MF Dnes informovala 3. dubna o plánech na rušenĂ­ nÄ›meckĂ˝ch tratĂ­. PřísnÄ› utajovanĂ˝ plán na zrušenĂ­ jednotlivĂ˝ch ĹľelezniÄŤnĂ­ch spojĹŻ unikl v tÄ›chto dnech na veĹ™ejnost. (…) ÄŚtvrtina všech ĹľelezniÄŤnĂ­ch tratĂ­ v Bavorsku má bĂ˝t zrušena, prohlásil poslanec Strany zelenĂ˝ch ve SpolkovĂ©m snÄ›mu Albert Schmidt a dodal, Ĺľe se redukce dotknou i spojenĂ­ mezi tak velkĂ˝mi mÄ›sty, jako jsou Řezno a Ingolstadt. Minulosti má vbrzku patĹ™it i traĹĄ do bavorskĂ© Ĺ˝eleznĂ© Rudy, nacházejĂ­cĂ­ se přímo na hranici s ÄŚeskou republikou. ,To, co chystá nÄ›mecká dráha, je dopravnĂ­ a ekologická katastrofa, Ĺ™ekl Schmidt.
PĹ™enesme pozornost od Ĺľeleznic k TemelĂ­nu. Na zpoĹľdÄ›nĂ­ a zdraĹľenĂ­ jeho vĂ˝stavby reagoval v komentáři na Medea serveru (http://www.medea.cz) Jiří FranÄ›k. Ministr prĹŻmyslu a obchodu VladimĂ­r DlouhĂ˝ pro nás vÄŤera mÄ›l dvÄ› zprávy. (…) Jednu dobrou a jednu špatnou. A jak uĹľ je zvykem, zaÄŤneme tou špatnou: vĂ˝stavba TemelĂ­na se opÄ›t prodlouží (o rok) a opÄ›t prodraží (o 7 miliard). Pan ministr to zbyteÄŤnÄ› nerozebĂ­ral, ostatnÄ› nenĂ­ ani proÄŤ. UĹľ jsme si zvykli, Ĺľe se to s TemelĂ­nem má jako s hyperbolou, která se stále a pořád a furt blíží k ose, ale mĹŻĹľete ji natahovat donekoneÄŤna, nikdy se jĂ­ nedotkne, věčnÄ› kousilĂ­nek chybĂ­. Pokud snad jednou TemelĂ­n opravdu zaÄŤne pracovat, budeme to asi vnĂ­mat jako neblahĂ˝ konec jednĂ© hezkĂ© tradice. BuÄŹme však optimisty, ÄŚEZ do tĂ© doby vymyslĂ­ jistÄ› nÄ›jakou novou fintu, jak donekoneÄŤna dojit státnĂ­ rozpoÄŤet a tahat za fusekli nesvĂ©právnou vládu.
Pojďme na Slovensko, a to ke sporu o vodní dílo Gabčíkovo. Deník Sme se 17. dubna zabýval otázkou, jaký vliv má tato přehrada na životní prostředí.
Zástancovia vodnĂ©ho diela za kaĹľdĂş cenu oznaÄŤujĂş pĂ´vodnĂ˝ projekt GabÄŤĂ­kova i jeho variantne dokonÄŤenie za ekologickĂş stavbu. PodÄľa vĂ˝sledkov odbornĂ­kov z komisie PredsednĂ­ctva Slovenskej akadĂ©mie vied pre ĹľivotnĂ© prostredie to však nie je jednoznaÄŤnĂ©. Je zrejmĂ© a dokázanĂ©, Ĺľe naprĂ­klad trojuholnĂ­k medzi ÄŚunovom, Dobrohošťou a starĂ˝m korytom Dunaja postupne vyschne, rovnako sa oÄŤakáva vysychanie pomerne širokĂ©ho pasu stromov pri Äľavom brehu starĂ©ho Dunaja. PodÄľa nich je však diskutabilne, ÄŤi je to škoda z hÄľadiska ĹľivotnĂ©ho prostredia, alebo nie - zaklesnutie dna Dunaja totiĹľ pĂ´sobilo na zmenu fauny i flĂłry v oblasti tridsaĹĄ rokov, novy vodnĂ˝ reĹľim v niektorĂ˝ch ÄŤastiach navracia pĂ´vodnĂ˝ stav, v inĂ˝ch konzervuje vĂ˝voj poslednĂ˝ch desaĹĄroÄŤĂ­ a niekde vytvára celkom novu situáciu. Stanovisko citovanej komisie k hodnoteniu vplyvu na ĹľivotnĂ© prostredie je rezervovane - pokladá pat rokov za relatĂ­vne dlhy ÄŤas, no zároveň za termĂ­n, v ktorom nemoĹľno vylúčiĹĄ neÄŤakanĂ© prekvapenia. Kritici stavby naopak tvrdia, Ĺľe znaÄŤná ÄŤasĹĄ záverov sa robĂ­ na základe nepresnĂ˝ch Ăşdajov - podÄľa ochranárov sa jednoducho na verejnosĹĄ nedostanĂş vĂ˝sledky z tĂ˝ch monitorovacĂ­ch miest, ktorĂ© by o stavbe mohli vypovedaĹĄ negatĂ­vne. (dek)

Brentspar

Na snímku je zachyceno obsazování plošiny pro těžbu ropy ze dna moře aktivisty Greenpeace. Takovéto akce však možná budou patřit minulosti - Greenpeace si prostě koupí celé moře. Tak by se dal velmi zjednodušeně interpretovat článek z britských The Times z 26. března. Ten informuje o překvapivém rozhodnutí organizace Greenpeace přihlásit se do konkursu britské vlády na využití 22 000 čtverečních mil ropných polí severně od Shetlandských ostrovů. Greenpeace zde nechce na rozdíl od ostatních zájemců těžit ropu, ale počítat velryby a delfíny. Organizace chce tímto způsobem omezit využívání fosilních paliv, které narušují rovnováhu zemského klimatu. Ropný průmysl podle Timesů nebyl touto akcí Greenpeace pobaven. Foto: Greenpeace