Jiřà SkalickĂ˝ byl sice jmenován do úřadu jiĹľ 4. ÄŤervence, pĹ™ĂleĹľitost projevit se v praxi však zatĂm pĹ™Ăliš nemÄ›l. Pro budoucĂ hodnocenĂ jeho ministrovánĂ (vĹľdyĹĄ pĹ™edÄŤasnĂ© volby mohou pĹ™ijĂt, ani se nenadÄ›jeme) je urÄŤitÄ› uĹľiteÄŤnĂ© shrnout, s jakĂ˝mi plány do úřadu nastupoval. NeĹľ mu však (ve formÄ› vĂ˝bÄ›ru z novinovĂ˝ch rozhovorĹŻ) dáme slovo, podĂvejme se, co si o svĂ©m pĹŻsobenĂ myslĂ jeho pĹ™edchĹŻdce.
František Benda v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes 15. ÄŤervence mj. prohlásil: KdyĹľ jsem pĹ™ed ÄŤtyĹ™mi lety nastoupil do funkce, velmi rychle jsem pochopil, Ĺľe bude velkĂ˝m ĂşspÄ›chem, podaĹ™Ă-li se mi zabránit likvidaci ministerstva. NesmlouvavĂ˝m signálem tohoto Ăşmyslu byl premiĂ©rem iniciovanĂ˝ a parlamentem schválenĂ˝ pĹ™esun kompetence ĂşzemnĂho plánovánĂ na ministerstvo hospodářstvĂ. Stalo se to hned v prvnĂch mÄ›sĂcĂch mĂ©ho funkÄŤnĂho obdobĂ. (…) Tato má ,prohra' mÄ› pĹ™ivedla k rozhodnutĂ, Ĺľe musĂm vynaloĹľit veškerĂ© ĂşsilĂ k tomu, aby ekologická politika nespoÄŤĂvala pouze na jednom ministerstvu. (…) PrvnĂ verzi ekologickĂ© politiky jsem pĹ™edloĹľil v srpnu 1992 a koneÄŤnĂ˝ dokument byl vládou pĹ™ijat pĹ™ed rokem. (…) Podstata politiky, o niĹľ jsem usiloval, je v tom, Ĺľe vymezuje a omezuje funkce státu pouze na jeho nezastupitelnou Ăşlohu a zároveĹ zavádĂ trĹľnĂ nástroje, jako je uplatĹovánĂ principu zneÄŤišťovatel platĂ. PĹ™i prosazovánĂ tĂ©to politiky jsem se ale pohyboval mezi dvÄ›ma protichĹŻdnĂ˝mi extrĂ©mnĂmi tlaky a z váhavosti mÄ› obviĹovali ti, kteřà vidÄ›li, Ĺľe se neklonĂm k jednĂ© ÄŤi druhĂ© stranÄ›. (…) Ti prvnĂ poĹľadujĂ, aby ministerstvo mÄ›lo rozsáhlĂ© kompetence, ti druzĂ, k nimĹľ se hlásil a hlásĂ i Václav Klaus, by nejradÄ›ji žádnĂ© ministerstvo ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ nemÄ›li.
Ĺada BendovĂ˝ch kritikĹŻ by patrnÄ› namĂtla, Ĺľe s vĂ˝jimkou ozonovĂ©ho zákona MĹ˝P žádnĂ© ekonomickĂ© nástroje neprosadilo a Ĺľe Benda svou personálnĂ politikou pĹ™ivedl MĹ˝P tĂ©měř vniveÄŤ.
Jeho nástupce ministerstvo podle svĂ˝ch slov pĹ™ivĂ©st k zániku nehodlá. V LidovĂ˝ch novin z 10. ÄŤervence prohlásil, Ĺľe tato zemÄ› bude takovĂ˝to úřad potĹ™ebovat vĹľdy. A jde spĂše o to, dát mu patĹ™iÄŤnĂ© postavenĂ a respekt.
Jak na to? Jiřà SkalickĂ˝ se v rozhovoru pro SvobodnĂ© slovo 31. ÄŤervence pĹ™ihlásil k dokumentu StátnĂ politika ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ, schválenĂ©mu minulou vládou:
Tento ĂştlĂ˝ materiál povaĹľuji za kvalitnĂ a musĂm Ĺ™Ăct, Ĺľe máme-li realizovat vÄ›tšinu ĂşkolĹŻ v nÄ›m obsaĹľenĂ˝ch, budeme mĂt zatracenÄ› dost práce. TĂm ale nechci vylouÄŤit, Ĺľe by nemÄ›l bĂ˝t pravidelnÄ› aktualizován. RozhodnÄ› jej neberu jako nemÄ›nnĂ© dogma a takĂ© si nemyslĂm, Ĺľe obsahuje vše, co by mÄ›l. Jako vĂ˝chodisko pro nejbližšà obdobĂ skĂ˝tá bezesporu dostateÄŤnĂ˝ fundament.
V jiĹľ zmĂnÄ›nĂ©m rozhovoru s LidovĂ˝mi novinami se ministr vyslovil i ke vztahu s ekologickĂ˝mi iniciativami: OdmĂtám jakĂ©koli paušalizujĂcĂ hodnocenĂ. V ÄŤinnosti ekologickĂ˝ch iniciativ nacházĂm mnoho respektuhodnĂ©ho i toho, s ÄŤĂm se prostÄ› nemohu ztotoĹľnit. Troufnu si pĹ™edpovĂdat, Ĺľe mĹŻj dialog s ekologickĂ˝mi iniciativami se bez konfliktĹŻ ÄŤi nedorozumÄ›nĂ neobejde. PĹ™itom si nehodlám zacpávat uši pĹ™ed hlasy z tÄ›chto kruhĹŻ.
Jiřà SkalickĂ˝ je stoupencem ekonomickĂ˝ch nástrojĹŻ. V rozhovoru pro LidovĂ© noviny 12. srpna se vyslovil pro pĹ™echod k ekologickĂ˝m danĂm a obchodovatelnĂ˝m limitĹŻm zneÄŤištÄ›nĂm. Proces však podle nÄ›j musĂ bĂ˝t postupnĂ˝: NesmĂ to bĂ˝t žádná revoluce. UĹľ proto, Ĺľe by to znaÄŤnÄ› znejistilo podnikatelskou sfĂ©ru. (…) Ale pĹ™echod od sankcĂ k trĹľnĂm nástrojĹŻm je trend, kterĂ˝m musĂme jĂt. (…) NechtÄ›l bych tvrdit, Ĺľe máme v souÄŤasnĂ© dobÄ› zcela jasnou pĹ™edstavu, v jakĂ© formÄ›, natoĹľpak v jakĂ˝ch proporcĂch chceme ekologickou daĹ zavĂ©st. Vede se o tom diskuse po celĂ© EvropÄ›, zatĂm nepĹ™Ăliš Ăşspěšná. (…) Rád bych. kdybychom v horizontu tohoto volebnĂho obdobĂ Ĺ™ešenĂ nalezli.
Ekonomika je podle nÄ›j i pĹ™ĂÄŤinou vzrĹŻstajĂcĂ spotĹ™eby elektrickĂ© energie. V LidovĂ˝ch novinách z 14. srpna k tomu Ĺ™ekl: Jádro problĂ©mu je ve zkreslenĂ˝ch cenovĂ˝ch signálech, kterĂ© vznikajĂ regulacĂ cen energiĂ a dotacemi, kterĂ© pro rĹŻznĂ© spotĹ™ebitele stanovĂ rĹŻznĂ© cenovĂ© hladiny. ZásadnĂ Ĺ™ešenĂ vidĂm v odvaze k radikálnĂ deregulaci, abychom pĹ™estali veĹ™ejnost balamutit domnÄ›nkou, Ĺľe elektĹ™ina a plyn budou vĹľdy tak levnĂ© jako teÄŹ. A abychom postupnÄ› dokázali zahrnout do cen energiĂ všechny náklady, i ty, kterĂ© majĂ povahu pozdÄ›jšĂch negativnĂch dopadĹŻ na ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ. Bude to postupnĂ˝ proces (…) JedinÄ› tak zastavĂme dramatickĂ˝ nárĹŻst spotĹ™eby elektrickĂ© energie, která je zpĹŻsobena pĹ™edevšĂm pĹ™Ămotopy. DĂky tomu zastavĂme i diskuse o potĹ™ebÄ› budovat novĂ© a novĂ© elektrárny, poškozujĂcĂ ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ.
BĂ˝valĂ˝ ministr ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ se dnes ucházĂ ve strakonickĂ©m obvodu o senátorskĂ© mĂsto.
Foto: archĂv