Monitor


Mexické matky protestují proti smogu

MEXICO CITY - Matky požadující přísnější opatření proti smogu v hlavním městě Mexika nasadily svým dětem plynové masky a na invalidních vozíčcích je dovezly na hlavní náměstí v Mexico City. Tento protest vyjádřil pocity mnohých, když jeho účastnice vztyčily transparenty mexické Zelené ekologické strany: „Požadujeme čistý vzduch“.
Motoristé zpomalovali, aby si prohlédli tuto poněkud neobvyklou akci, která následovala po rekordním smogovém poplachu z minulého týdne. 40 procent automobilů - dvakrát více než obyčejně - mělo zakázán vjezd do města.
Děti, oblečené v bílém, hrály oběti smogu. Jeden z transparentů hlásal „Více než milión dětí postiženo smogem“, což je číslo, které budou jistě kritici zpochybňovat.
„Mé dítě při smogu silně kašle“, stěžuje si jedna z demonstrantek, Ana Laura Luna, žena v domácnosti. Její bratr Sergio Luna, třiatřicetiletý řidič autobusu, říká, že ucítil smog ihned po vyjetí na svou trasu. „Potřebujeme důraznější vládní opatření, která by zastavila výstavbu dálnic, abychom uchránili naši zeleň“, dodává.
Chladný vítr o víkendu ukončil smogový poplach. V neděli tak všechna auta po pěti dnech opět mohla křižovat hlavní město. Vzduch byl v pondělí ráno opět neuspokojivý, ale do odpoledně vítr opět většinu znečištění rozfoukal.
Ale protestující soudí, že obyvatelé Mexico City by neměli být závislí rozmarech počasí. A mnoho lidí míjejících jejich demonstraci jim vyjádřilo podporu. „Je strašné, jak tu žijeme. Moje děti jsou hodně nemocné a kdo ví, co vdechují“, řekla žena se dvěma dcerami ve věku 2 a 6 let, která se představila pouze jako Silvia.
Armando Rosales, další obyvatel Mexico City, je přesvědčen, že korupce, například úplatky inspektorům kontrolujícím továrny a automobily, je jádrem problému. „Dokud se nevypořádáme s korupcí, znečištění bude pokračovat“, říká Rosales. Úřady však tvrdí, že inspektoři jsou pod přísným dohledem.
Vláda ve své reakci na protesty opakovaně zdůraznila, že uplatňuje energická opatření proti smogu. Omezuje výstavbu nových silnic a emise z továrních komínů, při smogovém poplachu se snaží udržet děti doma a zabránit autům v jízdě. Vláda se také snaží najít méně znečišťující druhy benzínu.
V Mexickém údolí je velká koncentrace továren, 20 miliónů obyvatel a 4,5 miliónu vozidel. Vzduch v Mexico City je tak znečištěný, že způsobuje dlouhodobé plicní problémy. Návštěvníci si často stěžují na bodání v očích a pálení v krku. Jejich potíže ještě zhoršuje skutečnost, že Mexico City leží 7325 stop [cca 2200 metrů] nad mořem, kde se již nedostává kyslíku.
Mrakodrapy zde často mizí v žluto-zelené vrstvě ozónu, oxidu uhelnatého, oxidu siřičitého a prachu. Sopky obklopující hlavní město jsou viditelné pouze několik dnů v roce.
Vzduch byl v neděli tak čistý, že titulek na první straně novin Reforma zněl „Oblačno a čisto“.
(The Washington Post, 4. listopadu)