Vyšlo, vychází, vyjde


Seznamte se s ozonosférou

Seznamte se, prosím, s ozónosférou, jakoby vybízela nová publikace nakladatelství Vesmír a MŽP ČR s názvem „Ozónová vrstva Země”. Publikace je sborníkem článků, studií, ba snad i esejů na téma člověk a „jeho” ozónosféra.

Pojetí a charakter jednotlivých příspěvků je často velice rozdílný. Celý sborník editoval ing. Erich Lippert z Ministerstva životního prostředí a jeho články čtenáři odpoví na zásadní otázky typu: Co je to ozón? Jak ozón ve stratosféře vzniká a proč nyní mizí? Tedy články páně editorovy reprezentují onu technickou, chemickou a fyzikální tvář „Ozónové vrstvy Země”. Na druhé straně je tu ovšem i zamyšlení Jana Kellera nad společenskými důsledky destrukce ozónové vrstvy. Do sborníku přispěli také např. Václav Cílek (Akademie věd ČR), Daniel Vondrouš (Hnutí Duha) nebo vloni zesnulý Josef Vavroušek (Univerzita Karlova) a mnozí další.

Tedy kniha vhodná snad pro každého, kdo se chce dozvědět o  co vlastně v problému ozónových „děr” jde, ale bezesporu i pro ty, kdo mají za to, že vědí, o co kráčí. Tato publikace jim ukáže, že se ještě stále mají co dozvědět.
Jakub Kašpar
Erich Lippert a spol.:Ozonová vrstva Země. Vesmír a MŽP ČR, Praha 1995. Doporučená cena 84 Kč.