„Darwinistická evoluÄŤnĂ teorie nenĂ z vÄ›deckĂ©ho hlediska o nic moc pĹ™esvÄ›dÄŤivÄ›jšà neĹľ názor, Ĺľe pĹ™Ărodu i ÄŤlovÄ›ka stvoĹ™il BĹŻh.“ Tak by se asi struÄŤnÄ› dal shrnout obsah knihy Phillipa E. Johnsona Spor o Darwina. Autor, americkĂ˝ vysokoškolskĂ˝ teoretik práva, se pokoušà argumenty evolucionistĹŻ rozebrat z hlediska pĹ™ĂsnĂ© logiky a vÄ›deckosti. ZdĹŻrazĹuje, Ĺľe o evoluci toho vĂme mnohem mĂ©nÄ›, neĹľ se obecnÄ› ve školách tvrdĂ. NapĹ™Ăklad nevĂme, jak mohly vzniknout tak sloĹľitĂ© soustavy orgánĹŻ rostlin a ĹľivoÄŤichĹŻ. Nebyla podle nÄ›j nikdy dokázána moc pĹ™ĂrodnĂho vĂ˝bÄ›ru pĹ™i vzniku novĂ˝ch druhĹŻ. Nemáme pro evoluÄŤnĂ teorii v podstatÄ› ani žádnĂ© fosilnĂ dĹŻkazy - druhy se jevĂ spĂše jako stabilnĂ a nemÄ›nnĂ©. Mnoho hypotĂ©z darwinismu podle Johnsona neobstojĂ ani pĹ™ed jednoduchou logikou. I samo ĂşstĹ™ednĂ pojetĂ pĹ™ĂrodnĂho vĂ˝bÄ›ru jako pĹ™eĹľĂvánĂ tÄ›ch nejlĂ©pe pĹ™izpĹŻsobenĂ˝ch je tautologie. NavĂc pĹ™ednĂ neodarwinistĂ© vystupujĂ spĂše jako hlasatelĂ© novĂ©ho náboĹľenstvĂ a mĂsto zaplĹovánĂ mezer v hypotĂ©zách a racionálnĂm argumentovánĂ se vÄ›nujĂ zesměšĹovánĂ protivnĂkĹŻ. VeškerĂ© dĹŻkazy proti evoluci jsou jimi vykládány právÄ› jako jejĂ potvrzenĂ.
Johnson na rozdĂl od mnoha vÄ›dcĹŻ skuteÄŤnÄ› dobĹ™e argumentuje a jeho rĂ©torickĂ© schopnosti jsou velikĂ©. A to je právÄ› ten problĂ©m - autor má pravdu tam, kde vyÄŤĂtá evolucionistĹŻm urÄŤitĂ˝ fundamentalismus a logickĂ© mezery v teorii. Ale marná sláva, teorie pĹ™ĂrodnĂho vĂ˝bÄ›ru je stále pro vysvÄ›tlenĂ jevĹŻ v pĹ™ĂrodÄ› pouĹľitelnÄ›jšà neĹľ kreacionismus (tj. názor, Ĺľe pĹ™Ărodu stvoĹ™ila nÄ›jaká vyššà bytost). Jsou-li v evoluÄŤnĂ teorii bĂlá mĂsta, která ani sám Darwin nezakrĂ˝val, neznamená to pĹ™ece nutnÄ› oprávnÄ›nost kreacionismu (lamarckistickĂ© pojetĂ evoluce Johnson pomĂjĂ).
Kniha nenĂ ani tak zajĂmavá pro nÄ›jaká pĹ™evratná biologická zjištÄ›nĂ, jako spĂš pro poukaz na skuteÄŤnost, Ĺľe vÄ›deckĂ© názory nejsou nic definitivnĂho, byĹĄ jsou tak ve školách ÄŤasto pĹ™edkládány a logika a zásady vÄ›deckĂ© argumentace by mÄ›ly platit pro kaĹľdĂ©ho, pĹ™edevšĂm pro vÄ›dce samĂ©.
Phillip E. Johnson: Spor o Darwina; Praha, Návrat domů 1996. Cena 190,- Kč.
![]()
Infoterra je název jednĂ© ze základnĂch informaÄŤnĂch sluĹľeb Programu SpojenĂ˝ch národĹŻ pro ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ (UNEP) a takĂ© jednĂ© z nejvyuĹľĂvanÄ›jšĂch diskusnĂch skupin (tzv. listservery) na tĂ©ma informaÄŤnĂ zdroje v ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ, globálnĂ problĂ©my a vĹŻbec vše o environmentalistice v globálnĂm kontextu.
Listservery mĹŻĹľe vyuĹľĂvat kdokoliv, kdo má pĹ™Ăstup k elektronickĂ© poštÄ›. Do tĂ© vám po objednánĂ sluĹľby (která je bezplatná) zaÄŤnou dennÄ› chodit všechny zprávy (dennÄ› kolem deseti - patnácti, pĹ™evážnÄ› v angliÄŤtinÄ›), kterĂ© odeslal kterĂ˝koliv z dalšĂch odbÄ›ratelĹŻ Infoterra, rozmĂstÄ›nĂ˝ch po celĂ©m svÄ›tÄ›. Naopak to, co pošlete vy (dotaz, informaci) dostanou všichni ostatnĂ uĹľivatelĂ© diskusnĂ skupiny. PĹ™ĂspÄ›vky do Infoterry jsou rĹŻznĂ©- od dotazĹŻ typu „Kde jsou na Internetu nÄ›jakĂ© návody a techniky na ekologickou vĂ˝chovu“, pĹ™es „Hledám nÄ›jakĂ©ho odbornĂka, kterĂ˝ se vyzná v problĂ©mu kontaminace PCB“, aĹľ po konkrĂ©tnĂ zprávy, jako napĹ™. „VládnĂ politika vĂ˝stavby vÄ›trnĂ˝ch elektráren v Indii“, ÄŤi „VĂ˝zkum pĹ™ĂrodnĂch léčiv u jihoamerickĂ©ho kmene Joruba“.
Chcete-li se i vy do této diskusnà skupiny přihlásit, postupujte následovně:
Pošlete e-mailem na adresu majordomo@cedar.univie.ac.at zprávu ve zněnà „subscribe infoterra + vaše e-mailová adresa“.
Obratem byste mÄ›li dostat potvrzujĂcĂ odpověď od dotázanĂ©ho listerveru s dalšĂmi instrukcemi. Pak uĹľ se mĹŻĹľete těšit na hromadu zpráv, která bude dennÄ› zavalovat vaši poštu. PĹ™eji pĹ™ĂjemnĂ© ÄŤtenĂ!
Josef Marek: Obec, veĹ™ejnost a rozhodovánĂ o ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ; Praha, PraĹľskĂ© ekologickĂ© centrum 1996. PrĹŻvodce obcĂ a obÄŤanĹŻ nejen ve sporech v oblasti ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ.Naše globálnĂ sousedstvĂ; Praha, Rada pro mezinárodnĂ vztahy 1997. Zpráva Komise pro globálnĂ Ĺ™ĂzenĂ o stavu, situaci a trendech ve svÄ›tÄ›.
Tomáš Ĺ krdlant: Demokracie pĹ™Ărody; Praha, OriginálnĂ Videojournal 1996. FilozofujĂcĂ esej o vztahu ÄŤlovÄ›ka a jeho krajiny.
Zákon ÄŤ. 13/1997 Sb. o pozemnĂch komunikacĂch.
Zákon ÄŤ. 16/1997 Sb. o podmĂnkách dovozu a vĂ˝vozu ohroĹľenĂ˝ch druhĹŻ volnÄ› ĹľijĂcĂch ĹľivoÄŤichĹŻ a planÄ› rostoucĂch rostlin a dalšĂch opatĹ™enĂch k ochranÄ› tÄ›chto druhĹŻ a o zmÄ›nÄ› a doplnÄ›nĂ zákona ÄŚNR ÄŤ. 114/1992 Sb., o ochranÄ› pĹ™Ărody a krajiny, ve znÄ›nĂ pozdÄ›jšĂch pĹ™edpisĹŻ.
Vyhláška ÄŤ. 17/1997 Sb. MĹ˝P ÄŚR, kterou se vyhlašuje národnĂ pĹ™ĂrodnĂ rezervace Ransko a stanovĂ jejĂ bližšà ochrannĂ© podmĂnky.
Z VÄ›stnĂku MĹ˝P ÄŚR
Instrukce ÄŤ. j. OOLP/1209/93 MĹ˝P ÄŚR ze dne 26. 11. 1993 o mysliveckĂ©m hospodaĹ™enĂ na ĂşzemĂ národnĂch parkĹŻ se zmÄ›nami a doplĹky k 1. 10. 1996.
Instrukce ÄŤ. j. OOLP/145/96 MĹ˝P ÄŚR ze dne 1. 10. 1996 o rybářskĂ©m hospodaĹ™enĂ na ĂşzemĂ národnĂch parkĹŻ ÄŚR.
Směrnice č. 05-96 s požadavky pro propůjčenà ochranné známky Ekologicky šetrný výrobek: Teplovodnà kotle na plynná paliva vybavené atmosférickým hořákem.
SmÄ›rnice ÄŤ. 06-96 s poĹľadavky pro propĹŻjÄŤenĂ ochrannĂ© známky Ekologicky šetrnĂ˝ vĂ˝robek: TeplovodnĂ kotle na plynná paliva vybavenĂ© hořákem s nucenĂ˝m pĹ™Ăvodem spalovacĂho vzduchu.
Směrnice č. 16-96s požadavky pro propůjčenà ochranné známky Ekologicky šetrný výrobek: Světlé a tmavé infrazářiče na plynná paliva.