BrnÄ›nská PoslednĂ generace vydala knĂĹľku Heleny Norberg - HodgeovĂ© DávnĂ© budoucnosti (viz anotaci v minulĂ©m ÄŤĂsle EkoListu). Autorka je antropoloĹľka, která se vydala na začátku sedmdesátĂ˝ch let do jednĂ© z částĂ Tibetu, do Ladaku. PĹŻvodnÄ› navštĂvila toto malĂ© ĂşzemĂ v rámci svĂ©ho folkloristickĂ©ho vĂ˝zkumu, aby se zde mimo jinĂ© pokusila zachytit a zachovat pĹŻvodnĂ domorodĂ˝ jazyk. V Ladaku zĹŻstala nakonec šestnáct let a dĂky tomu nám dnes mohla pĹ™edat svoje svÄ›dectvĂ.
Ladak potkal podobnĂ˝ osud jako vÄ›tšinu mimoevropskĂ˝ch oblastĂ, kam zamĂĹ™ila na svĂ©m vĂtÄ›znĂ©m taĹľenĂ agresivnĂ a lákavá euroamerická kultura. To, co je na tĂ©to knĂĹľce podle mĂ©ho obzvlášť cennĂ©, je právÄ› lĂÄŤenĂ onoho procesu akulturace, tedy >>seĹľránĂ<< menšà a slabšà kultury kulturou vÄ›tšà a dravÄ›jšĂ. Autorka popisuje nejen jeho prĹŻbÄ›h, ale i jeho bezprostĹ™ednĂ dĹŻsledky. MladĂ LadaÄŤanĂ© jsou konfrontováni nejprve s bohatĂ˝mi turisty, kteřà nemusĂ nic dÄ›lat, jen chodĂ po horách a rozhazujĂ zdánlivÄ› nekoneÄŤnĂ© mnoĹľstvĂ svĂ˝ch dolarĹŻ. PoslĂ©ze se stĹ™etávájĂ tvářà v tvář s masovou kulturou (americkĂ© akÄŤnĂ filmy, televize). PostupnÄ› zĂskávajĂ stále silnÄ›jšà dojem, Ĺľe civilizace, z nĂĹľ vzešli, vlastnÄ› žádnou civilizacĂ nenĂ, Ĺľe spoÄŤĂvá jen v neskuteÄŤnĂ© dĹ™inÄ› na neĂşrodnĂ˝ch polĂÄŤkách v kaĹľdou moĹľnou i nemoĹľnou dobu. ChtÄ›jĂ se podobat svĂ˝m bezstarostnĂ˝m „vrstevnĂkĹŻm z Beverly Hills 90210“ a za svoji vlastnĂ kulturu se zaÄŤĂnajĂ stydÄ›t. Jeden mĹŻj pĹ™Ătel, fotograf, kterĂ˝ pracoval v sedmdesátĂ˝ch letech s rĂłmskĂ˝mi dÄ›tmi, tomu Ĺ™Ăkal, Ĺľe tÄ›mto „mladĂ˝m vyhasly typickĂ© ohnĂÄŤky v jejich oÄŤĂch“. Ve dvou tĹ™etinách knihy má ÄŤtenář nezvratitelnĂ˝ dojem, Ĺľe právÄ› o to tu jde, Ĺľe naše kultura plnĂ roli jakĂ˝chsi hasiÄŤĹŻ. ProblĂ©m je právÄ› v tom, Ĺľe hasĂ ohnĂÄŤky, od nichĹľ bychom si dále chtÄ›li ohĹ™Ăvat svĂ© ruce, zmrzlĂ© nudnou šedĂ našeho všednĂho trĹľnĂho Ĺľivota.
Norberg - Hodgeová nastiĹuje urÄŤitĂ© Ĺ™ešenĂ typu svĂ©ho Projektu Ladak. Projekt Ladak se snažà zabránit „hasiÄŤĹŻm“ v jejich práci tĂm, Ĺľe „pĹ™ilĂ©vá oleje do ohně“. Tedy Ĺ™eÄŤeno jasnÄ›ji, tĂm, Ĺľe se snažà vrátit novĂ© generaci LadaÄŤanĹŻ Ăşctu k rodnĂ© tradici a zaloĹľit na tom obrat v celkovĂ©m trendu, kterĂ˝ směřuje takĹ™ka k samotnĂ© likvidaci tĂ©to nativnĂ kultury. Nesnažà se nijak „vrátit kolo dÄ›jin“, nesnažà se jaksi svrchu diktovat, co je správnĂ©. DobrĂ˝m pĹ™Ăkladem je vydávánĂ uÄŤebnic pro ladackĂ© dÄ›ti, kterĂ© by respektovaly specifiÄŤnost mĂsta urÄŤenĂ - aby dÄ›ti nemusely poÄŤĂtat Ăşhel náklonu šikmĂ© věže v Pise, ale aby se uÄŤily to, co je jim blĂzkĂ©, pĹ™edstavitelnĂ© a co mohou ve svĂ© zemi účelnÄ› vyuĹľĂt.
Projekt Ladak je nespornÄ› ÄŤinem pĹ™ĂkladnĂ˝m a propracovanĂ˝m. PĹ™esto i po pĹ™eÄŤtenĂ celĂ© knĂĹľky ve mnÄ› zĹŻstává ten nepĹ™ĂjemnĂ˝ pocit, Ĺľe se to totiĹľ „nedá zastavit“ a i poslednĂ ohnĂÄŤky oÄŤĂ na tĂ©to zcivilizovanĂ© planetÄ› uĹľ brzy zaniknou. MyslĂm, Ĺľe pro to varovánĂ (jeĹľ je zároveĹ varovánĂm i pro právÄ› transformovanou stĹ™ednĂ Evropu) stojĂ za to DávnĂ© budoucnosti ÄŤĂst (takĹ™ka povinnÄ›).
Jakub Kašpar
Norberg - Hodge, Helena: Dávné budoucnosti. Poslednà generace, Brno 1996. 177 s. 109 Kč.
PĹ™edstavujeme vám novĂ˝ seriál, ve kterĂ©m vás budeme seznamovat s moĹľná ponÄ›kud netradiÄŤnĂmi zdoji informacĂ o ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ. Je pravda, Ĺľe k Internetu vÄ›tšina obyvatel našà zemÄ› dosud pĹ™Ăstup nemá. Lze však oÄŤekávat, Ĺľe poÄŤet uĹľivatelĹŻ bude stále vzrĹŻstat. K Internetu majĂ (alespoĹ teoreticky) pĹ™Ăstup vysokoškolštĂ studenti, Internet se šĂřà mezi stĹ™ednĂmi školami, nevládnĂmi organizacemi i firmami.
Na Internetu je moĹľnĂ© nalĂ©zt neuvěřitelnĂ© mnoĹľstvĂ balastu a nesmyslĹŻ. Na druhou stranu i neuvěřitelnĂ© mnoĹľstvĂ zajĂmavĂ˝ch informacĂ, mj. o ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ. A právÄ› v tom se vám pokusĂme bĂ˝t prĹŻvodci.
Econnect
PatrnÄ› nejdĹŻleĹľitÄ›jšà sbĂrkou informacĂ o ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ v ÄŚeskĂ© republice je WWW server Econnect <http://www.ecn.cz/env/>. CĂlem tohoto serveru je shromáždit maximum informacĂ s environmentálnĂ tĂ©matikou, publikovanĂ˝ch nevládnĂmi organizacemi, podniky i státnĂ správou. VĂ˝sledná sbĂrka by mohla slouĹľit jak k informovánĂ veĹ™ejnosti, tak ke zkvalitnÄ›nĂ práce nevládnĂch organizacĂ.
Server je rozdÄ›len do nÄ›kolika tĂ©matickĂ˝ch skupin a ze zajĂmavĂ˝ch informacĂ na nÄ›m naleznete mj. informace ke kampani Chernobyl no more, seznam farem zapojenĂ˝ch do ekoagroturistiky, komentáře k odpadovĂ©mu zákonu, materiály o Ăşsporách energie, vlivu dopravy na ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ, studii ZelenĂ©ho kruhu o politickĂ˝ch stranách a jejich ekologickĂ˝ch programech, rádce domácĂ ekologie, informaÄŤnĂ stránky vÄ›tšiny vĂ˝znamnĂ˝ch nevládnĂch organizacĂ, kniĹľnĂ nabĂdku Agentury Koniklec a jinĂ© zajĂmavosti.
Na serveru najdete mj. i toto (a jiná) ÄŤĂslo EkoListu.
Pokud vydáváte zajĂmavĂ© publikace, ÄŤlánky, nebo databáze s environmentálnĂ tĂ©matikou, mĹŻĹľete je na server Econnectu poslat a zpĹ™Ăstupnit je tak širšà mnoĹľinÄ› ÄŤtenářů.
O bližšà informace si mĹŻĹľete napsat na adresu <jan.cincera@ecn.cz>, resp. Jan ÄŚinÄŤera, BEZK, MalĂĹ™ská 6, 170 00 Praha 7.
SdÄ›lenĂ ÄŤ. 164/1996 Sb. Ministerstva zahraniÄŤnĂch vÄ›cĂ o sjednánĂ Dohody mezi vládou ÄŚeskĂ© republiky a vládou SpolkovĂ© republiky NÄ›mecko o zĹ™ĂzenĂ turistickĂ˝ch stezek protĂnajĂcĂch státnĂ hranice.
Vyhláška ÄŤ. 173/1996 Sb. Ministerstva prĹŻmyslu a obchodu, kterou se stanovĂ postup pĹ™i vĂ˝konu státnĂ regulace v energetickĂ˝ch odvÄ›tvĂch.
Z VÄ›stnĂku MĹ˝P ÄŚR
Směrnice 13 - 15 MŽP ČR s požadavky pro propůjčenà ochranné známky ekologicky šetrný výrobek.