Vyšlo, vychází, vyjde


Letem českým biosvětem

Tématická příloha Téčka si opravdu nemohla vybrat příhodnější námět k období dovolených a prázdnin. V čase léta se vyráží na venkov a do přírody a když už tam přičichnout k zemědělství tak jedině k tomu ekologickému. Tak radí cit i rozum, přestože reklama na ekozemědělství zatím zapomíná.

Ekozemědělství a jeho čisté biopotraviny je to, co naše zdraví i naše životní prostředí potřebují jako sůl. Bez chemie, bez postřiků, v souladu s přírodou to jsou základní mota ekozemědělství, které se představuje na šestnácti barevných stranách přílohy Téčka pestrou koláží nejlepších ekofarem českých zemí, rozhovory s populárním osobnostmi, pro něž je žití v souladu s přírodou něčím samozřejmým, nabídkou ekoagroturistiky i nápady jak si sami můžete udělat Klub přátel ekofarem a společně s přáteli přímo z ekofarmy získávat čerstvé a chutné biopotraviny. Všechno povídání, reportáže a pěkné barevné fotky Vás nabudí k otázce Kde si ty biopotraviny koupím? Odpověď je snadná, protože jako příloha Letem českým BIOsvětem je uprostřed vložena velká barevná mapa kde lehce podle barevných kytiček najdete ekofarmy s přímým prodejem bi­ovýpěstků ze dvora a nabídkou ekoagroturistických pobytů, ale také prodejny zdravé výživy, jež vedou sortiment bioproduktů. Navíc přidány jsou i velkoobchodní firmy s biovýživou a několik prvních vlaštovek klubů přátel ekofarem, kde občanskou svépomocí zkouší získávat čerstvé Bio z farem. Vše přehledně s adresami, telefony a konkrétní nabídkou - jen si vybrat.

Články jsou psané lehkou rukou, většinou zkušených novinářů, kteří vědí o čem je řeč. Snad jen grafická úprava je místy poněkud řvavá. Cílem tohoto barevného časopisu není být suchou odbornou publikací o biozemědělství ale spíše malým průvodcem oázami, kde je k přírodě blíž, jak praví podtitul. A to se mu určitě povedlo, aniž by musel ekologicky mentorovat a hrozit zánikem planety. Na to dnes slyší jen hrstka lidí. Letem českým biosvětem zvolilo lákavější a pozitivní nabídku - biopotraviny. Kdo by neměl chuť na loukou vonící mléko od pasoucích se krav, čerstvou zeleninu a ovoce, ze kterého se nemusíme marně snažit smývat nános deseti chemických postřiků, nebo pikantní kozí sýr. A tak to má být, protože dobré příklady táhnou. Zbývá už jen jediné - přečíst si přílohu Téčka Letem českým BIOsvětem a vystartovat k letu směr biopotraviny a ekozemědělství. Let to bude příjemný a pestrý a letenka není vůbec drahá, vždyť nejbližší ekofarmu máte, aniž to třeba víte, třeba právě někde za humny.

Přílohu si můžete objednat na adrese PRO-BIO, Nemocniční 53, p.s. 116, 78701 Šumperk, tel 0649-216609, cena 10 Kč + poštovné.
P. Dostálek, PRO-BIO Šumperk

Životní prostředí na síti

CEDAR (Central European Environmental Data Request Facility http://pan.cedar.univie.ac.at ) je jméno serveru, který buduje rakouské federální ministerstvo životního prostředí. Jak je z názvu patrné, server se snaží informovat o problémech životního prostředí nejen v Rakousku, ale i u jeho sousedů - České republice, Slovensku, Maďarsku, Polsku a dalších zemích.

Kromě textových informací, jako je např. rakouský národní plán pro životní prostředí, nebo informace o veřejném slyšení k výstavbě jaderné elektrárny v Mochovcích zde najdete řadu databází, jako je adresář expertů na environmentální otázky ve střední a východní Evropě, adresář středo- a východoevropských environmentálně orientovaných knihoven, informační systém Dunajského regionu DANUBE. Zajímavá je i spolupráce CEDARu s programem Programu Spojených národů pro životní prostředí (UNEP) INFOTERRA, v rámci kterého můžete (pokud máte výkonný počítač) vstoupit do systému GRID (Global Resources Information Databases), integrujícího několik desítek databází, budovaných UNEPem. Podrobněji vám ovšem o službách této skvělé nabídky nic říci nemohu, neboť vzhledem ke kromobyčejně nepříjemnému uživatelskému rozhraní a katastrofálně pomalé odezvě mého počítače jsem z ní nikdy žádná data nedostal. Pokud bude mít některý ze čtenářů větší štěstí, napište nám o tom do redakce.
Jan Činčera

Přírustky do naší knihovny

Dvorská, Z.: Pomoc prosím! 45 stran. Agentura Koniklec, Praha 1995.
Rady, jak pečovat o nalezené ježky, i veselé příhody s nimi.

Obrázek

Máchal, A.: Špetka dobromysli. 153 stran. Ekocentrum Brno, Brno 1996.
Podtitul Kapitoly z praktické ekologické výchovy vystihuje i obsah.

ČOV '95. 236 stran. REK, Stará Boleslav 1995.
Katalog čistíren odpadních vod, jejich příslušenství, a adresář projektantů.