Zelená domácnost



Pestrá strava-základ zdraví

Jíst střídmě, ale z bohatého stolu. Toto pravidlo zdůrazňují odborníci celého světa zabývající se správnou výživou. Na tiskové konferenci v Praze uspořádané k 50. výročí vzniku Společnosti pro výživu (SPV) a mezinárodního sympozia to uvedl člen SPV Ctibor Perlín.

Průměrná energetická spotřeba v ČR převyšuje fyziologickou potřebu. Do nedávna to bylo podle SPV 3600 kJ, což převyšuje stanovenou hodnotu, v současnosti toto číslo naštěstí poněkud pokleslo. „Výhrady máme i ke skladbě naší stravy, kde energetický podíl tuků kolem 39 procent je daleko vyšší než doporučená dávka, která je stanovena na 30 procent,” dodal C. Perlín. Jak v této souvislosti uvedl pro ČTA člen SPV Jan Ševčík, jestliže v 50. letech bylo v různých věkových skupinách průměrně pět procent obézních dětí, dnes je to například v kategorii dospívajících dívek až 60 procent.

Dvojnásobná je podle lékařů i spotřeba soli a často nepřiměřená i spotřeba alkoholu. Mezi faktory, kterých se nám naopak v potravě nedostává, patří např. vláknina, vitamín C, železo a jod. V uplynulých pěti letech však podle odborníků lze zaznamenat příznivé trendy ve spotřebě potravin. Klesla dříve vysoká spotřeba masa, zlepšila se skladba tuků a mírně stoupla spotřeba ovoce a zeleniny.

Společnost pro výživu vznikla v roce 1945 z podnětu tehdejšího ministerstva výživy. Tehdy měla především informovat spotřebitele a výrobce, jak nejlépe zajistit výživové potřeby válkou vyhladovělého obyvatelstva.
Z. Kolářová, ČTA, 30. 11. 1995

Postavte ptákům budku

Již naší předkové dovedli využívat ptactva k ochraně svých zahrad před škodlivým hmyzem. Cílevědomě lákali ptáky do zahrad prostřednictvím vyvěšených ptačích budek. Vysazovali také živé ploty a keře, jejichž bobulemi si ptáci zpestřovali jídelníček. Získávali tak užitečné pomocníky, kteří neúnavně sbírali různý hmyz, jeho housenky a larvy. Navíc jim ptáci zpěvem zpříjemňovali pobyt a práci na zahradě.

Jediný pár sýkor koňader dokáže v péči o potomstvo pochytat neuvěřitelné množství hmyzu. Většinou hnízdí 2x v roce a za tu dobu spotřebuje denně každá asi 17 gramů larev a housenek, brouků a mušek. Za jeden rok to činí až 75 kg hmyzu z vaší zahrady. Sýkory navíc pečují o ovocné stromy i v zimě. V okolí budky, kde nocují, posbírají 50-70% obalečů jabloňových. Před červivostí tak zachrání až 90 procent plodů. D a l š í ptáci p a k sbírají slimáky, drátovce, komáry, mšice a d a l š í škůdce.

V každé zahradě tedy můžeme získat několik zdatných pomocníků, a to nejen v budkách, které s oblibou obsazují sýkory koňadry, modřinky, rehci domácí i zahradní, brhlíci i neméně užiteční polní vrabci. Volně na stromech a keřích pak také hnízdí pěnkavy, zvonci a zvonohlíci, stehlíci, pěnice černohlavá, pokřovní i hnědokřídlá. Stále je na co se dívat a čemu se divit.

Pokud se chcete obklopit těmito užitečnými pomocníky a ještě nemáte ani jednu budku, je nejvyšší čas se dát do práce. Nevíte-li, jak má být ptačí budka velká, jaký má mít vletový otvor, či jak ji pověsit, pak si napište o podrobný ilustrovaný návod na adresu: MOS - Společnost pro ochranu ptactva, P. O. Box 65, 750 65 Přerov 2. Návod vám bude zaslán zdarma.
Jiří Šafránek, Moravský ornitologický spolek


Seriály:

Elektricky nemusí být úsporně

V novém seriálu bychom vám rádi představili různé „ekologické poradny”. Začínáme poradnou trochu netypickou. Neprovozuje ji žádná chudá ekologická organizace, ale jeden z největších podniků u nás.

Informační a poradenské středisko ČEZ, a. s., v Jungmanově ulici 29 v Praze 1 je otevřeno pro laickou i odbornou veřejnost v pondělí až čtvrtek od 10 do 17 hodin.

Kromě informací o elektrárenské společnosti ČEZ můžete získat informace o cenách a úsporách energie, štítkování (labellingu) spotřebičů, vytápění budov, využití sluneční energie, větrných a malých vodních elektrárnách, energetických zákonech atd. Středisko nabízí konzultace s jednoduchými výpočty na počítači, přednášky o jaderné energetice a obnovitelných zdrojích, pořady z Videotéky úspor energie a vzdělávací program Energie pro každého, užívání knihovny se studovnou a zprostředkování kontaktu na výrobce, prodejce a služby v energetické oblasti.

V prostorách střediska můžete shlédnout didaktickou výstavu energeticky efektivního domu a v druhé části se střídají tématické výstavy s prodejem firem, například Philips (kompaktní zářivky), nebo JME, s. r. o., (domácí a topné spotřebiče).

Cílem střediska kromě poradenské činnosti a zprostředkování kontaktů je podle jednoho z informačních letáků: „výchova uživatelů tepla a elektřiny k hospodaření s nimi a výchova spotřebitele-zákazníka a jeho příprava na jednání s dodavateli elektřiny a projektanty dodavatelských firem”.

Chcete-li si koupit pračku či ledničku a přihlédnout k úsporám energie nebo chcete-li obdobné konkrétní informace, je pro ekologicky a ekonomicky uvažujícího spotřebitele vhodné se zde poradit.

Jako výrobce a dodavatel elektřiny nemá samozřejmě ČEZ zájem na snížení spotřeby elektřiny. Proto jsou v nabídce jeho poradenského střediska vedle úsporných praček i „úsporné” myčky nádobí, sušičky prádla, přímotopné systémy a další spotřebiče. V dalším letáku se dočtete: „Elektrické ohřívače vody jsou nezbytnou součástí plně elektrizované domácnosti...”.

Ale o tom, že by „plně elektrizovaná domácnost”, ve které elektřina myje nádobí i topí, byla skutečně energeticky efektivní, lze patrně s úspěchem pochybovat.
Edita Lehká

Nechci slevu zadarmo

Rozhodli jsme se v rámci propagace k životnímu prostředí relativně šetrné železniční dopravy přinášet pravidelný seriál o možnostech ekonomicky úsporného cestování po tratích jednotlivých železnic.

Začínáme doma, tedy Českými drahami, s. o. Síť ČD je tvořena 9439 km tratí, z toho 2592 km je elektrifikovaných, vlaky staví na 1063 zastávkách a nádražích. Jízdní řád se mění k 1. 6. 1996, nejbližší drobné změny (už třetí) se uskuteční k 21. 1. 1996.

Základní tarifní sazba činí 0,40 Kč/km, od 301 km výše mírně klesá. Jízdné v 1. třídě tvoří 1,5 násobek jízdného ve dvojce. Děti do 6 let jezdí zdarma, děti od 6 do 15 let a důchodci za polovic. Nad 70 let platí zvláštní zvýhodnění. Příplatky se platí pouze na vlaky typu EuroCity/InterCity ve výši 30 Kč, resp. 50 Kč v 1. třídě a musí je zaplatit v podstatě každý v plné výši. V ceně příplatku je zahrnuta i místenka. Pro častější cesty těmito vlaky je možno zakoupit časový příplatek. Při zpoždění vlaku nad 60 minut má cestující právo na jeho vrácení. Za rychlík se vybírá příplatek ve výši 16 Kč pouze od důchodců požívajících z tohoto titulu 50% slevu. Od 1. 4. 1995 poskytují ČD na principu „nechci slevu zadarmo” komerční zvýhodnění pro pravidelné zákazníky (viz dále). Od 1. 1. 1996 je zrušeno žákovské a studentské jízdné. Do budoucna se předpokládá zrušení polovičního jízdného pro důchodce a zavedení tzv. Senior Pasu.

Karta Z

Držitel karty získává 20% slevu z jízdného a 10% slevu na traťové jízdenky bez ohledu na věk. Její použití je výhodné pro cestující od 26 do 60 let, kteří nemají nárok na výhodnější slevy. Karta platí 1 rok a stojí 590 Kč. Zhruba se tedy vyplatí, pokud najezdíte více než 7400 km za rok (ve 2. třídě).

Karta R

Tato sleva je určená pro společné cesty malých skupin o 2-6 účastnících, rozhodně se vyplatí společně cestujícím rodinám. Do karty se může zapsat 2-6 osob, kterým je při společné cestě minimálně 2 zapsaných osob poskytována následující sleva v závislosti na věku: do 15 let 60%, do 26 let 50% a pro starší 26 let 20% z ceny jízdného. Roční karta R stojí 890 Kč.
Richard Bejlek