Stará televize, rádio i walkman jsou pro pĹ™Ărodu velice rizikovĂ˝m odpadem
KdyĹľ dosloužà starĂ˝ televiznĂ nebo rozhlasovĂ˝ pĹ™ijĂmaÄŤ, nevĂme vÄ›tšinou, co s nĂm. PĹ™itom se takovĂ˝ pĹ™Ăstroj mĹŻĹľe stát nebezpeÄŤnĂ˝m odpadem. NadÄ›jnĂ˝ projekt vznikl v UherskĂ©m Hradišti.
Ve stĹ™edu 29. ledna na pĹŻdÄ› Parlamentu probÄ›hla tisková beseda na tĂ©ma Likvidace elektronickĂ©ho odpadu s J. Brabcem, F. RyšavĂ˝m a J. Nesvadbou, autory projektu Kam s nĂm, ocenÄ›nĂ©ho NadacĂ PartnerstvĂ jako nejlepšà ekologickĂ˝ projekt roku 1995 v ÄŚR. Besedy se zúčastnil i pĹ™edseda a ÄŤlenovĂ© parlamentnĂho VĂ˝boru pro veĹ™ejnou správu, regionálnĂ rozvoj a ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ Václav Grulich, Jan Bláha a OndĹ™ej Huml.
ProblĂ©m elektronickĂ©ho odpadu se objevil v roce 1992 a roku 1993 se uĹľ tato otázka dostala na program SvÄ›tovĂ©ho zasedánĂ International Solid Waste Association (ISWA). Od tĂ© doby je problĂ©m elektronickĂ©ho šrotu probĂrán na konferencĂch ISWA kaĹľdĂ˝ rok. U nás se v roce 1995 konal 3. MezinárodnĂ kongres o odpadech v LuhaÄŤovicĂch. Zde zĂskal tento problĂ©m vĂ˝raznÄ›jšà publicitu. ZpracovatelĂ© projektu se obrátili na Ministerstvo ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ. Odtud zĂskali kontakt na právÄ› pĹ™ipravovanou „ChránÄ›nou dĂlnu“ v UherskĂ©m Hradišti. TĂm byl uÄŤinÄ›n prvnĂ krok k tÄ›snÄ›jšà spolupráci a dalšà kroky uĹľ byly podnikány spoleÄŤnÄ›.
V ÄŤem je ale skuteÄŤnĂ˝ problĂ©m elektronickĂ©ho šrotu? SouÄŤasná definice znĂ: „ElektrickĂ˝mi a elektronickĂ˝mi pĹ™Ăstroji - tyto se totiĹľ po pouĹľitĂ stávajĂ elektronickĂ˝m šrotem - se rozumĂ pĹ™Ăstroje obsahujĂcĂ elektrickĂ© nebo elektronickĂ© stavebnĂ dĂly, kterĂ© jsou napájeny elektrickĂ˝m napÄ›tĂm do 380 V“. LátkovĂ© sloĹľenĂ tvořà pĹ™edevšĂm ĹľeleznĂ© a neĹľeleznĂ© kovy ( Al, Fe, Cu, Zn, Ni, Cr) v podobÄ› krytĹŻ, kabelĹŻ atd. PĹ™i vĂ˝robÄ› se pouĹľije aĹľ 60 rĹŻznĂ˝ch druhĹŻ plastĹŻ. Ve šrotu se pak nacházĂ mnoho látek a slouÄŤenin, kterĂ© mohou špatnĂ˝m zacházenĂm nebo skladovánĂm vážnÄ› poškodit ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ. ToxickĂ© látky (napĹ™. rtuĹĄ nebo PCB) a těžkĂ© kovy mohou proniknout do podzemnĂch vod, pĹ™i tepelnĂ© likvidaci naopak zpĹŻsobit nežádoucĂ emise. Docent Nesvadba na besedÄ› uvedl, Ĺľe elektronickĂ˝ šrot je jednou z nejvÄ›tšĂch ekologickĂ˝ch hrozeb vĹŻbec.
V ÄŚeskĂ© republice tĂ©měř nikdo nenĂ schopnĂ˝ zbavit se elektronickĂ©ho šrotu ekologicky šetrnĂ˝m zpĹŻsobem, respektive ho efektivnÄ› znovu vyuĹľĂt s ohledem na ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ. PrávÄ› to si ale klade za cĂl „ChránÄ›ná dĂlna“ pĹ™i škole MESIT v UherskĂ©m Hradišti, která kromÄ› toho, Ĺľe zajišťuje ekologicky šetrnĂ© dĹŻmyslnĂ© demontáže televizorĹŻ, dává práci takĂ© zdravotnÄ› postiĹľenĂ˝m lidem, tedy lidem se snĂĹľenou pracovnĂ schopnostĂ. Proto je jejĂ efekt jak ekologickĂ˝, tak i sociálnĂ. „EkologickĂ˝ vĂ˝znam našà dĂlny je zcela srovnatelnĂ˝ se sociálnĂm“ , Ĺ™Ăká JindĹ™ich Nesvadba. ZneškodnÄ›nĂ jednoho kilogramu materiálu tu stojĂ 5 KÄŤ, penĂze na demontáž ovšem nejdou z kapes zákaznĂkĹŻ. Poplatek hradĂ vÄ›tšinou referát ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ pĹ™ĂslušnĂ©ho okresnĂho úřadu nebo obec.
I kdyĹľ uĹľ v ÄŚeskĂ© republice máme takovouto dĂlnu, otázka Kam s nĂm? nepĹ™estává bĂ˝t aktuálnĂ. NedoĹ™ešen totiĹľ zĹŻstává problĂ©m sbÄ›rnĂ˝ch stĹ™edisek v jednotlivĂ˝ch mÄ›stech a obcĂch. Málokdo je pĹ™eci ochoten vĂ©zt svĹŻj starĂ˝ televizor do UherskĂ©ho HradištÄ›, kterĂ˝ navĂc musĂ bĂ˝t dovezen ve speciálnĂ pĹ™epravce. Bylo by proto dobrĂ©, aby novĂ˝ odpadovĂ˝ zákon zavedl účinnĂ˝ systĂ©m sbÄ›ru, vyuĹľitĂ a zneškodnÄ›nĂ tohoto odpadu.
Pokud se chcete dovÄ›dÄ›t vĂce podrobnostĂ o zpĹŻsobu ekologickĂ© demontáže nebo se potĹ™ebujete zbavit pĹ™Ăstroje, kterĂ˝ vám vypovÄ›dÄ›l sluĹľbu, mĹŻĹľete se obrátit na Ekodemont (obecnÄ› prospěšná spoleÄŤnost), DruĹľstevnĂ 818, 686 01 UherskĂ© HradištÄ›, tel.: 0632/555 257.
VypalovánĂ trávy je pĹ™estupkem proti zákonu. Jak nám Ĺ™ekl major PokornĂ˝ ze sekce prevence HasiÄŤskĂ©ho záchrannĂ©ho sboru pro Prahu 7, váže se na tento ÄŤin Zákon o požárnĂ ochranÄ› (ÄŤ. 91/1995 Sb.).odle paragrafu 78 tohoto zákona, odstavce 1, pĂsmene r) se pĹ™estupku dopouštĂ ten, kdo "vypaluje plošnÄ› porosty. V pĹ™ĂpadÄ›, Ĺľe se oheĹ vymkne kontrole, mĹŻĹľe dojĂt i k naplnÄ›nĂ pĂsmene p) tohoto odstavce. V nÄ›m se hovořà o tom, Ĺľe pĹ™estupku se dopustĂ ten, kdo „zpĹŻsobĂ svĂ˝m jednánĂm požár, nejde-li o trestnĂ˝ ÄŤin“. Podle zákona lze za kaĹľdĂ˝ tento pĹ™estupek uloĹľit pokutu do 15 000 korun. Tuto pokutu ukládá ze zákona obecnĂ nebo okresnà úřad.
Nejde ovšem zdaleka jen o problĂ©m právnĂ. VypalovánĂ mezĂ ohroĹľuje všechny organismy, tvoĹ™ĂcĂ ekosystĂ©m, kterĂ˝ je obĂ˝vá. V pĹ™ĂpadÄ›, Ĺľe uĹľ zaÄŤnou hnĂzdit ptáci, ohroĹľuje vypalovánĂ travnĂch porostĹŻ dokonce i jejich hnĂzda. DocházĂ k narušenĂ potravnĂho Ĺ™etÄ›zce a tĂm k ohroĹľenĂ stability mĂstnĂho ekologickĂ©ho systĂ©mu. OheĹ zniÄŤĂ celĂ© populace mnoha druhĹŻ hmyzu ÄŤi jinĂ˝ch bezobratlĂ˝ch, nemluvÄ› o pestrĂ˝ch rostlinnĂ˝ch spoleÄŤenstvech.
LoĹskĂ© jaro navĂc ukázalo, Ĺľe jde o jev vrcholnÄ› nebezpeÄŤnĂ˝ i pro ÄŤlovÄ›ka. Jenom v tĂ˝dnu od 15. do 22. dubna loĹskĂ©ho roku uhoĹ™elo pĹ™i vypalovánĂ trávy šest lidĂ a tĂ©měř ÄŤtyĹ™i desĂtky musely vyhledat lĂ©kaĹ™skĂ© ošetĹ™enĂ.
Nadace Rosa spolu s ekologickou poradnou Veronica poskytly EkoListu vĂ˝sledky svĂ©ho testu mycĂch prostĹ™edkĹŻ pro myÄŤky nádobĂ.
PĹ™ed nÄ›kolika lety o myÄŤkách nádobĂ vÄ›dÄ›l jen málokdo a kdyĹľ, tak jen od svĂ˝ch známĂ˝ch ÄŤi pĹ™ĂbuznĂ˝ch ze zahraniÄŤĂ. Za poslednĂch nÄ›kolik let se však technologickĂ© vybavenĂ našich domácnostĂ velice zmÄ›nilo. Procento domácnostĂ, ve kterĂ˝ch je televize, praÄŤka, mrazniÄŤka a dalšà spotĹ™ebiÄŤe, se blĂžà jistÄ› stovce. VzrĹŻstá utěšenÄ› i podĂl domácnostĂ, vybavenĂ˝ch osobnĂm poÄŤĂtaÄŤem.
Mezi relativnÄ› novĂ© pĹ™ĂrĹŻstky v mnoha ÄŤeskĂ˝ch kuchynĂch patřà jistÄ› i myÄŤka nádobĂ. HospodyĹce, která má doma myÄŤku nádobĂ, ubude práce. NádobĂ zkrátka narovná dovnitĹ™ a zmáčkne tlaÄŤĂtko. Ale potĹ™eba mycĂho prostĹ™edku v myÄŤce na nádobĂ je mnohem vyššĂ, neĹľ pro ruÄŤnĂ mytĂ a do vody se tak dostává vĂce chemikáliĂ.
Mechanická práce vašich rukou je nahrazována chemickĂ˝m účinkem, Ĺ™Ăká materiál nadace Rosa. Jejich test se zaměřil zejmĂ©na na obsah fosforu v dostupnĂ˝ch pĹ™ĂpravcĂch a na jejich koncentrovanost (ÄŤĂm je vyššĂ, tĂm vĂce „šetĹ™Ăme svoji kapsu, energii, pĹ™evoz balastnĂ vody i mnoĹľstvĂ pouĹľitĂ˝ch obalů“). Dále se hledÄ›lo na biologickou rozloĹľitelnost obsahovĂ˝ch látek vĂ˝robku, zvláštÄ› tenzidĹŻ.
Jak ale upozorĹuje VlaÄŹka Hejzlarová z Rosy, o žádnĂ©m vĂ˝robku nelze Ĺ™Ăct, Ĺľe je ĹľivotnĂmu prostĹ™edĂ neškodnĂ˝. O tÄ›ch pĹ™ĂrodÄ› nejpřátelštÄ›jšĂch lze Ĺ™Ăci, Ĺľe riziko, kterĂ© pĹ™edstavujĂ, je relativnÄ› malĂ©.
Název Výrobce Dávka v g
na 1 cyklusCena v KÄŤ
na 1 cyklusFosfor RozloĹľitelnost
tenzidůCelkové hodnocenà Frosch Frosch 20 3,7 0 ? 0 Somat Henkel 40 4,5 ! 0 ! Kronstar Kronstar 25 3,0 ! ? ! Calgonit Benckiser 40 5,0 ! ? ! Vysvětlivky k tabulce:
Fosfor: 0 neobsahuje fosfor, ! obsahuje fosfor.
Tenzidy: 0 použitá směs je rozložitelná podle norem OECD, ? údaje nejsou k dispozici.
HodnocenĂ: 0 vĂ˝robek pĹ™edstavuje prĹŻmÄ›rnĂ© riziko pro ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ, ! vĂ˝robek je znaÄŤnÄ› rizikovĂ˝ pro Ĺ˝P.
NeĹľ zaÄŤne jaro a práce na zahradÄ›, budou vás moĹľná zajĂmat nÄ›kterĂ© zajĂmavĂ© rady odbornĂkĹŻ - zahradnĂkĹŻ. Arnošt Tabach z Nadace rytĂĹ™e Františka HorskĂ©ho, která se specializuje na ekologickĂ© obdÄ›lávánĂ zemÄ›, napĹ™Ăklad upozorĹuje, Ĺľe zemi jenom uškodĂme, obdÄ›láme-li ji rýčem. „Rýč nebo pluh necháme rezivÄ›t, protoĹľe pĹ™evrstvovánĂ niÄŤĂ pĹŻdnĂ organismy“, Ĺ™Ăká A. Tabach. Mikroorganismy, pro Ăşrodnost pĹŻdy velice dĹŻleĹľitĂ©, jsou buÄŹ aerobnĂ (dĂ˝chajĂcĂ vzduch) ÄŤi anaerobnĂ (ĹľijĂcĂ pod zemĂ bez pĹ™Ăstupu vzduchu). ObrátĂme-li drn rýčem, zniÄŤĂme oba typy tÄ›chto drobnĂ˝ch pomocnĂkĹŻ. TakĹľe zpátky k motykám.
NevyplácĂ se ani bezhlavÄ› bojovat s plevelem. Podle A. Tabacha mohou bĂ˝t uĹľiteÄŤnĂ© i ty rostliny, od kterĂ˝ch bychom to neÄŤekali. „Na zahrádce neniÄŤĂme zejmĂ©na planĂ© okoliÄŤnatĂ© (mrkvovitĂ©) rostliny, protoĹľe podporujĂ uĹľiteÄŤnĂ˝ hmyz“, upozorĹuje Arnošt Tabach na moĹľnĂ© neuváženĂ© zásahy.
PĹ™i setbÄ› nezapomĂnejme na to, Ĺľe nejodolnÄ›jšà proti škĹŻdcĹŻm jsou smĂšenĂ© kultury. Plodiny stĹ™Ădáme a pÄ›stujeme tĹ™eba i vĂce druhĹŻ na jednom záhonu.
Proti škĹŻdcĹŻm pomáhajĂ hmyzoĹľravĂ ptáci. Na okolnĂ stromy tedy rozvěšujeme ptaÄŤĂ budky (viz napĹ™. EkoList 2/97). HmyzoĹľravĂ ptáci rádi sĂdlĂ i v remĂzkách, ĹľivĂ˝ch plotech a keĹ™Ăch. Chemická hnojiva lze podle Nadace naprosto vylouÄŤit. Rostliny si ve vhodnĂ˝ch kombinacĂch leckdy dokážà pomoci samy. „Cibuloviny napĹ™Ăklad omezujĂ bakteriálnĂ choroby, aksamitnĂk a mÄ›sĂÄŤek svĂ˝mi koĹ™enovĂ˝mi vĂ˝měšky niÄŤĂ pĹŻdnĂ háďátka“. Jako lapaÄŤ mšic sloužà lichoĹ™eĹ™išnice, mandelinka neodolá lilku. MnozĂ uĹľ vyzkoušeli, Ĺľe tĹ™eba proti háďátkĹŻm pomáhá, kdyĹľ ve vodÄ› na zalĂ©vánĂ necháme pĹ™es noc macerovat kopĹ™ivovou naĹĄ, ale moĹľná nenĂ tak známou skuteÄŤnostĂ, Ĺľe odvar z vratiÄŤe zabránà řádÄ›nĂ obaleÄŤĹŻ na jablonĂch. „NesmĂme zapomenout na to nejdĹŻleĹľitÄ›jšĂ“, Ĺ™Ăká Arnošt Tabach, „bĂ˝t citlivĂ vĹŻÄŤi pĹ™Ărodě“. Kdo bere, musĂ umÄ›t takĂ© dávat.