Zelená domácnost


Seriály:

Rosa v Budějovicích

Rosa je nezisková nevládní organizace založená v roce 1991 jihočeskými organizacemi Českého svazu ochránců přírody v okrese České Budějovice. Zaměřuje se především na informace a poradenství v oblasti ochrany přírody a životního prostředí.

Rosa je podporovaná dobrovolnými dary a příspěvky jednotlivců a organizací. Pro své příznivce, členy Klubu přátel Rosy, vydává desetkrát ročně informační bulletin.

S pomocí malého týmu profesionálních pracovníků Rosa zdarma nabízí služby veřejnosti. K dispozici je knihovna s více než 2000 knihami o životním prostředí a se všemi významnými časopisy o životním prostředí, které vycházejí v češtině, a videotéka s více než dvěma sty tituly, které je možno půjčit si domů nebo promítnout v Rose. Dále zpřístupňují databázi odborníků a organizací s kontakty na státní i soukromé instituce a osoby působící v oblastech souvisejících s ochranou životního prostředí.

V ekologicko-právní poradně se lze dozvědět, jak založit nevládní organizaci, jak vstoupit do procesu EIA, jak postupovat ve vztahu k úřadům při prosazování zájmů přírody apod.

Ekopedagogická poradna je určena zejména pro učitele, vedoucí dětských oddílů a další zájemce. Nabízí metodické materiály a informace z oblasti ekologické výchovy.

Poradna domácí ekologie podá konkrétní informace, jak provozem své domácnosti co nejméně škodit přírodě - vhodným výběrem pracích a čisticích prostředků, nákupem a zacházením s obaly a odpady, domácím či zahradním kompostováním atd.

V energetické poradně získáte informace o zateplování domků, solárních kolektorech, kotlech na dřevo i tepelných čerpadlech. Dozvíte se také kontakty na firmy a prodejce. Rosa pravidelně pořádá Ekotrh ke Dni Země, kde jsou stánky s hrami pro děti, s informacemi a knihami pro dospělé, s ukázkami tradičních řemesel a prodejem výrobků, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Pro učitele, vedoucí dětských oddílů a pracovníky nevládních organizací jsou organizovány tematické semináře a pro veřejnost videovečery s promítáním filmů, povídáním a diskusemi s odborníky.

Poradny se střídají v pondělí odpoledne, je lepší se předem telefonicky domluvit. Telefonické dotazy jsou zodpovídány v úterý a čtvrtek od 8 do 12 a od 13 do 18 hodin. Adresa je: Prašná 2, 370 06 České Budějovice, telefon: (038) 31246. Půjčovna knih a videofilmů v Krajinské 42 je pro veřejnost otevřena pondělí - středa 8-12, 13-17.
Edita Lehká

Přestupy zajišťuje nový rakouský takt

Slevy existují i v Rakousku

Rakouské dráhy (Österreichische Bundesbahnen) prošly v roce 1991 zásadní přeměnou. V tomto roce vstoupil v platnost tzv. Neuer Austro Takt (NAT). Systém NAT zajištuje precizní návaznost všech veřejných dopravních prostředků (vlak, bus, MHD) na všech hlavních tratích v hodinovém taktu, v určitých stanicích jsou možné okamžité přestupy na všechny ostatní spoje. Pravidelný takt udává celému systému 120 vlaků Inter City (IC), které zajišťují dopravu na 7 hlavních tratích při rychlosti do 140 km/h. ÖBB provozuje také vlaky typu Super City (SC) určené především pro služební cesty. V ceně příplatku 50 šilinků je např. i denní tisk. Ve vlacích IC se příplatky nevybírají, v Euro City a SC pouze v 1. třídě. Jízdní řád ÖBB se mění jako všechny ostatní k 1. červnu, stojí 100 S, mezinárodní část 40 S. Obé je možno objednat na dobírku na adrese: Kursbuch Versawostelle der ÖBB, Althaustrasse 12, 1090 Wien, Rakousko.

Ceny jízdného jsou poměrně vysoké a odpovídají poskytovaným službám. Za 1 km ve 2. třídě zaplatíme od 1,7 šilinku při jízdě do 10 km, do 1 šilinku při cestě do 800 km. Děti ve věku 6 až 15 let mají 50% slevu. Platnost jízdenky do 70 km je jeden den, od 71 km 4 dny, zpáteční dva měsíce. Přerušení jízdy u jízd nad 70 km je libovolné, musí ho však potvrdit průvodčí. ÖBB poskytují množství slev, většina se jich však vztahuje pouze na domácí pasažéry. Je však možno využít tzv. Umweltticket (roční karta za 1080 S, 50% sleva) a Kilometerbank (KMB). Rakouská KMB stojí za zmínku, protože její platnost není časově omezena a je přenosná. Jeden kilometr stojí 1,15 S a je možno zakoupit 2000, 3000 a 5000 km. Minimální odpočet činí 51 km, na KMB může cestovat až 6 osob současně. Maximální odpočet je 600 km. Pravidla jsou jinak stejná jako u kilometrické banky Českých drah. Další možnost, jak ušetřit, je cestovat ve skupině alespoň 4 osob (6 osob v mezinárodním styku). Sleva činí 25%, platnost jízdenky je stejná jako u plného jízdného. Pro mládež do 26 let platí jako v ostatních evropských zemích tarif BIJ (cca 30% sleva) mezi vybranými stanicemi v mezinárodním styku.

Rakouské železnice široce podporují přepravu jízdních kol (80 S na libovolnou vzdálenost jako spěšnina, jako spoluzavazadlo pouze ve vybraných vlacích).
Richard Bejlek