Zelená domácnost


Neděle na sídlišti plném slunce

Přinášíme vám druhou, závěrečnou část reportáže z Rakouska.
V minulém čísle jsme se rozloučili ve chvíli, kdy naše výprava opustila výtopnu na biomasu v Gerasu a zamířila do Jakob Kern Haus, kde sídlí organizace s tajemným názvem EUPRI. Význam těchto záhadných liter se nám záhy vyjasnil: Energie - Prostředí (Umwelt) - Partnerství - Regionální iniciativa. Tento dům je takovým centrem regionu Waldviertel - Šumava a vznikají tu mnohé ekologicky zaměřené projekty přeshraniční spolupráce. Vyprávět o nových výtopnách mohou například starostové Borovan či Týna nad Vltavou nebo studenti Jihočeské univerzity. EUPRI organizuje studentské exkurze k ekologicky hospodařícím zemědělcům na Moravě i v Rakousku, semináře o biozemědělství, či připravuje projekty pro trvale udržitelné využití regionu.
Kratičkou zastávku před dalším přejezdem hranic jsme udělali v maličkém Watzelsdorfu (teď jsme už ve Weinviertelu - což je ovšem radikální rozdíl). Pan Pischinger, takto biosedlák z ErntE, což je cosi jako naše ProBio, pěstuje ovšem nejen víno. Na jeho polích rostou také dva druhy dýní - jeden konzumní, ze kterého se vyrábí kompoty, a druhý na semínka. Semínka vyloupe z dýní malý kombajn, lidé je potom perou a suší. Napadá mě, že zemědělství nemusí znamenat jen brambory a pšenici, ale že s dobrým nápadem se dá i vydělat. Kromě dýní pěstuje také pan Pischinger amarant (česky laskavec), z nějž se dělají jednak sušenky podobné těm sezamovým, které koupíte i u nás, jednak cosi na způsob pocornu.
Ráno vyrážíme na jedno z nejzajímavějších míst programu. Nedaleko Vídně leží městečko Gänserndorf. Většina z vás asi zná zdejší proslulý Safari und Abenteuer Park, kde se lze setkat doslova tváří v tvář s rozličnou divou zvěří. Možná ale už není tak známo, že tu je i malé sídliště, zvané Gärtnerhof, které se svojí proslulostí začíná blížit sousednímu Safari. Právě zde totiž architekt Helmut Deubner uskutečnil svůj sen a vybudoval 11 rodinných a 2 bytové domy (celkem 30 bytů), které jsou energeticky téměř soběstačné. Domy stavěly stavební firmy, chodníčky, silnice, apod. vznikly jakousi rakouskou obdobou našich akcí Z. Každý rodinný domek má kolem sebe dvorek o stu čtverečných metrech, obehnaný zdí. „O tom, zda stavět tyto ploty, jsme tu velice bouřlivě diskutovali“, říká H. Deubner. „Nakonec převážil názor pro, a i ti, kdo byli zpočátku proti, časem ocenili, že má každý občas svoji trochu soukromí“.
U každého domku je v zemi nádrž na dešťovou vodu, která se používá na praní prádla a mytí nádobí. Část z ní se využívá v klozetech bytových domů. Tam totiž nemohou mít kompostovací záchody, které používají obyvatelé domků. „Vybíral jsem kompost ze záchodu poprvé po pěti letech. V rodině nás je šest a kompostu nebylo ani padesát kilo“, říká autor projektu. Kompost se používá v ovocném sadu jako hnojivo. Odpadní vody z bytových domů čistí kořenová čistička odpadních vod.
Jižní stěny domků využívají pasivních solárních prvků (skleníkový efekt) a pomáhají jim i prvky aktivní - kolektory ohřívající vodu. Díky tomu ušetří jen na ohřevu vody obyvatelé sídliště až 50 procent energie. Život v sídlišti zpříjemňuje i zákaz vjezdu pro auta. Ta mohou parkovat na příjezdové cestě, kde jsou pro ně speciální přístřešky. A odtud domů musí místní - jaká hrůza! - chodit pěšky.
Zážitků z této cesty bylo požehnaně. K jednotlivým případům a hlavně nápadům se budu rád ještě dále vracet. Jen ještě na závěr: Všechno jde, když se chce! (A možná nebude třeba ani Temelín.)

Pan Helmut Deubner

Autor slunečního sídliště Gärtnerhof, pan Helmut Deubner, v rozhovoru s naším zlatým panem překladatelem.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList


Se slevou jezdí vlaky i v Polsku

Při cestování vlakem v Polsku můžete využít široké nabídky slev a zvýhodněných jízdenek. Poloviční jízdné ve 2. třídě platí školní mládež a studenti do 26 let po předložení mezinárodní karty ISIC. Osobám starším 60 let poskytují PKP též 50% slevu, je nutné si však nechat vystavit legitimaci za 40 PLN. Každý cestující lehátkem či lůžkem automaticky šetří 30% jízdného. PKP také široce podporuje skupiny a to poskytováním následujících slev (viz tabulka):

5 - 9 osob 10 %
10 - 14 osob20 %
15 - 19 osob30 %
nad 20 osob40 %

Další, u nás dosud neznámé, zvýhodnění představuje Víkendová jízdenka (BWP). S tímto zvláštním zpátečním lístkem, který je platný od pátku 17.00 do pondělí 9.00 hod., je možné cestovat do vybraných rekreačních oblastí s 50% slevou. Slevu může využít každý cestující ve 2.třídě.
Osoba doprovázející v čase školních prázdnin dítě do 16 let má nárok na 50% slevu z jízdného pro všechny druhy vlaků: je třeba žádat bilet rodzinny.
Chcete-li po Polsku cestovat intenzivněji, můžete též využít síťovou jízdenku BOI (měsíční za 396 PLN). Máte-li nárok na zlevněné jízdné, máte slevu i při koupi síťové jízdenky.
V mezinárodní přepravě existuje jiný systém slev vyplývající z dohod mezi jednotlivými železničními správami. Při koupi zpáteční mezinárodní jízdenky do Polska připadá v úvahu plošná 30% sleva z mezinárodního tarifu TCV nebo relační 40% z vybraných měst. V rámci malého pohraničního styku do 90 km od pohraničního bodu platí vysoká sleva ve výši 70% z TCV. Skupina více než 6 osob platí pouze polovinu mezinárodního tarifu (u zpátečních jízd.). Studenti jezdí také za polovinu, a to i u jednoduché jízdenky (jen na polském území).
Příklady mezinárodního jízdného, pokud si koupíte jízdenku v ČR:

TraťCena
Praha - WarszavaKč 625/903 zpáteční (sleva 40%)
Kč 407/814 na ISIC
Ostrava - WarszavaKč 447/548 zpáteční
Kč 240/480 na ISIC
Příplatek IC/ECKč 144

Ilustrační foto

Motorová lokomotiva Sergej na kolejích Polských státních drah.
Ilustrační foto: archiv


Sluníčko vám poradí

Pokud hodláte stavět dům a přitom byste byli rádi co nejekologičtějšími staviteli a zvolili ten nejúspornější možný způsob, jaký by ve vašem případě přicházel v úvahu, je tu pro vás poradna Nadace Sluníčko a Karel Murtinger. Pokud se vypravíte za radou sami, dostanete ji zdarma, pokud bude muset poradce přijet k vám, zaplatíte bezprostřední náklady. Nadace sídlí v Českých Budějovicích, U cihelny 5, 370 06, tel./fax: 038/7412272. Můžete si nechat poradit i v Praze, a to v Solárním ekopavilónu na Barrandově ve středu a ve čtvrtek od 10 do 17 hodin a v pátek mezi 10 a 14 hodinou. (Tel. 02/5814175).
Svoje poradenské centrum si otevřela i Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ). Centrum je otevřeno pro všechny zájemce bez rozdílu rasy, vyznání i pohlaví. Důležitý je zájem o životní prostředí. K dispozici je knihovna, bohatě zásobená zejména cizojazyčnými tisky (knihami i časopisy). Navíc si tu ale můžete dát poradit i v otázkách práva v oblasti životního prostředí a v oblasti místní správy. STUŽ poradí i v tom, jak řešit konflikty, nebo, v lepším případě, jak jim předcházet. To všechno hledejte na adrese: Centrum pro trvale udržitelný život (CETUŽ), U Podolského sanatoria 3, Praha - Podolí. Rádi vás tam uvidí v pondělí, středu nebo čtvrtek mezi 14. a 18. hodinou. Anebo můžete zavolat na telefonní číslo 0603/428937.
Bude-li vás soužit nějaký právní problém, pak je tu pro vás Ekologický právní servis (EPS), který nabízí svoje služby buď v Praze na adrese Bubenská 6, 170 00 Praha 7 v pondělí až ve čtvrtek od 14 do 18 hodin, tel.: 02/802335, fax: 02/66710245 anebo v Brně na Jakubském náměstí 7 (PSČ 602 00), tel.: 05/42210438 a fax: 05/42210347 v pondělí až v pátek taktéž mezi druhou a šestou hodinou odpolední.
Zdá se, že velice zajímavá poradna vznikla v jihočeském Vyšším Brodě. Provozuje ji občanské sdružení s názvem Zelené hnutí. Na adrese Poschoďová 329, 382 73 Vyšší Brod můžete získat informace o tom, jak vybírat co nejméně škodlivé zboží, jak šetřit energií v domácnostech, ale i o ekologicky příznivější turistice, například na Šumavě. K dispozici je také knihovna. To vše v úterý a čtvrtek od 18 do 20 hodin.