PRAHA - Zákonu na ochranu zvĂĹ™at proti tĂ˝ránĂ nepĹ™Ăslušà upĹ™ednostĹovat ochranu psa pĹ™ed ochranou lišky, tedy ve skuteÄŤnosti ochranu lidskĂ©ho skupinovĂ©ho zájmu. PoslaneckĂ˝ návrh novely tohoto zákona tedy nesleduje ochranu zvĂĹ™at, ale ochranu lidskĂ©ho sobectvĂ, a jeho pĹ™ijetĂ posouvá ÄŚR zpÄ›t mezi rozvojovĂ© zemÄ› do doby kamennĂ©. UvádĂ se to ve stanovisku ÄŚeskĂ©ho svazu ochráncĹŻ pĹ™Ărody (ÄŚSOP) - skupiny pro zvĂĹ™ata, kterĂ© ÄŚTI poskytla jejĂ pĹ™edsedkynÄ› Dita MichaliÄŤková.
PoslaneckĂ˝ návrh novely, kterĂ˝ jiĹľ pĹ™ijal ÄŤeskĂ˝ parlament, se tĂ˝ká umoĹľnÄ›nĂ kontaktnĂho vĂ˝cviku psĹŻ nornĂkĹŻ na liškách ve cviÄŤnĂ˝ch norách. Dosud se tento vĂ˝cvik smÄ›l provádÄ›t bezkontaktnÄ›, kdy prostor mezi psem a liškou byl oddÄ›len mĹ™ĂĹľkou, protoĹľe zákon zakazoval cviÄŤit zvĂĹ™e na jinĂ©m ĹľivĂ©m zvĂĹ™eti.
Argumenty pro pĹ™ijetĂ poslaneckĂ©ho návrhu pĹ™itom bylo pĹ™emnoĹľenĂ lišek, a tĂm vÄ›tšà rozšiĹ™ovánĂ vztekliny, a takĂ© Ăşmysl nauÄŤit psy lovit lišku v noĹ™e, aby nebyli pĹ™i norovánĂ v terĂ©nu v nevĂ˝hodÄ›. Podle pĹ™edstavitelĹŻ StátnĂ veterinárnĂ správy ÄŚR (SVS) však vĂ˝skyt vztekliny u lišek dĂky orálnĂ vakcinaci v poslednĂch letech vĂ˝raznÄ› poklesl. „Z vlastnĂ zkušenosti vĂme, Ĺľe poÄŤet lišek se dá dobĹ™e regulovat stĹ™elnĂ˝mi zbranÄ›mi. Zákon, kterĂ˝ je na ochranu všech zvĂĹ™at, chránĂ takĂ© lišku. Liška pĹ™itom bĂ˝vá pĹ™ekvapena psem nornĂkem právÄ› v nejcitlivÄ›jšĂm obdobĂ Ĺľivota - v dobÄ› reprodukce, kdy má mláďata“, uvádĂ se v protestnĂm stanovisku ÄŚSOP proti novele zákona.
VIMPERK - VedenĂ NárodnĂho parku Ĺ umava pĹ™edpokládá, Ĺľe v letošnĂm roce bude nutnĂ© v oblasti ModravskĂ˝ch slatĂ vytěžit asi 70 tisĂc metrĹŻ krychlovĂ˝ch dĹ™eva napadenĂ©ho kĹŻrovcem. „Od začátku letošnĂho roku bylo na Modravsku zpracováno zhruba 20 tisĂc krychlovĂ˝ch metrĹŻ kĹŻrovcovĂ©ho dĹ™eva, z toho osm tisĂc kubĂkĹŻ ještÄ› v zimnĂm obdobĂ“, uvedl 19. ÄŤervna na tiskovĂ© konferenci ve Vimperku Ĺ™editel NárodnĂho parku Ĺ umava Ivan Ĺ˝lábek. Jak dále I. Ĺ˝lábek sdÄ›lil, vedenĂ parku se snažà preferovat pĹ™i svozu napadenĂ©ho dĹ™eva vrtulnĂk. „Ten byl v letošnĂm roce nasazen jiĹľ od 4. ÄŤervna, na rozdĂl od roku 1996, kdy lĂ©tal od srpna. V souÄŤasnĂ© dobÄ› dokonce lĂ©tajĂ vrtulnĂky dva. PĹ™edpokládám, Ĺľe z celkovĂ©ho mnoĹľstvĂ asanovanĂ©ho dĹ™eva bude 50 procent pĹ™epraveno právÄ› vrtulnĂky“, dodal I. Ĺ˝lábek. (ÄŤti)
ĂšSTĂŤ NAD LABEM - Ministerstvo ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ vydalo nesouhlasnĂ© stanovisko k zámÄ›ru vĂ˝stavby vodnĂho dĂla MalĂ© BĹ™ezno. EkoListu to sdÄ›lilo obÄŤanskĂ© sdruĹľenĂ PřátelĂ© pĹ™Ărody, kterĂ© stanovisko MĹ˝P obdrĹľelo 16. ÄŤervna
KLATOVY - SamosoudkynÄ› OkresnĂho soudu v Klatovech Eva Jandová 24. ÄŤervna vynesenĂm rozsudku potvrdila vlastnictvĂ pozemkĹŻ mÄ›sta KašperskĂ© Hory, kterĂ© vyuĹľĂvala pĹ™i prĹŻzkumu zlata těžebnĂ spoleÄŤnost TVX Bohemia dĹŻlnĂ a.s. „Žaloba, Ĺľe mÄ›sto nenĂ vlastnĂkem pĹ™edmÄ›tnĂ˝ch pozemkĹŻ, se zamĂtá. Ĺ˝alobce (TVX Bohemia dĹŻlnĂ a. s.) je povinen zaplatit ĹľalovanĂ©mu náklady Ĺ™ĂzenĂ a právnĂho zastoupenĂ ve výši 5 525 korun" zaznÄ›lo v rozsudku. Jedná se zatĂm o rozhodnutĂ okresnĂho soudu a je moĹľnĂ© se proti nÄ›mu odvolat ke KrajskĂ©mu soudu v Plzni“, dodala Eva Jandová.
TěžebnĂ spoleÄŤnost po vynesenĂ rozsudku oznámila, Ĺľe se odvolá. Jsme rozhodnuti se v pĹ™ĂpadÄ› nutnosti odvolat aĹľ ĂšstavnĂmu soudu. „Jsme stále pĹ™esvÄ›dÄŤeni, Ĺľe mÄ›sto zĂskalo pozemky neoprávnÄ›ně“, Ĺ™ekl Radomil Ondruch, právnĂ zástupce TVX Bohemia dĹŻlnĂ.
DĹŻvodem sporu je, Ĺľe pĹ™edstavitelĂ© TVX podmiĹujĂ nápravu zpĹŻsobenĂ˝ch škod na pĹ™edmÄ›tnĂ˝ch pozemcĂch urÄŤenĂm jejich vlastnĂka. PĹ™es vynesenĂ rozsudku pĹ™etrvává mezi těžaĹ™i a mÄ›stem Ĺ™ada sporĹŻ, z nichĹľ nÄ›kterĂ© jsou takĂ© pĹ™edmÄ›tem soudnĂho lĂÄŤenĂ. PĹ™edstavitelĂ© KašperskĂ˝ch Hor poĹľadujĂ, aby byl na katastru obce ukonÄŤen prĹŻzkum zlatĂ˝ch loĹľisek a nedošlo zde k těžbÄ› zlata. TVX naopak hodlá prĹŻzkum zlata, na kterĂ˝ má povolenĂ do 31. bĹ™ezna 1999, dokonÄŤit a nevyluÄŤuje, Ĺľe by v tĂ©to části Ĺ umavy mohla bĂ˝t po roce 2000 zahájena těžba.
PRAHA - Vliv ĂşspornĂ˝ch opatĹ™enĂ zasáhne i ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ. Budou pozastaveny likvidaÄŤnĂ práce na uranovĂ©m dole Hamr I ve Stráži pod Ralskem a takĂ© likvidace bĂ˝valĂ˝ch šachet na Ostravsku a Karvinsku. Z prostĹ™edkĹŻ na vĂ˝stavbu dálnic a rychlostnĂch silnic bylo z pĹŻvodnĂch 8,8 miliard KÄŤ škrtnuto 2,3 miliardy KÄŤ. O 600 miliĂłnĹŻ KÄŤ mĂ©nÄ› bude vynaloĹľeno i na vĂ˝stavbu ĹľelezniÄŤnĂch koridorĹŻ. (ÄŤti, neu, dek)
Spory o to, co podniknout proti hrozbÄ› globálnĂch zmÄ›n klimatu, zaÄŤaly v Lucemburku, pokraÄŤovaly v Denveru a New Yorku a zĹ™ejmÄ› vyvrcholĂ v prosinci v japonskĂ©m KjĂłtu.
V Lucemburku se ministĹ™i ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ EvropskĂ© unie (EU) dohodli na snĂĹľenĂ emisĂ sklenĂkovĂ˝ch plynĹŻ do roku 2005 alespoĹ o 7,5 %, zatĂmco EvropskĂ˝ parlament poĹľaduje dvacetiprocentnĂ redukci. V Denveru na setkánĂ osmi nejvyspÄ›lejšĂch státĹŻ svÄ›ta poĹľadovali zástupci EvropskĂ© unie snĂĹľenĂ emisĂ o 15%, americkĂ˝ prezident Bill Clinton však kladl tvrdĂ˝ odpor. Na Summitu ZemÄ› v New Yorku americkĂ˝ prezident nastĂnil chmurnĂ˝ obraz následkĹŻ globálnĂho oteplovánĂ a pĹ™iznal, Ĺľe SpojenĂ© státy produkujĂ 20% svÄ›tovĂ˝ch emisĂ sklenĂkovĂ˝ch plynĹŻ, aÄŤkoli majĂ jen 4% obyvatel planety. Ĺekl však, Ĺľe nejprve musĂ pĹ™esvÄ›dÄŤit Kongres a obÄŤany USA o nutnosti podniknout rázná opatĹ™enĂ. Clinton pĹ™islĂbil, Ĺľe na konferenci v KjĂłtu, která zaÄŤĂná 1. prosince letošnĂho roku, pĹ™ijdou USA odhodlány zavázat se k podstatnĂ©mu omezenĂ mnoĹľstvĂ emisĂ sklenĂkovĂ˝ch plynĹŻ. (dek)
VyhlášenĂm globálnĂho státu Waveland (podrobnÄ›ji na poslednĂ stranÄ›) protestovali aktivistĂ© Greenpeace proti dalšà těžbÄ› fosilnĂch paliv. Oxid uhliÄŤitĂ˝, kterĂ˝ vzniká jejich spalovánĂm, totiĹľ pĹ™ispĂvá k zmÄ›nám zemskĂ©ho klimatu.
Foto: Greenpeace
Ekonomická a sociálnĂ rada SpojenĂ˝ch národĹŻ vydala v dubnu 1997 zprávu CelkovĂ˝ pokrok dosaĹľenĂ˝ od konference OSN o ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ a rozvoji, analyzujĂcĂ ĂşspÄ›chy i neĂşspÄ›chy pÄ›t let po Summitu ZemÄ› v Rio de Janeiro. PatrnÄ› nejzajĂmavÄ›jšà je prvnà část zprávy, která v kostce informuje o tom, jak si na tom svÄ›t dnes vlastnÄ› stojĂ.
Podle zprávy nenĂ uĹľ dnes diskuse jako v dobách MezĂ rĹŻstu (1972) o tom, zda je žádoucĂ ekonomickĂ˝ rozvoj, ale spĂše o jeho povaze - o tom, zda se prosadĂ technologie ĂşspornÄ›jšà a ÄŤistšà nad technologiemi plĂ˝tvavĂ˝mi a zneÄŤišťujĂcĂmi.
V rozvojovĂ˝ch zemĂch rostla v letech 1992-1996 ekonomika v prĹŻmÄ›ru o 5,3 % (ve srovnánĂ s 3,1 procentnĂm rĹŻstem v 80. letech). To neplatĂ pro zemÄ› subsaharskĂ© Afriky, kde hrubĂ˝ domácĂ produkt na hlavu klesá nebo stagnuje. KvĹŻli nerovnomÄ›rnĂ©mu rozdÄ›lenĂ bohatstvĂ klesl reálnĂ˝ pĹ™Ăjem ve srovnánĂ s rokem 1990 1,5 miliardám lidĂ na Zemi.
SvÄ›tová spotĹ™eba energie mezi roky 1973 a 1993 vzrostla o 40%. PĹ™ĂÄŤinou je rostoucĂ populace a ekonomickĂ˝ rĹŻst v rozvojovĂ©m svÄ›tÄ›. VĂce neĹľ 2 miliardy lidĂ ovšem majĂ velice omezenou nebo žádnou pĹ™ĂleĹľitost energii vyuĹľĂvat.
Vzhledem ke zpomalenĂ populaÄŤnĂho rĹŻstu v Ĺ™adÄ› zemĂ se ustálĂ svÄ›tová populace v roce 2050 na 9,4 mld. lidĂ.
OÄŤekávaná dĂ©lka Ĺľivota pĹ™i tom ve vÄ›tšinÄ› zemĂ roste. VĂ˝jimkou jsou opÄ›t zemÄ› subsaharskĂ© Afriky a vĂ˝chodnĂ Evropy. ZanedbatelnĂ˝ rĹŻst zaznamenaly zemÄ› latinskĂ© Ameriky. 840 miliĂłnĹŻ lidĂ na svÄ›tÄ› dnes trpĂ podvýživou, 20% má obtĂĹľe s pĹ™Ăstupem k pitnĂ© vodÄ› a 50% k zdravotnickĂ©mu ÄŤi hygienickĂ©mu zaĹ™ĂzenĂ. KvĹŻli nemocem zpĹŻsobenĂ˝m pitĂm zneÄŤištÄ›nĂ© vody zemĹ™e roÄŤnÄ› 5 miliĂłnĹŻ lidĂ.
Ve všech zemĂch docházĂ k pokroku v šĂĹ™enĂ vzdÄ›lanosti (byĹĄ v subsaharskĂ© Africe jen velice pomalu). PoÄŤet negramotnĂ˝ch klesl v rozvojovĂ©m svÄ›tÄ› na 29% v roce 1993. Dařà se mĂ˝tit takĂ© chudobu - coĹľ je ovšem záleĹľitost pĹ™edevšĂm vĂ˝chodnĂ Asie a TichomoĹ™Ă, v jinĂ˝ch rozvojovĂ˝ch zemĂch naopak poÄŤet chudĂ˝ch obyvatel vzrostl. Celkem Ĺľilo v roce 1993 1,3 mld. lidĂ pod hranicĂ bĂdy, pĹ™iÄŤemĹľ Ĺľeny se na ĂşroveĹ absolutnĂ bĂdy dostávajĂ ÄŤastÄ›ji neĹľ muĹľi.
JednoznaÄŤnĂ© nejsou ani globálnĂ environmentálnĂ trendy. S rĹŻstem svÄ›tovĂ© ekonomiky roste i produkce sklenĂkovĂ˝ch plynĹŻ. Ve vyspÄ›lĂ˝ch a vÄ›tšinÄ› stĹ™ednÄ› vyspÄ›lĂ˝ch zemi se podaĹ™ilo snĂĹľit emise oxidĹŻ sĂry.
VážnĂ© problĂ©my zaÄŤĂná pĹ™edstavovat nedostatek pitnĂ© vody - jestliĹľe dnes Ĺľije 8% svÄ›tovĂ© populace v zemĂch, kde se projevuje silnĂ˝ nedostatek pitnĂ© vody a dalšĂch 25% v zemĂch, kde je situace jen o málo lepšĂ, pĹ™edpokládá se, Ĺľe budou-li souÄŤasnĂ© trendy pokraÄŤovat, budou v roce 2025 ĹľĂt v zemĂch s vážnĂ˝m nedostatkem pitnĂ© vody dvÄ› tĹ™etiny lidĂ.
PĹ™edevšĂm nevhodnĂ© zemÄ›dÄ›lskĂ© postupy zpĹŻsobily, Ĺľe vĂce neĹľ 10% zemskĂ©ho povrchu tvořà degradovaná pĹŻda. ProtoĹľe zemÄ›dÄ›lská produkce ve svÄ›tÄ› stále roste, lze oÄŤekávat dalšà problĂ©my Odhaduje se, Ĺľe jiĹľ bylo degradováno 20% z 250 mil. hektarĹŻ obdÄ›lávatelnĂ© pĹŻdy.
PokraÄŤuje i odlesĹovánĂ - v letech 1980-90 bylo roÄŤnÄ› odlesnÄ›no 12,1 mil. hektarĹŻ. K nejvÄ›tšĂmu odlesĹovánĂ docházelo v tropickĂ˝ch oblastech a pĹ™ĂÄŤinou bylo zĂskávánĂ pĹŻdy pro zemÄ›dÄ›lstvĂ.
PoÄŤet všech druhĹŻ na Zemi byl v roce 1995 odhadnut na 14 milionĹŻ, z toho vyhynutĂ v prĹŻbÄ›hu nadcházejĂcĂ dekády hrozĂ 1-11 procentĹŻm.
Ve svÄ›tÄ› roste i produkce domácĂho i prĹŻmyslovĂ©ho odpadu. V prĹŻmyslovĂ©m svÄ›tÄ› se za poslednĂch 20 let jeho produkce ztrojnásobila, v rozvojovĂ˝ch zemĂch se patrnÄ› zdvojnásobĂ v prĹŻbÄ›hu přÚtĂ dekády. Na komerÄŤnĂ bázi je pouĹľĂváno zhruba 100 000 chemickĂ˝ch látek, kterĂ© pĹ™edstavujĂ neodhadnutelnĂ© riziko pro lidskĂ© zdravĂ i ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ.
Ne všechny svÄ›tovĂ© trendy jsou jednoznaÄŤnÄ› špatnĂ©. Zdá se ale, Ĺľe destrukÄŤnĂ trendy stále pĹ™evaĹľujĂ.
Reuters: VĂce slov neĹľ ÄŤinĹŻ. Asociated Press: Summit konÄŤĂ v pesimistickĂ©m tĂłnu
„Naše slova nebyla následována ÄŤiny.“ Takto shrnul Razali Ismail, malajskĂ˝ pĹ™edseda ValnĂ©ho shromáždÄ›nĂ OSN, vĂ˝sledky jeho 19. zvláštnĂho zasedánĂ.
TĂ˝den trvajĂcĂ tzv. „Summit Země“ skonÄŤil v sobotu 28. ÄŤervna krátce po jednĂ© hodinÄ› newyorskĂ©ho ÄŤasu bez konkrĂ©tnĂch závÄ›rĹŻ. EkologickĂ© organizace oznaÄŤily vĂ˝sledky jednánĂ za naprostou katastrofu pro ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ.
ZúčastnÄ›nĂ© státy se nedokázaly dohodnout na jasnĂ© politickĂ© deklaraci, která by mj. stanovila jasnĂ© cĂle pro omezenĂ emisĂ sklenĂkovĂ˝ch plynĹŻ. MĂsto toho ValnĂ© shromáždÄ›nĂ schválilo „Program pro dalšà prosazovánĂ Agendy 21“, kterĂ˝ potvrdil principy obsaĹľenĂ© v Rio de Janeiro pĹ™ijatĂ© „Deklaraci o ĹľivotnĂm prostĹ™edĂ a rozvoji“ a „Deklaraci o lesĂch“. ZúčastnÄ›nĂ© státy rovněž vyjádĹ™ily znepokojenĂ nad celkovĂ˝mi trendy, kterĂ© jsou z hlediska trvale udrĹľitelnĂ©ho rozvoje horšà neĹľ v roce 1992. ÄŚlenskĂ© zemÄ› OSN se zavázaly, Ĺľe do roku 2002, kdy se má konat dalšà podobnĂ© zasedánĂ, dosáhnou vĂ˝raznÄ›jšà pokrok smÄ›rem k trvale udrĹľitelnĂ©mu rozvoji.
Delegáti se nezavázali k žádnĂ˝m konkrĂ©tnĂm opatĹ™enĂm k omezenĂ emisĂ sklenĂkovĂ˝ch plynĹŻ ani k vÄ›tšà pomoci rozvojovĂ˝m zemĂm pĹ™i Ĺ™ešenĂ jejich ekologickĂ˝ch problĂ©mĹŻ. RĂ˝suje se moĹľnost, Ĺľe v dalšĂm vyjednávánĂ po summitu bude dosaĹľena dohoda o ochranÄ› vod.
Evropská unie, Kanada, Malajsie a Rusko navrhovaly pĹ™ijetĂ plánu na ochranu svÄ›tovĂ˝ch lesĹŻ, ale kvĹŻli odporu USA a BrazĂlie bylo rozhodnutĂ o tomto plánu odsunuto do roku 2000.
„Jde o zradu Ria“, komentoval vĂ˝sledky jednánĂ Gordon Shepherd z Worldwide Fund for Nature. „LidĂ©, kteřà se na mĂstnĂ Ăşrovni snažà dohody z Ria prosadit, si sem pĹ™išli pro podporu, ale nedostali nic.“
TanÄŤit a zpĂvat zaÄŤali delegáti ze Zimbabwe, Namibie a Botswany potĂ©, co na konferenci v hlavnĂm mÄ›stÄ› Zimbabwe Harare zĂskali souhlas prodat Japonsku 59 tun slonoviny. Tato slonovina je jiĹľ pĹ™ipravena ve skladech, takĹľe pro jejĂ zĂskánĂ nebudou zabiti žádnĂ dalšà sloni.
Tyto tĹ™i africkĂ© zemÄ› požádaly na mezinárodnĂ konferenci zemĂ, kterĂ© podepsaly dohodu o mezinárodnĂm obchodu s ohroĹľenĂ˝mi druhy CITES (Convention on International Trade in Endangered Species) o vĂ˝jimku ze sedm let starĂ©ho zákazu obchodu se slonovinou. SlonĂ populace v tÄ›chto zemĂch ÄŤĂtá dohromady asi 150 000 kusĹŻ. Konference tento návrh schválila v tajnĂ©m hlasovánĂ 19. ÄŤervna v pomÄ›ru hlasĹŻ 76 ku 21 pĹ™i 20 absencĂch. Sloni tÄ›chto třà zemĂ byli takĂ© pĹ™esunuti z Dodatku I (neobchodovatelnĂ© druhy) do Dodatku II (druhy obchodovatelnĂ© pod dohledem).
Ministr ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ a turistiky Zimbabwe Chen Chimutengwende nekompromisnÄ› prosazoval, aby se mohlo se slonovinou zĂskanou odstĹ™elem pĹ™ebyteÄŤnĂ˝ch slonĹŻ niÄŤĂcĂch jejich Ăşrodu obchodovat. "„Jsou zde fanatiÄŤtĂ milovnĂci zvĂĹ™at, kteřà nechtÄ›jĂ naslouchat, a rasistĂ©, kteřà nechtÄ›jĂ rozvoj a urbanizaci Afriky. PĹ™ejĂ si, aby zĹŻstala velkou ZOO, kde budou moci pozorovat tradice chudĂ˝ch ÄŤernochĹŻ a jejich Ĺľivot mezi divokĂ˝mi zvĂĹ™aty,“" prohlásil pĹ™ed hlasovánĂm.
Reakce ekologickĂ˝ch organizacĂ na vĂ˝sledek hlasovánĂ nebyly jednotnĂ©. Petr Pueschel z Greenpeace oÄŤekává, Ĺľe vĂ˝sledek hlasovánĂ povzbudĂ pytláky. World Wildlife Fund (WWF) naopak poukazuje na to, Ĺľe prodej slonoviny je podmĂnÄ›n pĹ™ĂsnĂ˝mi kontrolnĂmi opatĹ™enĂmi a Ĺľe zisk z tĂ©to transakce musĂ bĂ˝t investován do ochrany slonĹŻ.
Na konferenci se takĂ© hlasovalo o japonskĂ©m a norskĂ©m návrhu umoĹľnit kontrolovanĂ˝ lov velryb. AÄŤkoliv pĹ™i tajnĂ©m hlasovánĂ nedosáhl potĹ™ebnĂ˝ch dvou tĹ™etin, zĂskal dosud nebĂ˝valou podporu (51 proti, 57 pro a 4 se nezúčastnili). Proti návrhu ostĹ™e vystoupila zástupkynÄ› Greenpeace Isabel McCrea. Prohlásila, Ĺľe japonskĂ˝ a norskĂ˝ lov velryb nenĂ pĹ™Ăkladem udrĹľitelnĂ©ho uĹľĂvánĂ, ale prostĂ˝m vyuĹľĂvánĂm bez ohledu na ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ a na názory ostatnĂch zainteresovanĂ˝ch stran.
DalšĂmi projednávanĂ˝mi problĂ©my byly nadmÄ›rnĂ˝ vĂ˝lov ryb a zneÄŤištÄ›nĂ v KaspickĂ©m moĹ™i a monitorovánĂ obchodu s mahagonovĂ˝m dĹ™evem.
Konference pĹ™ijala návrh BrazĂlie ustavit pracovnĂ skupinu, která má bÄ›hem 18-ti mÄ›sĂcĹŻ vypracovat ochranná opatĹ™enĂ pro mahagonovĂ© porosty. NavĂc sedm latinskoamerickĂ˝ch zemĂ souhlasilo se zaĹ™azenĂm jejich mahagonovĂ©ho dĹ™eva do Dodatku III konvence CITES. Pro druhy v tomto seznamu si jednotlivĂ© zemÄ› vytvářà vlastnĂ národnĂ opatĹ™enĂ.
ZatĂmco organizace Greenpeace tento vĂ˝sledek opatrnÄ› pĹ™ivĂtala, Friends of the Earth povaĹľujĂ tento stav za neuspokojivĂ˝ a budou spotĹ™ebitele nadále vyzĂ˝vat k bojkotu mahagonovĂ©ho dĹ™eva.
Foto: archĂv
PRAHA/TEMELĂŤN - TĹ™i muĹľi pronikli v pondÄ›lĂ 9. ÄŤervna v ÄŤasnĂ˝ch rannĂch hodinách zcela nepozorovanÄ› do objektu staveništÄ› JadernĂ© elektrárny TemelĂn (JETE).
Jeden z nich zde umĂstil dvÄ› plastikovĂ© láhve s nápisem BOMBA, aby tak upozornil na nedostateÄŤnou ostrahu objektu. ÄŚTI o tom informoval 13. ÄŤervna na setkánĂ s novináři SlavomĂr Tesárek, jeden z účastnĂkĹŻ prĹŻniku.
Jak dále sdÄ›lil, zbylĂ© dvÄ› osoby vyšplhaly na chladicĂ věž elektrárny a vyÄŤkávaly pĹ™Ăjezd bezpeÄŤnostnĂ sluĹľby, která se i pĹ™es telefonickĂ© oznámenĂ neobjevila dĹ™Ăve neĹľ po pÄ›ti hodinách. Dalšà necelou pĹŻlhodinu strážcĹŻm trvalo, neĹľ si aktivistĹŻ na věži všimli.
„UĹľ od ÄŤasĹŻ ministra Dyby vláda odmĂtá jakĂ˝koli dialog s odpĹŻrci dostavby JETE, pomocĂ finanÄŤnĂch prostĹ™edkĹŻ do rozpoÄŤtĹŻ okolnĂch obcĂ navĂc na svou stranu zĂskala i jejich starosty“, pokraÄŤoval Tesárek. „TermĂn dokonÄŤenĂ elektrárny je neustále oddalován, hovořà se o pĹ™elomu stoletĂ, ale ani to nenĂ definitivnĂ, náklady rostou a o ekonomickĂ© vĂ˝hodnosti stavby nelze dnes mluvit.“
Levnějšà by podle Tesárka bylo zaměřit se na úspory energie a obnovitelné zdroje, o to však dnešnà vedenà ČEZ vůbec nemá zájem.
SpoleÄŤnost ÄŚEZ v souvislosti s tĂmto pĹ™Ăpadem udÄ›lila pokutu 100 tisĂc korun bezpeÄŤnostnĂ agentuĹ™e Group 4 Securitas, která ostrahu TemelĂna zajišťuje. VedoucĂ stĹ™ediska ochrany jadernĂ© elektrárny Julius Sabo nicmĂ©nÄ› prohlásil, Ĺľe ochrana JETE je dostateÄŤná, neboĹĄ ostrĂ˝ reĹľim je zatĂm pouze u skladu jadernĂ©ho paliva. Ten stĹ™ežà i zásahová jednotka Policie ÄŚR.
NovĂ˝ ministr prĹŻmyslu a obchodu Karel KĂĽhnl po svĂ©m nástupu do funkce prohlásil, Ĺľe TemelĂn je tĹ™eba dokonÄŤit s co nejmenšĂmi náklady. „NevĂm nic o tom, Ĺľe by byly jakĂ©koli vážnĂ© myšlenky na zastavenĂ vĂ˝stavby TemelĂna.“ HospodářskĂ© noviny 23. ÄŤervna informovaly, Ĺľe se náklady na stavbu JETE pravdÄ›podobnÄ› zvýšà z 76 na 83 miliard korun.
ZastavenĂ, resp. pĹ™ezkoumánĂ vĂ˝stavby TemelĂna je cĂlem blokády staveništÄ› JETE, která má zaÄŤĂt v nedÄ›li 6. ÄŤervence. Organizuje ji sdruĹľenà „ObÄŤanĂ© proti TemelĂnu“ a vĂ˝zvu k blokádÄ› podepsali mj. Jaroslav Hutka a Ivan Dejmal. (ÄŤti a dek)
PRAHA - Dohodu o ĂşpravÄ› pĹŻsobnostĂ mezi ministerstvem zemÄ›dÄ›lstvĂ (MZ) a ministerstvem ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ (MĹ˝P) v oblasti vodnĂho hospodářstvĂ podepsali ve stĹ™edu 4. ÄŤervna ministr zemÄ›dÄ›lstvĂ Josef Lux (KDU-ÄŚSL) a ministr ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ Jiřà SkalickĂ˝ (ODA).
CĂlem tĂ©to dohody je dĹŻslednĂ© oddÄ›lenĂ ochrany pĹ™irozenĂ© akumulace vod, ochrany vodnĂch zdrojĹŻ a ochrany mnoĹľstvĂ a jakosti povrchovĂ˝ch a podzemnĂch vod, kterĂ© bude i nadále zabezpeÄŤovat MĹ˝P, od Ĺ™ĂzenĂ vodohospodářskĂ˝ch ÄŤinnostĂ. V dĹŻsledku tĂ©to dohody pĹ™ešla na MZ správa vodnĂch tokĹŻ vodohospodářsky vĂ˝znamnĂ˝ch, dále péče o splavnost vodnĂch tokĹŻ a budovánĂ vodnĂch cest a takĂ© povinnosti vyplĂ˝vajĂcĂ pro správce vodnĂch tokĹŻ pĹ™i ochranÄ› pĹ™ed povodnÄ›mi. Ministerstvo bude takĂ© Ĺ™Ădit dotaÄŤnĂ politiku státu a technickou normalizaci v tĂ©to oblasti.
Na základÄ› tĂ©to dohody pĹ™echázejĂ na MZ veškerá práva a povinnosti akcionáře v akciovĂ˝ch spoleÄŤnostech PovodĂ Vltavy, Labe, OhĹ™e, Moravy a Odry. MĹ˝P bude zastoupeno v dozorÄŤĂch radách tÄ›chto akciovĂ˝ch spoleÄŤnostĂ. K zajištÄ›nĂ podpory vĂ˝konu státnĂ správy na Ăşseku ochrany vod vytvořà MĹ˝P systĂ©m ÄŤinnostĂ charakteru státnĂ sluĹľby.
MĹ˝P bude i nadále zabezpeÄŤovat funkci ĂşstĹ™ednĂho vodohospodářskĂ©ho orgánu, tzn. Ĺ™Ădit vĂ˝kon státnĂ správy na Ăşseku vodnĂho hospodářstvĂ, usmÄ›rĹovat hospodaĹ™enĂ s vodami, sestavovat smÄ›rnĂ˝ vodohospodářskĂ˝ plán, zabezpeÄŤovat hydrologickou sloĹľku a Ĺ™Ădit vodohospodářskĂ˝ vĂ˝zkum.
V pondÄ›lĂ 16. ÄŤervna jmenoval prezident Václav Havel novĂ˝m mĂstopĹ™edsedou vlády ministra ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ ing. JiĹ™Ăho SkalickĂ©ho (ODA).
Na tento post jej nominovala jeho strana uĹľ na počátku ÄŤervna. SkalickĂ˝ ovšem odmĂtl novou funkci pĹ™evzĂt dĹ™Ăve, neĹľ bude SnÄ›movnou vyslovena dĹŻvÄ›ra celĂ© vládÄ›. Na odbornĂ© konferenci „Politika ODA pro ĹľivotnĂ prostĹ™edĂ“, která probÄ›hla v severoÄŤeskĂ˝ch TeplicĂch 7. a 8. ÄŤervna, poskytl ministr SkalickĂ˝ EkoListu krátkĂ˝ rozhovor.
Pane ministĹ™e, ODA vás nominovala na post mĂstopĹ™edsedy vlády. MyslĂte, Ĺľe se tato okolnost odrazĂ na tom, jak tato vláda jako celek vnĂmá problematiku ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ?
Tady žádnou pĹ™Ămou souvislost nevidĂm. Je pĹ™ece jen tĹ™eba konstatovat, Ĺľe ta nominace souvisĂ spĂše s mojĂ osobou, neĹľ s resortem. Já jsem ale oproti názorĹŻm mnohĂ˝ch pĹ™esvÄ›dÄŤen, Ĺľe problematika souvisejĂcĂ s ochranou ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ nenĂ podceĹována. UvÄ›domĂme-li si rozsah investic do ochrany ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ tak, pĹ™es urÄŤitĂ˝ nedostatek proekologickĂ© rĂ©toriky, kterĂ˝ mĹŻĹľeme z vládnĂch kruhĹŻ pociĹĄovat, je politika ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ seriĂłznĂ. RozhodnÄ› bych se neodvážil ji hodnotit jako podceĹujĂcĂ.
Myslel jsem tu otázku trochu jinak. Nezvýšà se postavenĂ ekologickĂ© problematiky ve vládÄ› tĂm, Ĺľe jejĂm mĂstopĹ™edsedou bude ministr ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ, jaksi "sama"?
Je samozĹ™ejmÄ› pravdou, Ĺľe urÄŤitou prestiĹľ resortu zjednává ve vládÄ› samotná osoba ministra, nikoli práce celĂ©ho resortu. A z tohoto hlediska je skuteÄŤnÄ› vĂ˝znamnĂ©, jakĂ© je postavenĂ toho jednoho konkrĂ©tnĂho ÄŤlovÄ›ka v rámci celĂ© vlády. UrÄŤitĂ© neformálnĂ zvýšenĂ autority resortu by samozĹ™ejmÄ› tuto funkci mohlo ve vládÄ› provázet, to nelze popĹ™Ăt.
ODA pořádá odbornou ekologickou konferenci. JakĂ© mĂsto v celkovĂ© politice ODA zaujĂmá tĂ©ma ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ?
Bezesporu nejde o okrajovĂ© tĂ©ma. UĹľ pĹ™i ÄŤetbÄ› volebnĂho programu ODA mĹŻĹľete zjistit, Ĺľe na ekologickou problematiku klademe vĂ˝znamnĂ˝ dĹŻraz. A samotná okolnost, Ĺľe jsme pĹ™i sestavovánĂ novĂ© koaliÄŤnĂ smlouvy projevili o tento resort zájem, Ĺľe je to jeden z resortĹŻ, kterĂ© ve vládÄ› zastáváme, je skuteÄŤnou odpovÄ›dĂ na to, Ĺľe se ODA snažà tĂ©ma ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ nepodceĹovat.
Děkuji za rozhovor.
„Slunce vycházà nad novou vlajkou“, hlásá tisková zpráva organizace Greenpeace.
TĹ™i aktivistĂ© Greenpeace obsadili 10. ÄŤervna pustou skálu Rockall, na kterou za pomoci vrtulnĂku dopravili speciálnĂ obytnĂ© „solárnĂ pouzdro“. 15. ÄŤervna ráno zde vyhlásili novĂ˝ stát Waveland (VlnozemÄ›). VlnozemÄ› otevĹ™ela 19. ÄŤervna velvyslanectvĂ i v Praze.
DĹŻvodem k obsazenĂ Rockallu je snaha zabránit těžbÄ› ropy v oblasti zvanĂ© Atlantic Frontier, ve kterĂ© se nacházĂ i Rockall. Britská poboÄŤka Greenpeace se nedávno pĹ™ihlásila do konkursu vypsanĂ©ho britskou vládou na vyuĹľitĂ zdejšĂch ropnĂ˝ch loĹľisek. JejĂ návrh, Ĺľe zde zĹ™ĂdĂ podmoĹ™skĂ˝ pĹ™ĂrodnĂ park, však vláda neakceptovala a oblast pĹ™idÄ›lila ropnĂ˝m spoleÄŤnostem. Greenpeace následnÄ› podali na britskou vládu Ĺľalobu kvĹŻli ĂşdajnĂ©mu porušenĂ dvou direktiv EvropskĂ© unie.
Greenpeace nesouhlasĂ s těžbou ropy jednak kvĹŻli ochranÄ› podmoĹ™skĂ˝ch ekosystĂ©mĹŻ, pĹ™edevšĂm však kvĹŻli tomu, Ĺľe spalovánĂ ropy a jinĂ˝ch fosilnĂch paliv pĹ™ispĂvá ke globálnĂm zmÄ›nám klimatu.
ObÄŤanstvĂ novĂ©ho státu Waveland zĂskali v ÄŚeskĂ© republice mj. starostovĂ© BoĹľĂho Daru a Ĺ˝iĹľic, dále spisovatel Ivan KlĂma, filosof Erazim Kohák a herec Petr Vacek. Zájemci o zĂskánĂ obÄŤanstvĂ se mohou obrátit na adresu: Greenpeace, Mikovcova 10, 120 00 Praha 2, tel. (02) 24232509. Všichni novĂ obÄŤanĂ© Wavelandu se mj. zavazujĂ, Ĺľe budou bez násilĂ usilovat o ochranu pĹ™Ărody.
Na snĂmku je skála Rockall, leĹľĂcĂ v AtlantskĂ©m oceánu, asi 400 kilometrĹŻ severozápadnÄ› od Irska. Dnes hlavnĂ mÄ›sto VlnozemÄ›, globálnĂho státu vyhlášenĂ©ho ekologickou organizacĂ Greenpeace.
Foto: Greenpeace
Ĺ vĂ©dskĂ˝ parlament schválil 11. ÄŤervna plán na zrušenĂ jadernĂ˝ch elektráren. Proti tomuto rozhodnutĂ protestuje švĂ©dskĂ˝ prĹŻmysl a odbory. PrvnĂ z 12 reaktorĹŻ má bĂ˝t odstaven v ÄŤervenci 1998, druhĂ˝ v ÄŤervenci 2001. JadernĂ© elektrárny pokrĂ˝vajĂ polovinu spotĹ™eby elektĹ™iny ve Ĺ vĂ©dsku, druhá polovina je zĂskávána z vodnĂch elektráren. (dek)
ÄŚeská strana sociálnÄ› demokratická hodlá v PoslaneckĂ© snÄ›movnÄ› pĹ™edloĹľit vlastnĂ návrh zákona o právu na informace v oblasti ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ, ve kterĂ©m bude pro státnà úřednĂky stanovena povinnost na vyžádánĂ poskytnout informace o stavu ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ. Na tiskovĂ© konferenci to 25. ÄŤervna uvedl stĂnovĂ˝ ministr ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ RNDr. Miloš KuĹľvart. (ÄŤti, dek)
Jacques-Yves Cousteau, svÄ›toznámĂ˝ francouzskĂ˝ oceánograf a ochránce ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ, zemĹ™el 25. ÄŤervna v PaĹ™ĂĹľi ve vÄ›ku 87 let. Jacques Cousteau usiloval o ochranu ÄŤistoty oceánĹŻ a vystupoval proti francouzskĂ˝m jadernĂ˝m testĹŻm v TichomoĹ™Ă. (voa, dek)
CelkovĂ˝ poÄŤet vozidel registrovanĂ˝ch v ÄŚR dosáhl v uplynulĂ©m roce ÄŤtyĹ™ milionĹŻ kusĹŻ, coĹľ oproti roku 1989 pĹ™edstavuje nárĹŻst o 33 procent. PoÄŤet osobnĂch automobilĹŻ na tisĂc obyvatel dosáhl v loĹskĂ©m roce 311 kusĹŻ, coĹľ pĹ™i stejnĂ©m srovnánĂ pĹ™edstavuje zvýšenĂ o 36 procent. DopravnĂ vĂ˝kon ÄŤinil v loĹskĂ©m roce 34,7 miliardy vozokilometrĹŻ a oproti roku 1989 tak narostl o 30 procent. V loĹskĂ©m roce se na vĂ˝stavbu, rekonstrukce a opravy všech typĹŻ silnic a dálnic vynaloĹľilo celkem 15,1 miliardy korun. V absolutnĂ hodnotÄ› se pĹ™itom na vĂ˝stavbu dálnic vloni pouĹľilo 4,9 miliardy korun, na vĂ˝stavbu silnic dalšĂch 3,8 miliardy korun a zbĂ˝vajĂcĂch 6,4 miliardy korun pĹ™ipadá na ĂşdrĹľbu a opravy. VĂ˝nos ze silniÄŤnĂ danÄ› dosáhl v uplynulĂ©m roce 4,3 miliardy korun a vĂ˝nos z poplatkĹŻ za uĹľĂvánĂ dálnic a rychlostnĂch komunikacĂ dalšà tĂ©měř jednu miliardu korun. VĂ˝nos spotĹ™ebnĂ danÄ› u uhlovodĂkovĂ˝ch paliv a maziv pĹ™itom v loĹskĂ©m roce dosáhl 38,9 miliardy korun. (ÄŤti)
Ĺecká vláda rozhodla 12. ÄŤervna o vĂ˝stavbÄ› nejvÄ›tšà solárnĂ elektrárny na svÄ›tÄ›. VĂ˝stavba tĂ©to elektrárny je součástĂ dvouletĂ© kampanÄ› Greenpeace, která má zmÄ›nit KrĂ©tu v ostrov solárnĂ energetiky. Prvnà část solárnĂ elektrárny má mĂt kapacitu 5 megawattĹŻ. Americká firma Enron Solar, která elektrárnu postavĂ, navrhuje do roku 2003 zvýšit kapacitu elektrárny na 50 MW. Dosud nejvÄ›tšà sluneÄŤnĂ elektrárna na svÄ›tÄ›, která se nacházĂ v Itálii (na snĂmku) má vĂ˝kon 3,3 MW. InvestiÄŤnĂ náklady na vybudovánĂ prvnĂch 5 MW ÄŤinĂ 17,75 miliĂłnu USD a z 55% je bude hradit Evropská unie a Ĺ™ecká vláda. (dek)
Foto: Greenpeace