https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cesky-unikat.v-rezervaci-velkych-kopytniku-se-loni-narodila-prvni-dvojcata-zubru-v-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český unikát. V rezervaci velkých kopytníků se loni narodila první dvojčata zubrů v republice

19.4.2019 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dvě samičky přišly na svět loni 12. června. Že jde o dvojčata však ukázaly až analýzy záznamů z fotopastí pořízené v dalších měsících.
Dvě samičky přišly na svět loni 12. června. Že jde o dvojčata však ukázaly až analýzy záznamů z fotopastí pořízené v dalších měsících.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vůbec první dvojčata zubrů v historii České republiky se v loňském roce narodila v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko Benátek nad Jizerou. O vzácném přírůstku informovali vědci a ochranáři v rámci zveřejnění výsledků sčítání českých zubrů za rok 2018.
 
„Zubřím samicím se obvykle rodí jedno mládě jednou za jeden až dva tři roky. Dvojčata mívají jen zcela výjimečně. Ze záznamů plemenné knihy vyplývá, že je to vůbec poprvé, kdy se v Česku zubří dvojčata narodila,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v rámci České republiky zajišťuje sčítání zubrů pro Mezinárodní plemennou knihu vedenou v Bělověžském národním parku v Polsku.

Dvě samičky přišly na svět loni 12. června. Že jde o dvojčata však ukázaly až analýzy záznamů z fotopastí pořízené v dalších měsících. Stádo je vždy po narození nových přírůstků opatrnější a matky kojí v ústraní, což výrazně ztěžuje pozorování. Samice zubrů navíc občas nechávají sát mléko i nevlastní mláďata, takže nahodilá pozorování sání dvou telat od jedné samice nic nedokazují. Proto byly snímky z fotopastí klíčové.

„Řada videozáznamů zachycených fotopastmi v druhé polovině roku 2018 potvrzuje, že obě mláďata se nepřetržitě držela u jedné samice a pila od ní pravidelně mateřské mléko. To vylučuje možnost, že by šlo o mláďata dvou různých samic,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Celkem se loni v rezervaci velkých kopytníků narodila čtyři mláďata, dva samečci a dvě samičky. V bývalém vojenském prostoru tak nyní žije 21 zubrů.

První česká zubří dvojčata jsou jen jedním ze zajímavých výsledků sčítání zubrů za rok 2018. Celkový počet zubrů v Česku vzrostl loni o 10 zvířat, tedy o 11 procent, na 116 zvířat. Z toho 6 jedinců přibylo díky přírůstkům v chovných stádech a 4 importem ze zahraničí. Rovněž zubři z českých chovů mířili do jiných zemí, dvě samice ze ZOO Olomouc putovaly do Švédska.

Největším tuzemským chovem zůstala také loni obora Vojenských lesů a statků Židlov se 33 zvířaty. Novou chovnou linii založili v roce 2018 v Zooparku Chomutov. K tradičně chované nížinně-kavkazské linii, která se nachází v menším výběhu, přibyla loni tři nová zvířata ze vzácnější, čistě nížinné linie. Ta obývají rozsáhlejší výběh tamního Eurosafari.

V současnosti jsou v polské Bělověži zpracovávány aktualizované počty zvířat ze všech zemí, v nichž žijí zubři. Brzy tak bude známa přesná velikost celosvětové populace zubra evropského i jeho stavy v jednotlivých zemích. „Asi nejvíce očekáváme informace o vývoji dvou stád, která předloni vznikla v Litvě. Jde totiž o první stáda v novodobé historii, která vznikla spontánně, aniž by je založil člověk vypuštěním zvířat pocházejících odjinud. Tyto skupiny zubrů se prostě odpojily od mnohasethlavých populací v Polsku či Bělorusku, migrovaly desítky kilometrů, a osídlily nové oblasti, kde zubři dosud nežili. S trochou štěstí tato dvě stáda založí nové populace,“ doplnil Miloslav Jirků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist