https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-luzickych-horach-se-podarilo-vysadit-pres-dva-tisice-vzacnych-tisu-cervenych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Lužických horách se podařilo vysadit přes dva tisíce vzácných tisů červených

16.10.2019 10:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tis červený je jedovatý. Stejně je potřeba ho ochránit proti okusu.
Tis červený je jedovatý. Stejně je potřeba ho ochránit proti okusu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Do Lužických hor se pomalu vrací vzácný strom našich lesů, tis červený. Za vysazováním nových semenáčků stojí lidé z Českého svazu ochránců přírody, kteří sbírají plody dochovaných stromů a ve vlastní školce z nich pěstují nové sazenice. Ty pak navracejí zpět do krajiny.
 

Řadu let se ochránci přírody ze základní organizace Meles v Novém Boru snaží pomáhat udržet v krajině Lužických hor dnes vzácné stromy tisy červené. Hledají a evidují zdejší dochované jedince a vyzvedávají u nich semenáčky, nebo sbírají jejich plody. Z takto získaného materiálu pak pěstují nové sazenice, které pak ve spolupráci s odborníky z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti vysazují na vhodná místa zpět do krajiny.

Samotným vysazením pomoc tisům zdaleka nekončí. Sazenice je potřeba chránit proti okusu zvěří instalací ochranných prvků a vyžínat kolem nich utlačující buřeň.

Tis červený je třetihorním reliktem.
Tis červený je třetihorním reliktem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Sazenice pěstují ochránci přírody ve vlastní školce, kde se o malé tisy starají, podle potřeby je přesazují, zajišťují jim potřebnou zálivku a chrání je. Než sazenice vyroste do potřebné výšky alespoň 35 cm, uplyne i šest let.

"Do dnešních dní se podařilo vysadit do lesů ve správě státního podniku Lesy České republiky přes 2000 sazenic na 54 lokalitách," říká Alexandr Hrozek z Českého svazu ochránců přírody. "Vynaložené úsilí se zdá být úspěšné, ztráty na vysazených tisech se pohybují jen kolem 15 %."

Tis červený je v lese poměrně vzácně se vyskytující dřevinou, spíše jej potkáme v parcích a na hřbitovech. Patří mezi zákonem chráněné druhy rostlin v kategorii silně ohrožené. Má velmi cenné dřevo, ve středověku se používalo třeba na výrobu luků. Každý strom je pak buď samčího, nebo samičího pohlaví. Může se dožít i věku přes 1000 let.

Projekty na pomoc tisům červeným Záchrana genofondu tisu červeného v Lužických horách a Klonový archiv - semenný sad tisu červeného v Lužických horách byly podpořeny v národním programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity. Generálním partnerem programu jsou Lesy České republiky, program je dále spolufinancován Ministerstvem životního prostředí ČR a Nadací Ivana Dejmala.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BP

Bohdan Podlena

18.10.2019 16:49
konečně něco dobrého od ekologů
Odpovědět
BP

Bohdan Podlena

18.10.2019 16:51
něco podobného by bylo třeba s jalovcem
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist