https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-malawi-vypustili-do-prirody-prirustek-nosorozcu-z-jar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Malawi vypustili do přírody přírůstek nosorožců z JAR

16.11.2019 00:58 (ČTK)
V malawském národním parku Liwonde bylo vypuštěno do přírody 17 nosorožců dvourohých, poslaných z Jihoafrické republiky. / Ilustrační foto
V malawském národním parku Liwonde bylo vypuštěno do přírody 17 nosorožců dvourohých, poslaných z Jihoafrické republiky. / Ilustrační foto
V malawském národním parku Liwonde bylo vypuštěno do přírody 17 nosorožců dvourohých, poslaných z Jihoafrické republiky. Malawská nadace na ochranu přírody informovala, že jde o jeden z největších mezinárodních přesunů divokých zvířat a že hlavním smyslem je zajistit ohrožené populaci těchto lichokopytníků v Malawi genetickou rozmanitost, která ji bude lépe chránit před nemocemi.
 

Peter Fearnhead ze soukromé nadace African Parks, v jejímž čele stojí britský princ Harry, řekl, že Malawi usiluje o zajištění bezpečnosti divoké zvěře a že k opatřením přijatým proti pytlákům patří i zapojení britských vojáků do ostrahy rezervací. "V širším měřítku ochrana zahrne hlídkování ze vzduchu, denní hlídky strážců a uplatnění moderní technologie, která umožní stopování," řekl Fearnhead.

Skupina 17 nosorožců, která se ve středu ocitla v parku v Malawi, měla za sebou osmihodinovou cestu. Po odchycení v JAR musela zvířata zůstat šest týdnů v karanténě a pak byla letecky přepravena do svého nového domova. Operace se zdařila díky spolupráci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a vlád Malawi a JAR.

Nosorožci v Malawi dočasně zmizeli v roce 1981, ale v roce 1993 tam byla čtyři zvířata znovu dovezena. Jaký je početní stav nyní, úřady odmítají zveřejnit z bezpečnostních důvodů - nosorožci, kteří jsou pro své rohy žádaní zejména v Asii, zůstávají stále kýženým cílem pytláků. Kilogram rohů stojí na asijském černém trhu až 55.000 eur (1,4 milionu korun).

Podle WWF žilo v roce 1993 v subsaharské Africe pouze 2470 nosorožců dvourohých, díky ochráncům přírody se jejich dnešní stav odhaduje na zhruba dvojnásobek.

Park Liwonde leží na jihovýchodě Malawi a do tamních konzervačních aktivit je zapojen princ Harry, napsala agentura Reuters.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

16.11.2019 19:30
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist