https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-galapagach-vypusti-zelviho-samce-ktery-zachranil-vlastni-druh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Galapágách vypustí želvího samce, který zachránil vlastní druh Video

26.1.2020 00:47 (ČTK)
V tichomořském souostroví Galapágy bude do volné přírody vypuštěn samec želvy sloní, jehož legendární libido pomohlo zachránit vlastní poddruh před vyhynutím.
V tichomořském souostroví Galapágy bude do volné přírody vypuštěn samec želvy sloní, jehož legendární libido pomohlo zachránit vlastní poddruh před vyhynutím.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V tichomořském souostroví Galapágy bude do volné přírody vypuštěn samec želvy sloní, jehož legendární libido pomohlo zachránit vlastní poddruh před vyhynutím. S odvoláním na správu Galapážského národního parku o tom informoval server BBC.
 
Samec Diego.
Samec Diego.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nyní stoletý Diego byl mezi 14 želvími samci, kteří se zúčastnili rozmnožovacího programu na ostrově Santa Cruz. Snaha ochránců přírody se ukázala být úspěšná, od 60. let minulého století se tímto způsobem podařilo zplodit 2000 želvích potomků. Sexuální apetit Diega přitom hrál zásadní roli, protože podle odhadů se mu podařilo zplodit na 800 potomků.

Program nyní skončil a Diego bude v březnu vypuštěn do volné přírody na rodném ostrově Espaňola. Připojí se k tamní 1800členné želví populaci, která podle zoologů ze 40 procent nese jeho geny.

"Přispěl velkým podílem k vytvoření rodové linie, kterou vracíme na Espaňolu," řekl ředitel parku Jorge Carrión agentuře AFP. "Je to pocit štěstí mít možnost vrátit tuto želvu do jejího přirozeného prostředí," dodal. Před svým triumfálním návratem na Galapágy pobývá Diego momentálně v karanténě.

Správa parku má za to, že Diego byl odchycen před 80 lety vědeckou expedicí. Poté byl nějaký čas v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu. Ještě před 50 lety žili na Espaňole pouze dva samci a 12 samiček jeho poddruhu chelonoidis hoodensis, jinde tyto vzácné želvy nežijí.

Galapágy, které leží 906 kilometrů západně od Ekvádoru, jsou pro svou jedinečnou faunu a floru zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 1835 na ostrovech strávil šest týdnů pozorováním živočichů britský přírodovědec Charles Darwin. Zřejmě právě na základě výsledků těchto pozorování uspořádal svou základní koncepci přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí, jejíž hlavní hybnou silou je přírodní výběr.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jiří Makoň

Jiří Makoň

27.1.2020 16:54
Také jsme měli podobného přeborníka s přezdívkou Čuňas nebo také Mistr, bohužel nedávno zemřel
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist