https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/hribe-divokych-koni-jako-symbol-jara-a-zachrany-milovicke-rezervace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hříbě divokých koní jako symbol jara a záchrany milovické rezervace

9.4.2020 10:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hříbě divokých koní v Milovicích.
Hříbě divokých koní v Milovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíce Čechů zachraňují i v dobách pandemie koronaviru ohrožená zvířata v rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích. Přestože se řada lidí musí obejít s omezenými příjmy a mají obavy o sebe i o své nejbližší, přispívají na záchranu rezervace. Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Na jejich dokončení závisí desítky vzácných zvířat.
 
„To, že lidé pomáhají i v časech, kdy jsou sami ohrožení a mají obavy o své nejbližší, je tím nejlepším svědectvím, že ani v nejhorší době nemyslí lidé v České republice jen na sebe. Všem patří obrovské poděkování,“ ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Velikonoce jsou tradičně spojovány s příchodem jara, ale i se vzkříšením a největším zázrakem v tradici křesťanské církve. Také rezervace divokých koní se stala místem, kde lidé mohou pozorovat jinde nevídané znovuzrození přírody.

A není to poprvé, kdy rezervace musí překonávat obrovské obtíže. „Začínali jsme v roce 2007 bez jediné koruny na účtu. O rok později vypukla do té doby nejhorší poválečná ekonomická krize. Přesto se nám již za několik let podařilo vybudovat rezervaci, o které psala nejvýznamnější média na pěti kontinentech, dělá České republice dobré jméno v zahraničí a stala se první svého druhu na světě, konstatuje Dalibor Dostál. „I když byrokratická mašinérie dostala rezervaci několikrát během její existence do neřešitelných situací, vždy se nakonec našel někdo, kdo pomohl, a v poslední chvíli ji zachránil. Teď je to veřejnost, která dává rezervaci šanci na přežití,“ dodává.

Veřejnost může i nadále posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777.

Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Celkové náklady na ohrazení jsou zhruba dva miliony korun, půl milionu má ochranářská organizace z výtěžku sbírky z předchozích období.

Od březnového zahájení kampaně na záchranu rezervace se podařila zatím vybrat třetina potřebné částky. Dokončení rezervace bylo přitom původně plánováno nejpozději na rok 2016, kvůli administrativním průtahům se ale zdrželo o další čtyři roky. Ochranáři upozorňovali již v říjnu roku 2015, že dokončení rezervace začíná nabírat nebezpečné zpoždění.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu roku 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

9.4.2020 18:27
Stačí dovolit, aby původní zvěř mohla být na původních stavech, a nebude nutno chovat nepůvodní druhý v ohradách. Pokud se budou původní druhy držet na hranici mezi vyhynutím a normovaným stavem, žádný kloudný vliv na stabilitu ekosystému mít nebudou.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

9.4.2020 19:00 Reaguje na Michal Ukropec
A do té původní zvěře počítáte taky vlky, rysy a medvědy? No tak to potom jo...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.4.2020 07:48 Reaguje na Jiří Hušek
Samozřejmě. Nejsem ekologista, abych prosazoval vyhubení zajíců a spol zákonem.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

10.4.2020 05:50
zdá se mi že jsou stále s nataženou dlaní jako cikáni na sociálce...!!! když potřebují 1.5 melounu na tu ohradu, tak proč nevyvinou jinou aktivitu než somrování přes nějaké výzvy...??? můžou přece taky požádat o dotaci e.u. ne...??? co pak budou dělat s těmi zvířaty a hřebci či býky až se jim namnoží...??? tu ohradu budou stavět brigádně nebo zadají zakázku spřízněné firmě...???
Odpovědět
JC

Jan Chloupek

12.4.2020 22:42
Citově vyděračský článek od lidí, kteří neumí hospodařit a jenom žijí z dotací! Naši chovatelé z České krajiny si před třemi roky z krajského majetku u Milovic přičlenily 12 ha polí, které neobhospodařovali, takže pole zarostla přes metr vysokým bodlákem, čímž to pasoucí zvířata nemohla využívat až do dnešních dní. Pak se spustila v roce 2019 kampaň, že zvířátka mají omezený prostor, že nemají co žrát a že se budou muset utratit ! Těch zanedbaných 12ha je celoroční potrava pro navíc dalších 12 dospělých jedinců. Doufám, že koronavirová krize přehodnotí lehkoživný způsob takovýchto organizací !
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

12.5.2020 22:09
Nu, otázkou je, jak se srovnává příroda devatenáctého a dřívějšího století s stoletím dvacátým prvním ?? Nejsem ekolog ale s přírodou žiji. Dnešní způsob života a rekreace člověka je odlišným od doby minulých staletí. Hustota komunikačních dopravních silnic a dálnic je hustší než v minulých staletích. Počty střetů divoké zvěře s dopravními vozidly je nesrovnatelně vyšší s nemalými finančními a xy životy. Pokud se vybudují nové obory pro volně žijící divoká zvířata prosím, ale jak zajistit bezpečnost nejen člověka tak i zvěře? Českomoravsko jako vnitroevropský stát má jalových neobhospodařovaných lokalit minimum. Životní rádius uspokojení volně žijící divoké zvěře je ze zkušeností nejen skandinávských zemí rozhodně značný a migrace z krajů čech a moravy také. Divoká černá zvěř i jelenovití jsou většinou v přisilniční vegetaci viditelní, přesto si člověk myslí, že jen on má přednost a zvíře jako zvíře sapiens počká. OMYL. Pokud při střetu utrpí jen plechařina a nikoli člověčí a zvířecí životy ještě to jde, ale střet s divokým koněm nebo praturem a turem je většinou tragickým pro oba účastníky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist