https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kocky-byly-behem-pandemie-zadanym-spolecnikem.nektere-utulky-maji-mirny-podstav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kočky byly během pandemie žádaným společníkem. Některé útulky mají mírný podstav

18.4.2021 13:40 | PRAHA (ČTK)
V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů.
V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů.
V některých jihomoravských útulcích pro opuštěná zvířata je momentálně o něco méně koček, než bývá zvykem. V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů. Jaro ale přinese vlnu letošních koťat a útulky budou zase přeplněné. Provozovatelé apelují na chovatele, aby kočky nechávali kastrovat. Péče o opuštěné, nemocné či zraněné kočky totiž padá většinou právě na bedra soukromých útulků odkázaných na drobné dárce a dobročinné spolky.
 

V devíti soukromých útulcích, které převážně na jižní Moravě podporuje Charitativní kočičí spolek Kryšpín, je momentálně asi 600 koček, což lze hodnotit jako "mírný podstav". Některé jsou však stále plné, protože koček, které potřebují pomoc, je vždy víc, než kolik jich lze umístit v útulcích.

Větší zájem o adopce koček z útulků spolek Kryšpín na jednu stranu uvítal, na druhou stranu jej sleduje s mírnými obavami. "Lidé si brali kočky v době, kdy byli hodně doma. Po skončení pandemie se ale začnou vracet do práce a zvířata, která si zvykla na společnost, zůstanou po velkou část dne sama," řekla ČTK předsedkyně spolku Lenka Němcová. Lidé by podle ní měli dobře zvážit, zda bude mít adoptované zvíře u nich dlouhodobě dobré podmínky.

S jarem očekávají v útulcích letošní koťata, často nalezená ve zbídačeném stavu. Podpora kastrací koček proto patří k osvětovým cílům spolku Kryšpín, souhlasí také provozovatelé zvířecích azylů.

"Často se stane, že lidé na zahradě začnou krmit jednu kočku, a pokud ji nevykastrují, za nějakou dobu jich tam mají deset či dvacet," uvedl Marek Blaško z Útulku Tibet v Marefách na Vyškovsku. Příliš nedoporučuje ani pouštění doma chovaných koček ven. Může je srazit auto, tisíce zvířat ročně zastřelí v lesích jako škodnou, navíc podle legislativy má být zvíře pod kontrolou chovatele, což lze při volných toulkách těžko zajistit. Pokud má kočka dobré prostředí doma a nechodí ven, tak podle Blaška nestrádá. Nejlepší podmínky chovu jsou uvnitř s oplocenou venkovní voliérou, míní Blaško.

Konkrétně v Útulku Tibet přijímají místo koťat hlavně nemocné, zraněné a přestárlé kočky, často takové, které potřebují veterinární péči. Jde hlavně o kočky, které se toulaly, žily v "koloniích" třeba na sídlištích nebo v areálech zemědělských družstev, případně u lidí, kterým se chov vymkl z ruky.

Soukromé útulky podle Blaška do značné míry suplují práci většiny měst a obcí, které toulavé kočky neřeší, považují je za něco normálního. "Berou to tak, že to není problém, a už vůbec ne jejich," uvedl Blaško.

Útulek Tibet je přibližně z třetiny až poloviny svého rozpočtu odkázaný na pravidelné příspěvky drobných dárců, ve zbytku pak na jednorázové dary nebo příjmy z charitativních bazarů, které se nyní nemohou konat a jen částečně je nahrazují on-line aukce. Kromě koček jsou v Tibetu také přestárlí či nemocní psi a hospodářská zvířata, která by jinak skončila na jatkách, včetně například prasete.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v covidové době s cílem pomáhat útulkům, aby mohly pečovat o kočky. Veškeré shromážděné peníze procházejí transparentním účtem veřejné sbírky a končí v registrovaných a ověřených soukromých kočičích útulcích, azylech a depozitech.


reklama

 
Jan Tomandl
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

19.4.2021 05:59
Útulky by nebyly přeplněné, kdyby jejich dobrovolní agenti nesbírali po ulicích všechny kočky které potkají a nenosili je tam. Míval jsem kočku, která se důvěřivě nechala hladit od kolemjdoucích a skončila v útulku několikrát, naštěstí jsem ji vždycky dohledal, zaplatil výpalné a mohl si ji odnést. Aktuální kocour se chytit nenechá, tak mi aspoň občas lidi vyhubují, že kočka přece nepatří ven :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.4.2021 08:51 Reaguje na
Když jsme si v létě roku 2000 pořídili první kočku, nebo si vlastně pořídila ona nás, tak po končení prázdnin jsme ji nastěhovali do Osstravy do bytu. Byla to taková ta klasická česká micina. O pár měsíců později jsem šel večer vysypávat smetí. U kontejneru se ke mně přidala úplně stejná kočka jako ta naše. Naštěstí jsem měl sebou mobil, tak jsem zavolal manželce, aby ověřila, zda ta naše je v bytě, jinak bych domů dotáhl další kočinu a byl bych asi za vola.
Odpovědět

Jirka Černý

19.4.2021 13:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pamatuju jeden díl starých Bakalářů a tam dopadlo vysypávání koše o dost hůř, pán šel s košem a njak si popletl den kdy spí u milenky s dnem kdy je normálně doma, fatální chyba.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.4.2021 13:31 Reaguje na Jirka Černý
Hrál ho pan Bláha. Poučení z toho filmu:
Nemít milenku ve stejném baráku, kde bydlím
2) Nevynášet u milenky smetí.
-)))
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.4.2021 08:47
Lidé by měli uvažovat s předstihem. Je jasné, že homeoffice dřív nebo později skončí. Nejpozději zřejmě po volbách, protože současná vládní garnitura svůj post asi neobhájí. Takže pokud vím, že místo sezení doma budu chodit normálně do práce, dopředu se na to připravím. Třeba tím, že místo jedné kočky si pořídím dvě, které si, až budu v práci, budou dělat navzájem společnost. Chce to vyřešit nějaké organizační záležitosti jako pořídit místo jednoho záchůdku dva, pořídit více krmících misek, mít větší zásobu krmení, ale pak se nemusím obávat odchodu do práce.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist