https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-z-liberecka-ohrozeni-polskym-dolem-turow-zadaji-o-pomoc-premiera
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé z Liberecka ohrožení polským dolem Turów žádají o pomoc premiéra

30.7.2021 17:23 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
V tomto týdnu pokračovala vyjednávání o mezistátní smlouvě mezi Českou republikou a Polskem, podle odhadů to ale potrvá ještě nejméně dva až tři měsíce.
V tomto týdnu pokračovala vyjednávání o mezistátní smlouvě mezi Českou republikou a Polskem, podle odhadů to ale potrvá ještě nejméně dva až tři měsíce.
Obyvatelé obcí na Liberecku, ohrožených rozšiřováním polského dolu Turów u česko-polské hranice, vyzvali otevřeným dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zakročil a zabránil dalšímu přibližování nelegální těžby k jejich domovům. Už nyní se potýkají s nedostatkem pitné vody nebo jím jsou ohroženi. Za Sousedský spolek Uhelná o tom informoval Milan Starec.
 

Obyvatelé příhraničí zároveň premiéra vyzvali, aby požádal Evropskou komisi o účast na jednáních s Polskem, které stále odmítá za vzniklé škody převzít odpovědnost. "Evropská komise je totiž podle jejího vyjádření připravena pomoci, nikdo ji ale o účast v jednáních doposud nepožádal," doplnil Starec.

Podle odborníků se situace se zásobami pitné vody rychle zhoršuje, a to i přesto, že podzemní bariéra, která má odtoku podzemních vod bránit, je již z velké části hotová. Podle Josefa Datla z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka má ale bariéra spíš bránit přítoku vody do samotného dolu. "Podzemní stěna je v pozici, že nemůže nijak ovlivnit úroveň vody v Uhelné. Za posledních šest let klesly hladiny o osm až 34 metrů. Pokud bude pokles stávající rychlostí pokračovat, může být zcela znemožněn odběr pitné vody v jímání Uhelná už do šesti let," řekl Datel.

Vrt v Uhelné přitom vodou zásobuje nejen obyvatele osady, ale také část Hrádku nad Nisou. V oblasti už sice Severočeská vodárenská společnost (SVS) pracuje na přípravě dostavby vodovodů, projekt ale podle hrádeckého starosty Josefa Horinky (Hrádek potřebuje změny!) naráží na nevyjasněnou otázku financování a také majetkoprávní spory. Vybudování dálkových vodovodních přivaděčů, které vodu pro postiženou oblast zajistí, bude podle něj otázkou minimálně několika dalších let.

Polský důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Na české straně jsou nejblíž Uhelná a sousední Václavice. Obyvatelé na české straně se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i zvýšení prašnosti a hluku. Evropský soud v květnu předběžným opatřením nařídil těžbu zastavit, Poláci to ale odmítli a těží dál. V červenci evropský soud požádali o zrušení zákazu těžby.

V tomto týdnu pokračovala vyjednávání o mezistátní smlouvě mezi Českou republikou a Polskem, podle odhadů to ale potrvá ještě nejméně dva až tři měsíce. Obyvatelé příhraničí si navíc stěžují na minimum informací z jednání. Neznají podle Starce ani podmínky, za kterých je česká vláda ochotná stáhnout žalobu, a tím i zrušit předběžné opatření, které je nyní před dalšími škodami na životním prostředí má chránit. "Rozhoduje se o naší budoucnosti na další čtvrtstoletí a to nejdůležitější je nám stále tajeno," dodal Starec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist