https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-v-praze-uhynulo-mlade-jezury.bylo-prvni-co-se-v-prazske-zoo-vylihlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo v Praze uhynulo mládě ježury. Bylo první, co se v pražské zoo vylíhlo

6.12.2021 15:05 | PRAHA (ČTK)
Odchov ježury je podle pražské zoo náročný a v prostorách zoo je spíše vzácností. Kritický je zhruba sedmý měsíc od narození mláděte, kdy malá ježura přechází na pevnou stravu.
Odchov ježury je podle pražské zoo náročný a v prostorách zoo je spíše vzácností. Kritický je zhruba sedmý měsíc od narození mláděte, kdy malá ježura přechází na pevnou stravu.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V zoologické zahradě v Praze uhynulo mládě ježury australské, které tam přišlo na svět v dubnu. Bylo to první mládě ježury, které se v pražské zoo vylíhlo. Zvíře uhynulo na začátku listopadu, do té doby dobře prospívalo. Podle laboratorních vyšetření způsobila smrt mláděte infekce. Zoo to v neděli oznámilo na svém webu.
 

"Laboratorním vyšetřením byla zjištěna smíšená bakteriální infekce, edém a akutní zánět plic, akutní zánět jater, dilatace žaludku potravou a známky akutního oběhově pulmonálního selhání. Jak k infekci došlo, nám není známo, ale vzhledem k rychlému průběhu jsme na vzniklý stav ani nemohli nijak reagovat," informovala zoo v pražské Troji.

Odchov ježury je podle pražské zoo náročný a v prostorách zoo je spíše vzácností. Kritický je zhruba sedmý měsíc od narození mláděte, kdy malá ježura přechází na pevnou stravu. Odchov ježury australské se v posledních 20 letech podařil pouze třem zoologickým zahradám a v minulém století evropské zoologické zahrady ježury odchovaly jen jedinkrát, uvedlo zoo v tiskové zprávě v červenci.

Ježury patří mezi primitivní savce. Samice snáší vejce, z něhož se zhruba po deseti dnech vylíhne mládě, které se následně vyvíjí ve vaku na matčině břiše. Tam tráví asi osm prvních týdnů života a živí se mateřským mlékem, které olizuje z tzv. mléčného políčka na břiše matky. Poté, co mládě vyleze z vaku matky, zůstává ještě několik měsíců v hnízdě. Černobílé bodliny, díky nimž jsou ježury podobné ježkům, mají novorozenci ukryté pod kůží a objevují se postupně.

Ve volné případě je možné ježury vidět v Austrálii a Tasmánii, kde obývají kamenité stepi a polopouště. Dospělí jedinci, kteří váží až šest kilogramů, se živí mravenci a termity. Citlivým čenichem vypátrají jejich hnízdo a lepkavým jazykem vtahují hmyz do trubičkovité bezzubé tlamy. V případě ohrožení se ježura většinou zahrabává do země a naježí bodliny. Samci mají navíc na zadních nohou ostruhu, do níž ústí jedová žláza.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Kvůli pandemii covidu-19 však zaznamenala úbytek návštěvníků. Loni do zahrady zavítalo 851.623 lidí, tedy o téměř 605.000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist